Jak vybrat vrták
Pro nejčastější práce s vrtačkou si vystačíte se třemi základními typy vrtáků – s vrtáky do dřeva, kovu a zdiva. Je třeba je používat jen k vrtání materiálů, na které jsou určeny.
K běžným vrtacím pracím si pořiďte základní či rozšířenou sadu vrtáků do dřeva, kovu a zdiva včetně betonu. Vyplatí se je nakupovat od renomovaných značek, protože kvalitní výrobky šetří vrtačku i vaše svaly. Zvláště pro práci se dřevem však existuje řada speciálních vrtáků, které využijete třeba při stavbě dřevěných konstrukcí nebo při výrobě nábytku.
Na tvrdé i měkké dřevo, dřevotřísku či překližku se používají vrtáky do dřeva se středicím hrotem a přesně broušenými předřezávacími břity o průměru 3–22 mm a délce od 60 do 200 mm. Na hluboké díry do trámů a hranolů jsou určeny tzv. hadovité vrtáky o průměru až 32 mm a délce od 230 do 600 mm. Závitový hrot zaručuje přesné zavrtání a broušená šroubovice snadno odvádí třísky i z hlubokých děr.
Při výrobě nábytku se používají křížové vrtáky zvané sukovníky (Forstnerovy vrtáky) s křížovým ostřím uprostřed a vyhlazovacím válcovým břitem na obvodu, které umožňují vyvrtat hladkou díru. Na otvory s hladkým vnitřním povrchem pak využijete také pilové děrovače. Podobné, ale se středicím válcem, se vyrábějí i k vrtání otvorů do zdi při instalaci elektřiny nebo vodovodních trubek.
Existují i univerzální pilové děrovače se základovým kotoučem se stopkou, na který se nasazují ohebné pilové listy různých délek. A také speciální pilové děrovače pro vrtání do houževnatých materiálů typu dřevovláknitých desek či překližek a kuželovité záhlubníky pro zapuštění hlav vrutů do dřeva.
Vrtáky do zdiva a betonu
Do zdiva, betonu i kamene, dlaždic a obkládaček existují vrtáky pro vrtání s příklepem i bez příklepu. Vrtáky pro vrtání bez příklepu mají připájenou destičku ze slinutého karbidu a značí se na řezné části žlutou barvou na rozdíl od červeně označených vrtáků pro vrtání s příklepem. Existují však i univerzální vrtáky pro bezpříklepové vrtání do kovu, dřeva, keramiky i do betonu.
Vrtáky do kovů
Vrtání do kovu je poměrně složitá zámečnická disciplína. Vrtáte-li tu a tam díru do plechu nebo plotového sloupku, vystačíte si ze základními vrtáky do kovu se dvěma šroubovitými drážkami pro snadný odvod třísek. Vrtáky do kovu se pak dále dělí podle úhlu hrotu, který je rozdílný na měkké oceli, ušlechtilé oceli, litinu a další kovy.
Univerzální vrtáky s úhlem hrotu 118° jsou pak vhodné i na dřevo, cementotřískové desky či plasty. Při výběru speciálních vrtáků na kovy se raději poraďte u odborného prodejce nebo objednávejte přesně popsané tipy vrtáků na internetu.
text: RICHARD GURYČA
foto: ARCHIV FIREM