Jak vybírat zahradní bazén
Z nabídky bazénů na českém trhu si vyberou zájemci o rychlé a levné řešení, ale i příznivci luxusu a komfortu. Bazén lze částečně či úplně postavit svépomocí, nebo vybudovat zahradní jezírko, ale nákup či stavbu na zakázku volí lidé nejčastěji.
Hned na úvod je dobré připomenout, že k ceně za pořízení bazénu je nutné připočíst i provozní náklady, tedy zejména navýšení platby za vodné a stočné, pokud nenapouštíte bazén z jiného zdroje. A také platby za energie, bazénovou chemie či příslušenství pro čištění nebo úpravu terénu, kterou někdy vyžaduje i umístění nadzemního bazénu. To jen pro pořádek. Ale relativně komfortní koupání si můžete dopřát i v případě, že upřednostňujete levnou variantu: jen to vyžaduje určité kompromisy, zejména zvýšenou opatrnost při používání fóliových nadzemních bazénů, ale i nutnost smířit se u těchto výrobků s omezenou hloubkou.
Rychlé řešení
Pokud se rozhodujete pro bazén a chcete se zorientovat v dostupných možnostech, prostudujte aktuální nabídku prodejců. Například Mountfield považuje za nejjednodušší cestu ke koupání ve vlastním nafukovací a rámové bazény. V řadě Swing nabízí bazény z pružného a pevného třívrstvého kompozitního materiálu, který vyniká odolností a trvanlivostí. K bazénům je v k dispozici příslušenství, například písková filtrace, či bazénové schůdky, ale i přenosná zastřešení či krycí plachty. Možnost pořídit při jednom nákupu či objednávce na e-shopu vše, co potřebujete, je výhodou specializovaných prodejců. V aktuální sezóně však bývají „krabicové“ bazény včetně doplňků i v nabídce hobbymarketů, mnohdy je seženete i hypermarketech. Vyplatí se sledovat ceny a akce, případně posezónní výprodeje.
Rámové skládací bazény či nádrže s nafukovacím okrajem vyžadují umístění na rovině. To je velmi důležité, náklon by způsobil nerovnoměrné zatížení, případně vylití. Před nákupem tedy pečlivě zhodnoťte, zda máte rovné místo o potřebné ploše (o něco víc, než udávaný kruhový průměr bazénu) k dispozici. Budete-li terén pro nadzemní bazén upravovat, je nejjednodušší vysypat vytýčený a vyrovnaný kruh pískem, případně ho vydláždit, nebo dokonce vybetonovat. Nezapomeňte vždy počítat s určitou rezervou, ale u každého výrobku bývají k dispozici veškeré potřebné rozměry, přičemž průměr kruhu (či oválu), který bazén zabírá na zemi, se může lišit od rozměrů horního nafukovacího prstence. Rozměry čtverce nebo obdélníku u rámových bazénů bývají konstantní, jen je nutné počítat s tím, že některé bazény tohoto typu mají postranní rozpěry, zajišťující stabilitu konstrukce nádrží s větší hloubkou. Ty musí být v jedné rovině s čtvercovým, obdélníkovým i kruhovým rámem. A s tím je nutné počítat při přípravě terénu pro takový bazén.
Zvláště u velkých nadzemních rámových bazénů, ale i u větších kruhových fóliových nádrží s nafukovacím okrajem stabilitu rozhodně nepodceňujte. Vzhledem k vysokému objemu by náhlé vylití neznamenalo jen značnou finanční ztrátu, ale mohlo by způsobit i škody, a pokud by k němu došlo za provozu, mohlo by být nebezpečné například pro koupající se děti.
Plechové okraje
Osvědčenou variantou nadzemního bazénu je i fóliová nádrž, jejíž okraje jsou zpevněné lehkým plechovým pásem. Mountfield nabízí v řadě Azuro Vario výrobky s možností částečného zapuštění do terénu, nebo fólie či okraje imitující různé přírodní materiály. „Odolná konstrukce těchto bazénů (s jádrem z hlubokotažného ocelového plechu) zaručuje, že stěny bazénu odolají i velkému tlaku zeminy při úplném zapuštění. Díky těmto vlastnostem jsou bazény Azuro Vario dokonce vhodné i pro stavbu ve svahu, kdy je část konstrukce zapuštěna a část zůstává nad zemí,“ uvádí prodejce.
