Jak zařídit interiér jednoduše a útulně?

I když se na první pohled může zdát, že minimalismus je spojen s moderními stavbami, kde převládají lesklé povrchy, kov a sklo, není to tak docela pravda. Některé jeho principy se ve spojení s rustikálními prvky staly základem útulných a nadčasových interiérů.

Co je vlastně minimalismus?

Je to umělecký směr, který se zrodil v první polovině 20. století v sochařství a malířství. Postupně však ovlivnil všechny oblasti výtvarného umění včetně architektury a designu. V interiéru jej můžeme chápat jako snahu o co největší zjednodušení a vyjádření estetiky konstrukcí, barvou a strukturou materiálu. Výsledného efektu se snažíme dosáhnout použitím co nejméně prostředků. Hlavními znaky minimalismu jsou jednoduchost, čistota, nekomplikovanost tvarů, barev a funkčního řešení prostoru, kde vynikají především kvalitní materiály a jejich zpracování.

interiér v přírodních barvách

Kombinace různých stylů není na škodu. Foto: Shutterstock

Inspirace pro chalupu

Jednoduchost však nemusí být strohá a přísná. Ve spojení s vhodnými materiály, texturami a odstíny dokáže navodit pocit útulnosti a klidného prostředí, které v dnešní rychlé době působí jako balzám na duši. Řemeslné detaily starého domu s poctivou letitou patinou pak vytvoří kontrast, který je pro celkové vyznění žádoucí. I když je těžké pravidla univerzálně zobecnit, protože každá místnost má jiné světelné podmínky, velikost a třeba i výrazné stavební prvky, některá pravidla fungují takřka vždycky.

vzorky materiálů

Pokud řešíte interiér jako celek, vyplatí se ze vzorků materiálů poskládat barevný koncept. Foto: Shutterstock

Méně je více

podsedáky

Vzory v tlumených barvách celek perfektně doplní. 689 Kč (Foto: Westwingnow)

Základním stavebním kamenem je jednoduchost. Čistý a logicky uspořádaný prostor představuje hlavní předpoklad harmonického výsledku. Klíčovou roli ale dokáže sehrát také proporce a umístění oken či zajímavé dveře. Méně pohledné součásti interiéru je naopak vhodné potlačit, třeba nátěrem v barvě výmalby.

Jednotlivé kousky nábytku pak podrobte pečlivému výběru. Pokud to má být zajímavý solitérní kus, například malovaná skříň po předcích nebo řemeslně zpracovaná kredenc, musí mít kolem sebe dostatek prostoru, aby mohl vyniknout. Další zařízení už by však mělo být střídmější, aby na sebe nestrhávalo pozornost.

Důležité je také zachování dojmu volného prostoru. Toho dosáhneme hlavně výběrem nábytku na nožičkách, jenž budí dojem, že se vznáší ve vzduchu a zároveň není příliš vysoký. Výška, kterou nevnímáme jako překážku v prostoru, činí kolem 120 cm. Závisí ale i na celkové velikosti pokoje či výšce stropu.

interiér chalupy

S minimem dekorací více vynikne tvar a materiál nábytku. Foto: Vladimír Hájek

Prostá krása

Proutěný koš na prádlo

Proutěný koš na prádlo je praktický i krásný zároveň. 549 Kč (Foto: Prouti.cz)

Není potřeba mnoho dekorací, když se obklopíte věcmi, na které se budete rádi dívat. Možná vás překvapí, jak krásné mohou být ryze praktické předměty, které používáte každý den. I zde platí, že nemusí být nikterak okázale stylové. Stačí, že jsou z poctivého materiálu a kvalitně zpracované. Pak vás může potěšit pohled na proutěný koš na prádlo, kvalitní smetáček ze dřeva, kameninový hrneček nebo nerezovou konvičku na kávu.

smetáček a lopatka

Poctivý materiál sluší i obyčejnému smetáčku. 274 Kč (Foto: Bella Rose)

Barevná paleta

Základní paletu tvoří zemité tóny odvozené z barev písku, hlíny, cihel, kamene či dřeva. Oproti čistě bílé, šedé a černé nepůsobí tak chladně. S barevnými kontrasty zacházejte opatrně a snažte se vytvořit spíš tlumené harmonické schéma. Právě teplé odstíny tón v tónu dovedou prostor zútulnit s vynaložením minimálního úsilí.

ložnice

Volný prostor zútulňují textury textilu (Foto: Möbelix)

Přírodní materiály a textury

Jelikož snahou minimalismu je dosáhnout efektu s co nejmenšími prostředky, je o to důležitější, aby ty, co vybereme, byly opravdu kvalitní ve smyslu opravdových poctivých materiálů. Vyhněte se imitacím a umělým napodobeninám. Chcete-li použít nábytek z lamina, neschovávejte jej za dekor dřeva, vyberte ten v bílé barvě bez výrazných kovových úchytek. Chybu rozhodně neuděláte, pokud vyberete dřevo, proutí, ratan, len, bavlnu či v omezené míře kov. Texturu můžete interiéru dodat kobercem z přírodních vláken, huňatým plédem či kožešinou.

Kvetoucí větvičky

Kvetoucí větvičky v roli jednoduché sezónní dekorace. Foto: Shutterstock

Živé rostliny

V minimalistickém interiéru mnoho dekorací nenajdeme. Právě proto pak lze přímo kouzelného efektu dosáhnout obyčejnými rostlinami, které rostou na každé mezi. I jednou větvičkou kvetoucí trnky nebo plnou vázou luční trávy oživíte prostor; ta přitom skvěle zapadne do konceptu jednoduchosti a prosté krásy. O něco výrazněji pak působí svěží zeleň pokojových rostlin.

rustikální jídelní kout

Určitá nedokonalost působí neformálně, což je u soukromých interiérů příjemné. Foto: Shutterstock

Dopřejte si nedokonalost

Útulnému minimalismu sluší trocha uvolněnosti. Drobné nedostatky, které vznikají v důsledku ruční práce, odchylky v odstínech přírodních materiálů nebo letitá patina celkovému výsledku jenom prospějí. Interiér pak působí méně formálně.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Shutterstock a se svolením firem Westwingnow, Bella Rose, Prouti.cz

Jak zařídit interiér jednoduše a útulně?