Jak vybrat vrtačku pro domácí použití?
Každý příležitostný domácí kutil by měl mít doma základní vybavení, k němuž bezpochyby patří vrtačka. Kdo bydlí v bytě, ten ji možná nemusí používat tak často, avšak chataři a chalupáři ji rozhodně užijí. Investice to bude možná trochu vyšší, nicméně dlouhodobá. A už nebudete muset neustále otravovat sousedy, zda vám půjčí své vybavení.
Na trhu se nachází desítky, možná i stovky modelů vrtaček, a tak nemusí být úplně snadné rozhodnout, jaká bude vlastně nejlepší pro vaše potřeby.
Zaměřte se na napájení
Jedním z prvních kritérií, která budete zvažovat, se pravděpodobně stane napájení. Koupí elektrické vrtačky každopádně nic nezkazíte. Nemusíte pamatovat na její nabíjení, navíc bývají tyto modely často výkonnější než jejich bezdrátové protějšky. Potíží je ovšem právě ten drát. Uvažte, zda máte v dílně na dobrém místě zásuvku, nebo jestli jste schopní pomocí prodlužovacího kabelu vyvést energii ven na zahradu.
Bezdrátové modely čili aku vrtačky si lze vzít prakticky kamkoliv, ale nezvládnou běžet navždy. Z tohoto důvodu je většinou nutné připočítat investici do náhradní baterie, abyste mohli v případě vybití ihned pokračovat v práci. A jak dlouho vám baterie vydrží? Záleží na konkrétním modelu vrtačky. Obecně se můžete řídit podle toho, že vyšší počet ampérhodin (Ah) zaručuje delší životnost.
Rozmyslete, co budete vlastně vrtat
Pracujete často se dřevem či kovem? Pak vám přijde vhod vrtačka bez příklepu. Jestliže se naopak potýkáte se zdivem nebo betonem, bude lepší příklepový model. Příklepová vrtačka je doplněna přepínačem na vypnutí a zapnutí příklepu, který umožňuje vrtání do tvrdých materiálů používaných na stavbě. Domácímu kutilovi zpravidla postačí ta bez příklepu, ale člověk nikdy neví.
Od materiálu se koneckonců odvíjí i to, zda sáhnete po jednorychlostní, nebo dvourychlostní vrtačce. První varianta je menší, lehčí, levnější a vhodná na kov a dřevo. Otáčky se pohybují v rozmezí 0 – 3000 otáček za minutu. U dvourychlostí vrtačky je možné si otáčky zvolit. Existují také čtyřrychlostní vrtačky, nicméně ty jsou konstruované spíš pro náročné vrtání, doma je tedy nevyužijete.
Posledním hodně důležitým parametrem je schopnost šroubování. Téměř každou elektrickou vrtačku lze využít ke šroubování, ovšem vrtací šroubovák si s ním poradí mnohem lépe. Bývá vybaven i nastavením dotahovacího momentu, při šroubování je méně těžkopádný.
Vrtačky Makita jsou dobrou volbou
S výše zmíněnými informacemi vám nezbývá než se jít porozhlédnout do nějakého obchodu či e-shopu. Vše potřebné už víte, teď je na čase podívat se na konkrétní modely. Ještě jedno doporučení pro vás ale máme.
Výbornou volbou bude jakákoliv aku vrtačka Makita nebo elektrická vrtačka Makita. Japonská firma s tradicí od roku 1915 vyrábí oba typy. Doma i ve světě je známá nejen svými aku šroubováky, nýbrž také aku bateriemi, svítilnami a jiným zařízením do každé dílny. Jejich pracovní zařízení se vyznačuje dlouhou životností a přesně tu většina řemeslníků hledá. Proto elektrické vrtačky Makita najdete nejen v dílnách domácích kutilů, ale i u profesionálů.
Makita boduje drobnostmi, které vás potěší
Nejen kvalita přináší značce Makita plusové body. Ať už si vyberete vrtací šroubovák Makita či příklepovou vrtačku, vždy dostanete odpovídající vybavení. U elektrických vrtaček bývá dlouhý kabel, u těch aku je někdy v ceně náhradní akumulátor. Samozřejmostí jsou pevné rukojeti, díky nimž se nářadí dobře drží i při dlouhodobé činnosti.
Nevěříte? Přesvědčte se sami. Elektrické vrtačky Makita a další modely od této značky hledejte v e-shopu Schipro.cz.
Komerční prezentace