Jak zavěsit televizi na zeď
Přípravou pro instalaci na držák jsou dnes vybaveny všechny televize na trhu. Ploché obrazovky tak můžete zavěsit na stěnu. Ušetříte místo a televize už nemusí interiéru dominovat.
Vhodný držák pro zavěšení televize vybírejte především podle toho, jak velký přístroj bude držet a kam ho hodláte umístit. Roli při výběru hraje hmotnost monitoru i to, zda potřebujete obrazovku jakkoli vyklápět či natáčet. Výška zavěšení a vzdálenost od místa, odkud vysílání nejčastěji sledujete, by se měla řídit také doporučenými kritérii pro co nejmenší zátěž vašeho organismu.
Odborníci doporučují umístit televizor do výšky očí sedícího člověka. Střed obrazovky by tedy měl být ve výšce zhruba metr od země i přesto, že se to lidem obvykle jeví jako poměrně malá výška. Řada lidí ovšem sleduje televizní program třeba při práci v kuchyni nebo z postele v ložnici a v takových případech se výška závěsu přizpůsobí.
Pevné i výklopné
Na trhu jsou k dispozici držáky pevné, ale i výklopné. Ty vám umožní naklonit některé typy televizorů až o 90° ve vodorovném směru, tedy do stran. Což může vypadat jako bonus navíc, ale zvažte, zda něco takového skutečně potřebujete a využijete doma či na chalupě.
Podobně je to s možností vertikálního (svislého) naklápění, které dává smysl snad jen při umístění přístroje vysoko pod strop. Taková poloha není příliš pohodlná ani pro sledování, ale samozřejmě existují případy, kdy lze možnost naklopení využít, například ve velmi omezených prostorách, v karavanu či v obytném prostoru lodi.
Za normálních okolností však můžete počítat s tím, že vyzařovací úhel současných televizních přístrojů je natolik velký, že jejich vyklápění není potřeba.
Pozor na „dráty“
Při výběru nástěnného nosiče je nutné zohlednit i umístění konektorů na televizoru. Značkové televize zpravidla s možností zavěšení na stěnu počítají a mají veškeré kabelové vstupy přizpůsobeny tak, aby kabely netrčely dozadu, ale existují i výjimky, zvláště v případě levných neznačkových výrobků, kdy se kabely zasouvají do zdířek kolmo k přístroji a ten pak nelze zavěsit těsně ke stěně. V takových případech vyberte držák, který počítá s rezervou a odstupem od stěny kolem čtyř centimetrů.
Často je lepší kabely zapojit, dokud ještě televize není přimontovaná k držáku. Ve většině případů se sice za televizi dá snadno dostat, ale ani tak není propojování kabeláže příliš pohodlné.
Vyplatí se kabely rovnou upravit, tak, aby nepřekážely a nevisely na stěně či přes nábytek. Lze je buď svázat, nebo zafixovat do svazku izolační páskou, případně je uzavřít do elektroinstalační lišty.
Pokud počítáte s konkrétním umístěním televize, například už při stavbě nebo při rekonstrukci, zasekejte do stěny „husí krk“ o dostatečně velkém průměru (min. 50 mm), kterým pak lze snadno a nenápadně protáhnout veškerou kabeláž.
Text: Richard Guryča
Foto: Vladimír Hájek, archiv firem a Shutterstock