U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAKÝ DŮM TAKOVÉ DVEŘE

Kategorie: Dveře | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Staří stavitelé konstruovali dveře v souladu se vzhledem a charakterem celého domu. Jinými uzavírali gotické tvrze a hrady, jinými renesanční zámečky, jiné volili pro jednodušší fasády venkovských stavení v předminulém a minulém století.

Vzhled dnešních moderních dveřních výplní logicky odpovídá současným potřebám – jsou z nových materiálů, méně zdobené, často opatřené pojistnými mechanizmy. V novostavbě, byť venkovské, těžko najdeme svlakové dveře s lícem skládaným třeba do motivu slunce. Stejně tak by nás měly v tradičních chalupách i dnes zvát ke vstupu bytelné svlakové nebo dvouvrstvé rámové dveře.

Dožijí s chalupou

Když na chalupě začne viditelně hlodat zub času, sesype se toho na nás často moc najednou. Nerozhodujme se ani v otázce oken a dveří ukvapeně. Rychlá levná řešení nám bezpochyby radost neudělají. Vyplatí se nějakou korunu přidat a vstupní dveře buď nechat gruntovně opravit, nebo vyrobit repliku.

   Sáhli jsme opět do neocenitelné studnice chalupářské moudrosti, knihy Anny Kadlecové Detaily rekreační chalupy a přinášíme vám kresbu, podle níž může truhlář nebo tesař vytvořit pěkné bytelné dveře. Jistě jsou mezi chalupáři stále i šikovní kutilové, kteří by je uměli zkonstruovat sami, možná s poradou místního všeuměla. Hodit se bude jistě i vzorník ozdobných prkenných obkladů, obvyklých na našem teritoriu.

   Pokud se přece jen nechcete vracet k původnímu zdobení, nic nezkazíte jednoduchou svlakovou deskou, skládanou „na výšku“ ze silných prken. Ta bude bezpochyby korespondovat s jakýmkoli ostěním.

Vnitřní dveře

Vnitřní dveře by rovněž měly být v souladu s typem konstrukce. Více však bereme zřetel i na interiér chalupy, který doznává změn podle vkusu i možností majitelů. Záleží také na způsobu využití jednotlivých místností a režimu bydlení.

   Půjde většinou o rámové dveře plné nebo zčásti zasklené, nebo o dveře výplňové s jednou nebo více prkennými výplněmi, tak jak vidíme na obrázku vpravo.

   Zhotovují se obvykle ze smrkového, borového nebo modřínového dřeva. Modřínové i borové (pokud nevyžadují tmelení) jsou krásné v přírodním vzhledu, chráněné jen bezbarvým lakem.

   Pokud jde o interiérové dveře, je samozřejmě mnohem širší možnost výběru i z hotových typů. Do často stísněných tmavých síní jsou vhodné i prosklené nebo jednoduché celoskleněné dveře, popřípadě typy zasouvací, které značně šetří prostor. I tady bychom měli vybírat s citem a ne jen podle ceny. Vždyť vnitřní dveře máme stále na očích.

Obrázek

KONSTRUKCE VENKOVNÍCH DVEŘÍ

Venkovní dvouvrstvé dveře: a – pohled, b – půdorys, c – svislý řez, d -možnosti řešení prahu a spodní části křídla, e – detail křídla se závěsem, f – varianty profilování obkladových prken; 1 – svislá prkna dveří, na něž se připevňuje vnější obklad, 2 – svlak, 3 – vnější ozdobný prkenný obklad, 4 – zárubeň 9,5 x 7,5 mm, 5 – krycí lišty, 6 – okapový nos, 7 – úhelníky 40 x 40 x 5 mm plnící funkci prahu, 8 – zabetonovaná úchytka úhelníku, 9 – hák závěsu, 10 – dlouhý závěs z ploché oceli 50 x 5 mm, dlouhý 80 cm, 11 – uchycení závěsu svorníkem a maticí, 12 – dveřní zámek, 13 – úroveň podlahy vstupního prostoru

Typy prkenných obkladů dvouvrstvých venkovních dveří; jejich důležitou součástí bývají ozdobné závěsy, kliky zámky, štítky klik, klepadla atd., jak vidíte na vstupním obrázku, který stejně jako kresba u postupu výroby naznačuje další varianty.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ A SAPELI

JAKÝ DŮM TAKOVÉ DVEŘE