U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAKO OD ODBORNÍKA

Kategorie: Dílna | Autor: /tz/

Výběr a nákup vhodných dlaždic a obkladaček je jen polovinou úspěchu. Tou druhou je jejich správné položení. Dřívější pokládání dlažby do vrstvy čerstvého cementového potěru a lepení obkladaček tzv. “na buchty” bylo poměrně pracné, zdlouhavé a vyžadovalo zkušeného řemeslníka. S novými lepicími a spárovacími materiály se pracuje jednoduše, rychle, čistě a zvládne to i šikovný laik.

Středněvrstvé a tenkovrstvé lepení

Pro lepení velkoformátových nekalibrovaných nebo na rubové straně silně profilovaných či nerovných obkladů, dlažeb a přírodních kamenů, nebo tam, kde by lepicí lože bylo vyšší než 5 mm, se používají materiály pro středněvrstvé lepení . Předchozí vyrovnání pokladu není nutné. S některými lepidly se dají spolehlivě pokládat dlažby už na čerstvé potěry a betony i na pružné podklady. Jsou vhodné pro nasákavou i nenasákavou dlažbu. Rovný podklad i pokládaný materiál dovolují použít tenkovrstvou lepicí metodu . Na výběr máme (podle typu podkladu) hydraulicky vytvrzující tenkovrstvé malty, disperzní lepidla nebo epoxidová lepidla. Podklad musí být hladký, bez trhlin a bez nečistot, které by snižovaly přilnavost lepidla. Někdy je potřeba použít základový nátěr a penetraci, které podklad zpevní, zvýší jeho přilnavost a sjednotí nasákavost. Nemůže se pracovat při teplotě nižší než 5 °C a plochy nesmí být mokré.

Nanášení lepidla

Floating – na podklad se nanese tenká kontaktní vrstva lepidla, do ní se pak ještě nanáší lepidlo zubovým hladítkem.

Buttering – lepidlo se nanese jak na zadní stranu obkladu nebo dlažby, tak na podklad.

Kombinovaný postup – lepidlo se nanáší jak na rubovou stranu obkladu či dlažby, tak zubovým hladítkem na podklad. Po nanesení lepidla se obklad nebo dlažba položí, vyrovnají, přitlačí a poklepají se. Zbytky lepidla na povrchu se ihned odstraní.

U hydraulických a epoxidových lepidel se používají všechny tři postupy, u disperzních lepidel se zpravidla používá jen floating.

Spárování

Místo dříve používané cementové kaše dnes výrobci nabízejí spárovací hmoty cementové, epoxidové a silikonové, a to v mnoha barevných odstínech.

Cementové spárovací hmoty – jejich výhodou je delší doba zpracovatelnosti, snadné čištění (je ale nutné okamžitě po nanesení, později se hmota odstraňuje velmi obtížně), tuhnutí bez trhlin, vodovzdornost a mrazuvzdornost. Už po dvou hodinách dovolují lehký provoz, plné zatížení pak po 24 hodinách.

Epoxidové spárovací hmoty – jsou dokonale přilnavé, bez trhlin, vodotěsné a chemicky odolné, proto se používají při spárování kyselinovzdorných obkladů a dlažeb. Snadno se zpracovávají, nevytvrzený tmel se dá čistit vodou. Tuhnou během několika hodin. Uplatní se především v kuchyních, při spárování bazénů a nádrží. Musí se aplikovat do naprosto suchých spár.

Silikonové spárovací hmoty – jsou pružné a vodotěsné, odolávají i velkým rozměrovým změnám (až do 50 % původního rozměru spáry). Používají se v bazénech, koupelnách, kuchyních. Nejsou však příliš odolné abrazi, tedy oděru.

Výběr vhodného lepidla

   
   
   
   Standardní    Flexibilní    Speciální    Disperzní    Epoxidová

Podklady    
   
   hydraulická    hydraulická    hydraulická    lepidla    
   lepidla

   
   
   
   lepidla    
   lepidla    
   lepidla

Podlahy: betonové starší

6 měsíců, potěry starší 28

dní, potěry s podlahovým

vytápěním    
   
   x    
   x    
   x    
   x

Stěny: betonové starší 28 dní,

pórobeton, cementové

a sádrové omítky,

sádrokartonové

a sádrotřískové desky    x    
   x    
   x

Stěny a podlahy

z dřevotřísky    
   
   
   
   
   
   
   
   x    
   x

Stěny a podlahy

se starými obklady    
   
   
   x

Umakart    
   
   
   
   x    
   x    
   
   
   x

Čerstvé cementové potěry,

jakmile jsou pochůzné    
   
   
   
   
   
   x

JAKO OD ODBORNÍKA