Jak zpracovávat a uskladnit houby

Houby milujeme pro jejich skvělou chuť a intenzivní vůni, která nám asociuje les. Při správném zpracování a uskladnění vydrží dlouho, jen je potřeba vědět jak na to!

Houbařská sezóna je v plném proudu a vášniví sběratelé domů nosí plné košíky. Otázkou zůstává, jak s takovým množstvím naložit. Po důkladném očistění část můžeme nakrájet a udělat si třeba smaženici. Zbytek nakrájíme a lze je buď sušit, zamrazit nebo naložit či podusit a zavařit. Potom je v zimě rádi vyndáme a provoníme s nimi například tradiční českou polévku – kulajdu.

Většinu práce s očistěním houby zvládneme už přímo v lese

Čištění

Čištění hub je práce, která rozděluje lidi na dvě skupiny. Jedni ji nesnáší a druzí se u monotónní činnosti dokážou parádně uvolnit. Je to práce důležitá, bez které bychom houby nemohli dále zpracovávat, takže je potřeba bát ji vážně. 90 % zvládneme už v lese pomocí nožíku. Seškrabeme hlínu z nohy, smeteme případné nečistoty z klobouku a okrájíme to, na čem si již pochutnávali obyvatelé lesa. Doma nasbírané houby ještě zbavíme červivých částí, které nebyly na první pohled vidět, a na hlavy můžeme použít ještě čistou, navlhčenou houbičku na nádobí.

Sušení

Plodnice nakrájíme na 3-4 mm tenké plátky, které klademe vedle sebe na savý papír nebo je navlékáme na nitě či vlasce. Ty napneme po dobře provzdušněné místnosti. Další možností je sušení v troubě při teplotě 50-60 stupňů. Dvířka necháme pootevřená, aby cirkuloval vzduch. Nebo můžeme houby sušit v elektrické sušičce. Dále je uložíme do papírového nebo látkového pytlíku a necháme ještě pár týdnů doschnout. V pytlících je buď necháme, nebo je vložíme do skleněných či keramických dóz.

Mezi nejvyhledávanější houby patří hřiby a lišky

Alkoholové extrakty

Z léčivých hub, jako je například hlíva ústřičná nebo Jidášovo ucho, můžeme připravit alkoholové extrakty. V mixéru zpracujeme 50 g sušených hub s 200 ml vodky nebo čistého lihu na hladkou kaši. Směs vlijeme do 2 litrové zavařovačky. Sklenici postavíme na 14 dní do teplého, stinného místa a denně ji otáčíme. Nakonec přefiltrujeme kapalinu přes kávový filtr, zbytky hub vymačkáme a tinkturu plníme do uzavíratelných sklenic. Takto vydrží až dva roky.

Zavařování a mražení

Houby nejlépe zavařujeme do patentních sklenic a před tím je buď dusíme ve vlastní šťávě, nebo je můžeme naložit. Na nakládání se hodí tvrdší houby jako třeba hříbky, křemenáče nebo lišky. Výborné jsou ve sladkokyselém octovém nálevu s novým kořením.
Podusit bychom je měli i před tím, než je budeme zamrazovat, protože než se po vložení do mrazáku skutečně zamrazí, uvolňují se z nich škodliviny zvané mykotoxiny, které lidskému organismu vůbec neprospívají. Stačí dát trochu vroucí vody na dno hrnce a pokrájené houby v ní asi 5 minut podusit.

Kulajda je polévka, kterou se rádi zahřejeme v zimě, a sušené plodnice hub do ní patří

Ostatní způsoby

Jedním z dalších zajímavých způsobů, jak houby uchovat je nasolit je. Tato metoda se využívá zejména v případě, že nám nepřeje počasí k sušení. Plodnice pokrájíme na čtvrtky a klademe je na sebe do sklenic, přičemž každou vrstvu nasolíme. Na kilo hub budeme potřebovat kilo soli. Takto konzervované vydrží zhruba půl roku.
Nebo z nich můžeme udělat pastu. Houby podusíme, rozmixujeme, prudce povaříme, dochutíme kmínem, pepřem a solí, nalijeme do horkých sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Trvanlivost pasty je zhruba rok.

Dobré rady

Houby budou stravitelnější, pokud je při dušení osolíme a trochu zakápneme citrónem.
Suché houby musíme před použitím namočit do vody nebo do mléka.

Text: Karolína Waberová
Foto: Shutterstock

Uložit

Uložit

Jak zpracovávat a uskladnit houby