Jak vychovat hlodavce

Řekněme si to na rovinu: těžko. Přesto jsou hlodavci vhodnými kandidáty na nenáročné domácí mazlíčky z mnoha důvodů. Chalupáři uvítají třeba to, že se křeček či morče snadno převážejí.

Zvladatelná velikost není jedinou předností hlodavců, ale často bývá rozhodující. Například jako mezi psem, kterého si coby domácího mazlíčka přejí děti, a rodiči preferovanou akvarijní rybkou. Ale už při zvažování kritéria velikosti je potřeba zbystřit. Křečci, laboratorní potkani, osmáci nebo činčily sice nezaberou moc místa, ale na rozdíl od psa nebo kočky potřebují uzavřený obytný prostor.

Chov křečka džungarského je nenáročný
a vhodný pro každého, kdo s chovem hlodavců teprve začíná

Příbytek bez zápachu

Počítejte tedy s klecí, voliérou či teráriem. A také s přepravkou a s dalším obydlím pro hlodavce, pokud ho budete vozit s sebou na víkendy. Ale není to bezpodmínečně nutné, s dostatkem potravy či vody většina těchto zvířat dva nebo tři dny vydrží.
V každém případě budete muset hlodavčí zázemí pravidelně čistit, jinak vás brzy zaskočí zápach. Při očistě klece a výměně podestýlky je nutné zajistit, aby hlodavec neuprchl. Řeší to jeho přemístění do příruční přepravky. Než v celém procesu čištění získáte rychlost a rutinu, chvíli to potrvá. Každopádně mějte vše po ruce a buďte v klidu. Což platí zejména v případě, že jste se rozhodli pro chov párku nebo větší skupiny hlodavců. Některým totiž samota nesvědčí a budou mnohem šťastnější v párech nebo ve skupině. Ovšem stejného pohlaví, jinak se zpravidla velmi rychle množí.

Burunduk neboli zemní veverka může žít
i ve venkovní voliéře a dožije se až deseti let

Aby spolu vycházeli

Určitě se vyplatí zjistit si o vašem vyhlédnutém zvířátku co nejvíce informací předem. Různé druhy hlodavců mají mnoho společného, ale i spousty rozdílných rysů. Někteří hlodavci jsou nesnášenliví a vyjdou jen se zástupci vlastního druhu. Některým vyhovuje samota, jiní raději žijí ve skupinách. Odlišné druhy však spolu nevycházejí až na výjimku, kterou je možné soužití morčete a králíka.
Chov páru či větší skupiny už je výzvou pro zkušenějšího chovatele, ale zároveň příslib větší legrace. Rodinné založení některých druhů hlodavců nenahradíte tím, že jim budete věnovat větší pozornost. Například velmi inteligentní a učenliví laboratorní potkani mnohem lépe prožijí svůj ne příliš dlouhý život v páru či ve skupině než o samotě.

K výbavě klece mohou patřit různé prolézačky a doplnit lze i větve, ale bezpodmínečně nutná je napáječka (Ferplast JENNY)

Jaké hlodavce chovat

Za pozornost stojí například pískomil, který se dožívá až čtyř let. Vyhovuje mu život v páru nebo ve skupině, pokojová teplota a dostatek větví a úkrytů, které může v kleci či voliéře prolézat. Dosud ne příliš rozšířený je mezi tuzemskými chovateli burunduk neboli zemní veverka. Dožije se až deseti let, vyhovuje mu velká klec a kromě obvyklé stravy pro hlodavce potřebuje i hmyz, například moučné červy, sarančata nebo cvrčky. Burunduky lze celoročně chovat i ve venkovní voliéře, potřebují však zateplenou budku.
Křečci zlatí či džungarští jsou spíše noční samotáři, ve skupině jim to příliš vyhovovat nebude. Kromě běžného krmení je třeba, aby dostávali seno a větvičky na obrušování zubů.

Text: Richard Guryča

Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jak vychovat hlodavce

Uložit

Jak vychovat hlodavce