Jak využít staré dřevo
Existuje spousta možností pro využití starého dřeva v interiéru i na exteriéru domu. Letité dřevo má nenapodobitelnou patinu a díky svému stáří je také velmi stabilní.
třeba i více než stoletá prkna, fošny a trámy můžete získat například při bourání stodoly na chalupě. Občas lze takový materiál výhodně koupit nebo získat za odvoz při demolici. Chcete-li však mít staré dřevo bez práce a zbytečného odpadu, zaručeně zdravé a případně i upravené do různých polotovarů, můžete ho nakoupit u některého ze specializovaných prodejců. Nebo si pořídit hotové výrobky ze starého dřeva a doplnit jimi interiér nebo dvůr či zahradu.
Podle Marka Šiby, který provozuje Velkoobchod starým dřevem v Chrasti u Chrudimi, není v použití starých trámů a prken žádné zásadní riziko. Je ovšem důležité, aby už při jejich demontáži z původního objektu posoudil odborník „zdravotní stav“ materiálu a rovnou dřevo rozdělil na zdravé a nepoužitelné. „Případní škůdci se likvidují pomocí tepelných komor, kde je dřevo vystaveno vysokým teplotám, při kterých jsou odstraněni,“ vysvětluje Marek Šiba.
V případě, že se nespolehnete na odborného dodavatele a vybíráte si staré dřevo sami, nesmí být dřevo shnilé nebo napadené dřevokaznými houbami. „Nežádoucí je i napadení tesaříkem. Otvory a cestičky po červotoči jsou pro nás naopak žádoucí, protože přispívají k větší kráse starého dřeva,“ říká obchodník.
Připomíná rovněž, že i když má staré dřevo stále vlastnosti dřeva, je logicky stabilnější než nová surovina a jeho pnutí je díky stáří jen minimální. Kromě toho se vyznačuje léta utvářenou nenapodobitelnou patinou, kterou ovlivňuje slunce, vítr i déšť, ale také stopy práce tesařů a třeba i tisíce kroků otištěných do starých prkenných podlah. Čím je dřevo starší, tím je krásnější a jeho cena spočívá právě v ničím nenapodobitelné a nenahraditelné stopě času.
Pokud staré dřevo potřebujete před dalším použitím ještě na nějakou dobu bezpečně uskladnit, platí pro jeho uchovávání podobná pravidla jako pro dřevo nové. „Nejvhodnější skladování je pod střechou, jednotlivé vrstvy prken nebo trámů se pak musí proložit, aby byl zajištěn dostatečný přístup vzduchu,“ radí Marek Šiba.
Na stěny i podlahy, dovnitř i ven
Velmi zajímavým způsobem využití starého dřeva jsou tesané trámy, prkna a podlahy. Po opracování mohou i relativně novému interiéru vtisknout zabydlený charakter. „Použít je lze i pro obklady exteriéru nebo výrobu nábytku,“ vysvětluje Marek Šiba. V nabídce má například obkladová prkna, interiérové trámy, podlahy, vícevrstvé desky pro výrobu nábytku a nejrůznější dekorace ze starého dřeva.
Zpracovat vlastní staré dřevo můžete podobným způsobem i sami, chce to ovšem speciální nářadí a hodiny práce.
Ze starého dřeva lze udělat například velmi zajímavé podlahy. Zvláště u některých typů interiérů může být rozdíl mezi „starou“ a novou podlahou zcela zásadní, letitá patina podlahy pak obvykle určuje i výběr nábytku a zařizovacích předmětů.
text: Richard Guryča
foto: Marek Šiba