Jak zajistit zahradě vláhu

Rubrika: Zahrada

Teplé jarní počasí nám připomnělo, že s řešením přísunu vody k rostlinám i na trávník bychom neměli otálet. Dobře zvolený a instalovaný zavlažovací systém může vykonat většinu práce za nás.

Při výběru vhodného řešení musíme vycházet z velikosti zahrady, možností připojení k vodnímu zdroji, a v neposlední řadě k vysázené zeleni. V úvahu bychom měli vzít také vlastní fyzické a časové možnosti, které napoví, zda se přiklonit jen k rozvodu vody mobilními hadicemi, nebo k nákladnějšímu automatickému systému.

Kruhový zadešťovač zvládne rovnoměrně
zavlažovat trávníky i záhony (Hornbach)

Zdroj vody

Ideální je samozřejmě situace, kdy se primárním zdrojem vody pro zalévání stane voda dešťová. Pro rostliny je nejpřirozenější, není tvrdá jako voda studniční nebo kohoutková, nezpůsobuje zasolování půdy. Při současných sušších letech však objem, který jsme schopni průběžně zachycovat, postačí na malou nebo spoře osázenou zahradu.
Dalšími možnostmi v pořadí prospěšnosti rostlinám je voda potoční, jde-li o čistý zdroj, a voda studniční. Teprve naposledy bychom měli uvažovat o vodě z vodovodního řadu. Nejenže i po přečištění obsahuje mnoho nežádoucích látek jako například antibiotika, ale musíme za její odběr platit. Při pravidelném zavlažování zahrady nejde o záležitost nijak levnou, natož ekologickou.

Nástěnný držák na hadice s automatickým
navíjením zajistí její správné a rychlé
uložení (Hornbach)

Cesta hadicí

Nejsnazší způsobem, jak dostat vodu k jednotlivým rostlinám a na trávník, je zahradní hadice. Ta tvoří základ mobilního zavlažovacího systému. Aby nebyla víc pro zlost než k užitku, vyplatí se trochu zainvestovat do kvalitnějšího typu. Na každý pád musí hadice odolávat tlaku vody, například čerpadlo s výtlakem 10 m má tlak 10 kPa, ve vodovodním řadu pak bývá tlak kolem 60 kPa.
Zejména u hadic určených k zalévání zeleniny bychom měli dbát na jejich nezávadnost a používat jen ty, které neobsahují ftaláty, těžké kovy atd. Měly by mít i ochranu proti UV záření.
Pro práci je příjemnější hadice ohebná, nelámavá, nekroutící se. Těmto nešvarům zabraňuje materiál a konstrukce, může jít například o povrch ze spirálové textilie.
Praktickými pomocníky při manipulaci s hadicí jsou vozík s navíjecím bubnem a zemní vodicí prvky, které vytyčují směr vedení hadice a zabraňují tak škodám na záhonech nebo jejímu zaseknutí.
Pro terasy a malé zahrady postačí spirálová hadice, která se natahuje podle potřeby a ve stočeném stavu zabírá minimálně místa.

Odkapávací trubka pro zeleninové
a květinové záhony (Hornbach)

Pevný rozvod

Pro velké zahrady s rozsáhlou travnatou plochou a bohatou výsadbou se vyplatí instalace pevného rozvodu vody pod povrchem. Jedná se o čisté řešení, nikde nepřekážejí hadice a nebrání například v práci sekačce. Prvotní nevýhodou je nutnost výkopů pro rozvodné trubky, instalovat bychom je tudíž měli již při zakládání zahrady.
Do rozvodu pak mohou být integrovány zásuvky pro napojení hadic nebo přímo postřikovací zařízení.

Postřikovače a zadešťovače

Nejběžnějším typem postřikovačů pro připojení k hadici jsou ruční sprchy s nastavitelným proudem vody. Hodí se zejména pro květiny včetně hrnkových. V letních vedrech nám pomohou zvlhčovat vzduch, rosit stromky a keře apod.
K rozvodům vody, ať už pomocí hadice, nebo trubek připojujeme statické, otáčivé či kmitavé postřikovače a zadešťovače s různou intenzitou závlahy i dosahu. Nejelegantnějším řešením jsou skryté neboli zapuštěné zadešťovače. Při spuštění závlahy se tlakem vody vysunou nad povrch. Dosah a intenzita vodního paprsku závisí na typu zařízení.

S multifunkční postřikovací pistolí
zavlažíme rostliny v květináčích
a truhlících, ale i zeleninu na záhonech
(Hornbach)

Řízené zavlažování

Čas zavlažování můžou řídit jednoduché spínací hodiny, na nichž ručně nastavíme dobu, po kterou má být zavlažovací systém aktivní. Mohou být také senzorové, reagující na východ a západ slunce.
Zavlažovací zařízení pracující bez kabelu funguje s individuálně programovatelnými řídicími jednotkami pevně spojenými s ventily. Ty v závislosti na programu připojují a následně odpojují jednotlivé zavlažované zóny.
Sofistikované řešení představují zavlažovací počítače, které řídí zavlažovací zařízení na základě signálů přijímaných z čidel, které pravidelně stupeň vypařování tekutiny z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek.

Zavlažovací hadice

Rozprašovací, perlicí nebo odkapávací hadice mají buď systém malých otvorů, nebo jsou vyrobeny z porézního materiálu, díky němuž neustále vylučují vodní mlhu či malé kapky, které udržují zem ve svém dosahu vlhkou. Nedochází přitom k rozbahnění ani odplavování živin. Používají se především na záhony.
Obdobou jsou kapilární rohože, na než můžeme postavit hrnkové květiny, které si pak z rohoží odebírají potřebnou vláhu. Je ideálním způsobem jak zajistit domácí nebo balkónové rostliny o dovolené.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jak zajistit zahradě vláhu

Jak zajistit zahradě vláhu