Stavba je o něco náročnější, ale ještě stále jde o poměrně dostupnou a rychlou variantu bazénu, která může vaše požadavky na letní osvěžení na vašem pozemku snadno splnit. A u zmíněného Mountfieldu lze využít i službu, která zahrnuje zprovoznění včetně zapojení filtrace. Bazény v „plechové“ variantě najdete i v nabídce dalších prodejců, postup sestavení snadno pochopíte zejména z videí, dostupných na YouTube.
Zapuštěný bazén
Vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům i následnému komfortu využívání jsou zapuštěné zemní bazény považovány za luxusní variantu zahradního koupání. Ale i v této kategorii lze volit skromnější či velkorysá řešení, částečnou či úplnou stavbu svépomocí, nebo objednání stavby u profesionálů, což je pro většinu lidí nejschůdnější řešení.
Začněte výběrem vhodného konstrukčního typu bazénu. Každá stavba bazénu v zahradě i v interiéru je totiž ve spoustě ohledů velmi specifická, vše je dobré konzultovat od samého počátku s vybraným dodavatelem.
Důležitý je výběr místa, protože bazén vyžaduje soukromí i dostatek slunečního svitu. Nežádoucí jsou v blízkosti stojící opadavé stromy, rušné či dokonce veřejné prostory nebo vysoké a stínící stavby. Často se také řeší přímá návaznost bazénu na terasu u domu. Nelze opomenout ani návaznost bazénu na nezbytné technologie, zejména na strojovnu filtrace. Její optimální umístění a dispoziční řešení je klíčové pro budoucí komfort obsluhy, pro údržbu a celkovou životnost technologického vybavení. Jako nevhodné se proto jeví umístění technologií do stísněných a v zemi zakopaných šachet.
Postup stavby
1. Pro každý zapuštěný bazén je třeba vykopat jámu po obvodu, a to větší přibližně o 35 až 70 cm, než je rozměr vlastního bazénu.
2. Existují dva základní druhy bazénů: tedy bazény v podobě monolitní vany, která se přiveze na pozemek a často vyžaduje instalaci za využití jeřábu, nebo bazény, které se montují na místě.
3. Různé jsou i nároky na stavební přípravu. Například u keramických bazénů postačí vystlání výkopu geotextilií a připravené lože z kačírku (štěrku) o tloušťce 20 cm.
4. Sklokompozitní bazény se ukládají na betonovou desku a na její povrch se před uložením bazénu pokládá tvrzený polystyren. Ve více lidech (v cca šesti až deseti) se dají některé méně rozměrné modely sklokompozitních bazénů skládat i ručně bez využití jeřábu.
5. Kompozitní a stavebnicové bazény smontuje na místě do požadovaného tvaru firma na betonové podloží o tloušťce 5 až 12 cm. Ani zde není třeba jeřáb. Jde o bazény, které lze postavit v rozměrech například až 15 x 5 m, nejen na nepřístupné zahradě řadového domu, ale i v interiéru. Jsou vhodné k umístění i do ztížených podmínek, např. k zapuštění do terénu, u něhož je riziko výskytu spodní či podpovrchové vody.
6. Důležité je oddrenážování okolí bazénu. Bazén nelze obsypávat přímo výkopovým materiálem (hlínou, jílem, ornicí), výjimkou jsou kompozitní, design-kompozitní a stavebnicové bazény, které lze v případě písčito-kamenitého výkopku obsypat tímto vytěženým materiálem.
7. U keramických bazénů se monolitické bazénové těleso v průběhu napouštění postupně obsypává zavlhlou betonovou směsí. Sklokompozitní bazén se postupně obetonuje zavlhlou betonovou směsí. U „skládaných“ bazénů se po zafixování stěnových dílců do cca 15 cm betonu bazén obsypává štěrkem nebo izolačním obsypovým materiálem.
8. Pro umístění pískové filtrace i další technologie nejsou vhodné plastové či jiné jímky. Nelze u nich předejít kondenzaci par, rizikům oxidace/koroze spojů, zaplavení jímky či jiného poškození instalovaných zařízení.
9. Bazény se napouští většinou postupně, během obetonování nebo obsypu bazénu a po osazení technologií a montáži filtračního okruhu.
10. Po dokončení této montáže požadujte od dodávající firmy provedení tlakové zkoušky potrubí a provozní zkoušky bazénu na těsnost.