Jaké dveře do chalupy
Interiérové dveře jsou funkční součástí každé chalupy, chaty, víkendového domu. Leckde se zachovaly ty původní, někde je však musíme nahradit novými. Jakými?
Při rekonstrukci chalupy se většinou snažíme zachránit co nejvíc dobových prvků, což se u dveří často podaří. Pokud by ale nešly opravit nebo se nedochovaly vůbec, pořídíme nové. Buď je koupíme, nebo si necháme vyrobit dveře stejné nebo v podobném duchu jako ty dřívější, případně sáhneme po něčem úplně jiném. A to jak materiálem, designem, tak konstrukcí. V nově zrekonstruovaných prostorech – v podkroví, v bývalé hospodářské části – si můžeme s ohledem na nové vybavení dovolit i něco méně tradičního.
Dveře svlakové a rámové
Dříve bychom v chalupách našli pouze dveře s takzvanou svlakovou konstrukcí a pak dveře rámové, buď hladké, nebo členěné kazetami. Kazety v ploše ustupovaly nebo vystupovaly nad rám – toto členění někdy ještě zvýrazňoval dvoubarevný nátěr. Kazety mohly být i s malovaným nebo vyřezávaným motivem, ty horní zas nahrazovalo sklo – čiré, zrnité, s pískovaným dekorem, barevné nebo dokonce s barevnou vitráží.
Jestliže se nám takové dveře nezachovaly, ale líbily by se nám, není problém je koupit nebo nechat vyrobit. Na rozdíl od dřívějška, kdy se plasticita dveří často zdůrazňovala dvěma barvami a navíc lesklými, je dnes oblíbenější přírodní barevnost dřeva nebo jednobarevné matné nátěry, případně s patinováním. Skleněné výplně můžeme stejně jako dřívější hospodyňky zakrýt nařasenými záclonkami. Rustikální vzhled podtrhne vhodné kování, zámky a kliky.
Není jen dřevo
U nových dveří můžeme zvolit masivní dřevo nebo dřevotřísku, na jejímž povrchu může být dýha, lamino, fólie či lak. Jestli mají být dveře lehké, mají vnitřek z voštiny. Sklo se zdaleka nemusí omezit jen na výplně, interiérové dveře mohou být celoskleněné, a to čiré, matové i s nejrůznějším dekorem. Sklo lze uplatnit na dveřích otočných, posuvných i kyvných.
Výrobci dveří nabízejí nekonečné množství tvarových a barevných řešení. Chceme-li ale něco originálního, necháme si dveře vyrobit na zakázku. Mohou být například potažené plechem nebo celé kované, s uměleckými mřížemi, z vykládaného dřeva, s originálními malbami, pletivem místo skla… A leccos zvládne udělat šikovný chalupář i sám.
Různé způsoby otvírání
Klasické otočné dveře můžeme v některých případech nahradit posuvnými, kyvnými, zalamovacími či otvíranými v obou směrech. Dveře posuvné před zeď nebo do pouzdra ve zdi jsou praktické tam, kde by otočné křídlo dveří překáželo, nebo kde chceme mít dvě místnosti častěji propojené.
Kyvné neboli lítací dveře znáte asi ze starých westernů. Jsou ideální v hodně frekventovaných prostorách nebo tam, kde máme plné ruce. Umožňují otevírání na obě strany, stačí do nich jen lehce strčit bokem nebo nohou, mohou být dvoukřídlé i jednokřídlé.
Zalamovací neboli skládací dveře se hodí tam, kde není možné kvůli nedostatku místa využít otočné ani posuvné dveře. V otevřeném stavu mohou zasahovat do obou oddělovaných prostorů nebo pouze do jednoho či se skládají na přilehlou stěnu. Jiným způsobem se otevírají dveře, jež kombinují otočné a posuvné křídlo v jednom mechanismu. To je při plném otevření vysunuto částečně do obou místností, ale jen necelou polovinou křídla.
Dveře na jedné stěně nebo v jedné místnosti nemusí být vždy stejné. Klidně můžeme kombinovat dveře plné a prosklené, rámové a svlakové, otočné a posuvné. Spojovat by je ale měl stejný materiál, povrchová úprava a detaily.
TEXT: Iva Tvrzová
FOTO: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martin Mašín, Pavel Veselý a archiv firem