U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAKÁ OKNA PRO VÁŠ DŮM

Kategorie: Stavení | Autor: Tomáš Trapl

ARCHITEKT

Při volbě okna, při rozhodování o tom, jaký materiál, tvar, velikost a barvu volit, je třeba brát v úvahu mnoho faktorů. Nejde pochopitelně jen o estetický dojem – i když je jasné, že pěkné a správně zvolené okno dodá domku, chatě nebo chaloupce ten správný punc. Okna musí také místnosti slušně osvětlovat a plnit hygienické požadavky na odvod škodlivin. Zároveň by však měly zamezit nežádoucím tepelným ztrátám.

Výměna vzduchu

Vzhledem k uvolňování výparů formaldehydu, styrenu a různých ředidel z dřevotřískových desek, nábytku, podlah (vinyl) a koberců je nutné intenzivně větrat hlavně v nových stavbách. Okny však také odvětráváme produkty dýchání člověka (zejména CO 2 ), zápachy, výpary při praní apod., ale někde také plynný radon a jiné nebezpečné látky (třeba produkty kuřáckých vášní). Pro zajímavost uveďme, že povolený únik formaldehydu do ovzduší je 35 mg/m 3 a kouř z jedné cigarety ho obsahuje až 130 mg/m 3 . Intenzita výměny vzduchu, kterou v současné době požadují hygienici, se zvýšila. Za 1 hodinu by se měla v obytných místnostech vyměnit minimálně polovina vzduchu, čímž se ovšem zvětšují tepelné ztráty. Stoupají samozřejmě i s velikostí oken, takže požadavky na prosvětlení místností jsou v rozporu s ekonomikou vytápění. Teploty, které působí na povrch budov, kolísají od -20 °C do + 35 °C ve stínu a v létě lze na tmavých součástech domu naměřit až 80 °C. Ve velkém rozmezí kolísá také vlhko a sucho, uplatňuje se prach, kyselé prostředí a další nepříznivé vlivy, takže na okna jsou kladeny vysoké nároky. V boji s povětrnostnímipodmínkami jsou na tom lépe okna plastová před dřevěnými a kovová před plastovými. Z výtvarného hlediska tomu však bývá naopak.

Dřevěná okna

Ačkoli nám dřevěná okna připadají bezesporu nejpřitažlivější a hodí se k většině staveb nejlépe, je nutno uznat, že povětrnostními vlivy trpí nejvíce. I tam, kde se používají nové vícevrstvé modely s lepenými lamelovými profily s vyšší odolností, vyžadují pravidelnou údržbu a nové nátěry, které jsou odolné proti UV záření a vodě. Klasická dřevěná okna mívají již po několika letech bez údržby zkroucené rámy s ne-utěsnitelnými škvírami. Tím, že je nelze valně utěsnit (a tím, že jsou rámy do okenních otvorů často nevhodně osazené), dochází k tomu, že ztráty únikem tepla jsou až 10x vyšší než u oken plastových. Přesto se nadále používají, zejména u klasických a historických staveb. Pražská památková péče například v historicky chráněných objektech používání plastových oken vůbec nepovoluje. Dřevěná okna nejsou levná (za metr běžného okna ze dřeva dáme zhruba 5000 Kč, za plastové zaplatíme podle velikosti 2000 až 4000 Kč), proto je raději kupujeme u prověřené firmy než u místního truhláře (a necháme si předložit certifikát o prodeji).

Okna plastová

Jejich největší předností je dlouhodobá stálost a skutečnost, že nepotřebují udržbu a nátěry. Výrobci dávají na plastová okna záruku až 50 let (v praxi je ovšem nereálné, aby vaše děti či vnuci tuto záruku vymáhali). V provozu jsou továrny ze šedesátých let, takže tisíce oken už fungují 30 až 40 let. Výtvarně se plastová okna hodí spíše pro stavby modernějšího rázu, tedy pro některou chatu. Chalupám nesluší. Jsou však v mnoha směrech výhodná – ať už připomeneme nižší cenu nebo fakt, že se nemusí natírat ani jinak udržovat. Vyrábějí se nejen bílá, ale také v provedení mahagon, tmavý buk, světlý dub, přírodní dub, palisandr, v červené, zelené a modré barvě. Tyto varianty jsou však pochopitelně o něco dražší. Plastová okna jsou na dotyk ina pohled příjemnější než hliníková. Na rozdíl od nich i od oken dřevěných mají možnost dokonalého probarvení ve hmotě, takže jsou stálobarevná a nepotřebují dodatečné nátěry.

Profily a těsnění

U plastových oken lze lépe než u svařovaných hliníkových vytvořit dokonale těsnící labyrintové systémy. Moderní plastová okna mají vícekomorové rámy s přerušenými tepelnými mosty, které zaručují stálost tvaru oken a dokonalost utěsnění. Od jednoduchých profilů s jednou komorou se přešlo ke dvoukomorovým a tříkomorovým, což je dnes v Evropě standard. Proto je potřeba uvážlivě vybírat, protože mnohdy se pod renomovaným názvem může skrývat již výběhový typ profilu, který je koncepčně překonán. Čím víc dutých a uzavřených prostor profil má, tím je lepší jeho tepelně izolační schopnost. A je důležité, aby tyto komory byly vytvořeny z tepelně nevodivého materiálu (nikoli z kovu), jelikož je třeba zabránit vzniku tzv. tepelných mostů zhoršujících tepelně izolační vlastnosti oken. Jejich vývoj jde mílovými kroky kupředu. Tepelná a akustická izolace je dána mj. druhem a tloušťkou použitých skel a plynovou izolací mezi nimi (vakuum, argon, SF 6). Dokonalé utěsnění, zajímavé z hlediska zvýšení efektivnosti vytápění, však není žádoucí. Dřevěné okno, i když je zavřené, úplně netěsní, takže skrz rámy proudí do místnosti stále trochu čerstvého vzduchu. To je velmi důležité, protože v hermeticky uzavřené místnosti se příliš zvýší vlhkost vzduchu a na stěnách se může objevit plíseň.

Hliníková okna

Tato okna se vyznačují dokonalou povrchovou úpravou, barevnou a tvarovou stálostí a vysokou životností. Technologie tažených profilů umožňuje mnoho variant tvarového řešení, technických provedení a barev. Vzhledem k vyšší pevnosti materiálu mohou být profily rámů úzké, takže sklo má větší plochu a místnosti jsou dobře prosvětleny. Hliníková okna však jsou dražší než plastová – a pro starší stavby, zejména klasické chalupy, nejméně vhodná.

JAKÁ OKNA PRO VÁŠ DŮM