Jak zařídit verandu
Veranda nemusí sloužit jen jako vstupní komunikace do chaty či chalupy. Podle její velikosti ji můžeme zařídit nábytkem a užívat ji jako obytný prostor.

V nově postavené zděné chatě je veranda zařízena jako jídelna. S kuchyní je přímo spojena širokým posuvným oknem
Sverandou se u chat a rekreačních chalup setkáváme poměrně často, nejvíce ji můžeme vidět u podhorských stavení.
Původně kryté zápraží nebo teráska před vstupními dveřmi, později oddělené od dvora plným zábradlím a nakonec uzavřené velkými okny a dveřmi. Tak vznikla většina verand u starých chalup nebo chat. V horské krajině s drsnějším podnebím, ale nejen tam, se tak zateplila předsíň a obyvatelé získali prostor, vhodný například pro odkládání špinavé obuvi a mokrých kabátů.

Prostorná veranda slouží i pro posezení v ratanových křesílkách. Stoleček má původ ve starém šicím stroji
Veranda jako obytný prostor
Dnes se už verandy pod rukama chalupářů změnily na příjemný obytný kout nebo aspoň přitažlivý vstupní prostor. Zvláště v létě láká větší veranda k pobytu. Díky velkým oknům, která většinou vyplňují celou horní část venkovních stěn, je tu spousta světla. Při hezkém počasí se okna mohou otevřít dokořán (někdy se dají i vysadit) – a jsme téměř v zahradě. Střecha nás chrání před ostrým sluníčkem, ale je tu příjemně, i když se venku zamračí a začne pofukovat chladnější vítr. Posezení s knížkou i u šálku kávy je tu lákavé za každého počasí.
U chat, které dříve podlahovou plochou hýřit moc nemohly, se verandy od počátku využívaly převážně pro posezení – buď jako jídelní kouty nebo místo pro stoleček s křesílky.
A nově přistavované verandy, které nemusí počítat každý čtvereční metr, bývají už někdy projektovány i pro celoroční užívání, a tedy i s vytápěním. Počítá se tu s posezením, verandy mohou sloužit jako zimní zahrada nebo dětská herna.
Od věšáku po pohovku
Pokud není v předsíni mnoho místa nebo je využita jinak, zůstává malé verandě převážně funkce vstupního prostoru – s věšákem, zrcadlem, botníkem. Do větší verandy se vejde i stoleček s jedním nebo dvěma křesílky, v nichž se dá relaxovat u šálku kávy. Pokud je veranda dostatečně prostorná, můžeme do ní umístit i velký jídelní stůl s řadou židlí.
Veranda vhodně poslouží i jako zimní zahrada – na poličky a stolečky se sem vejde spousta květin. Nebo ji lze využít pro vystavení různých milých předmětů či malé sbírky starého nádobí, náčiní, cedulí a podobných roztomilostí.
Šance pro fantazii
Veranda je trochu zvláštní prostor, a proto si ji můžeme dovolit zařídit i trochu jinak, než ostatní interiér. Je přechodem mezi exteriérem a interiérem. Můžeme využít různé kusy starého nábytku, který sami zrenovujeme, lze v ní zkombinovat odlišné styly i netradiční dekorace. Je jen na nás a naší fantazii, jak příjemný prostor na verandě vykouzlíme a jak ho budeme nadále využívat.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ČESKÝKUTIL.CZ. JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ, MARTIN MAŠÍN, ZDENĚK ROLLER, SHUTTERSTOCK A ARCHIV