Jak zabezpěčit rekreační nemovitost
I když každý z těchto prvků je zaměřen na lokální ochranu, dohromady tvoří komplexní soubor zabezpečení nemovitosti, vedlejších staveb, pozemku i zde nacházejících se věcí.
V létě se zloději zaměřují na prázdné byty, s koncem dovolenkové sezóny se ale do jejich hledáčku dostávají rekreační nemovitosti. Pro ochranu věcí v chatě či chalupě je potřeba zkombinovat více bezpečnostních prvků, protože tu je nejen samotná nemovitost, ale i různé kůlny a domky na nářadí, zahradní techniku a sportovní náčiní, ale také vybavení zahrady od nábytku přes spotřebiče ve venkovní kuchyni po osvětlení, ale třeba i vzácné rostliny.
Hlavní překážky
První ochrannou zónu představuje neporušený a dostatečně vysoký plot, který ztěžuje lapkům vniknutí na pozemek. Na drátěný plot lze jako bezpečnostní prvek přidat ostnatý drát, který znesnadní přelézání a přesun ukradených věcí. Opatřit jím můžeme i horní stranu branky a vrat. U obou bychom se ale měli zaměřit především na bezpečnostní zámky, které jsou současně určeny do extrémních podmínek, což znamená, že je nepoškodí voda nebo mráz.
Další překážku musíme nenechavcům postavit v podobě bezpečnostních dveří minimálně ve 3. bezpečnostní třídě s bezpečnostním kováním, chráněných proti vysazení a osazených zámkem stejné bezpečnostní třídy, ideálně rozvorovým. Jako další prvek je vhodné zvolit přídavný bezpečnostní zámek. Ohledně zámků nesmíme zapomínat ani na dveře na terasy či balkóny. I ty by měly mít uzamykací kliky. Při prosklení by měla být skla buď rovněž bezpečnostní, nebo doplněná bezpečnostní fólií proti vysypání. Další možností ochrany jsou mříže, bytelné okenice anebo lamelové předokenní rolety, které se ve spuštěném stavu dají uzamknout. Kvalitní bezpečnostní petlice a visací zámky ochrání uložené věci v kůlně či zahradním domku. Cenné vybavení jako sekačky, přívěsné vozíky, kola můžeme připoutat k podlaze nebo stěně speciálním zámkem.
Přehled a varování
Prostor před vchodem do domu lze monitorovat pomocí kamer propojených s počítačem či mobilem, na něž nám může chodit upozornění, že došlo k neoprávněnému vstupu na pozemek nebo do domu či k jinému násilnému narušení prostoru. Pohybová čidla je nutné zvolit v odpovídajícím dosahu a raději taková, jež nereagují na malá a středně velká zvířata. Mohou být bezdrátová, což umožní instalaci i v místech bez přívodu elektřiny. Pokud je detektor pohybu spojen s alarmem, spustí se při narušení zvuk sirény.
Aby byly účinné
- Dejte přednost kvalitě, pořizujte pouze certifikované dveře a zámky.
- Důležité je správné dimenzování bezpečnostních prvků.
- Jistotu ochrany zvýší odborná montáž, kterou rovněž vyžadují pojišťovny při likvidaci pojistné události.
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem TOKOZ, VEKRA, NEXT a Shutterstock