Jak vybírat stopkové frézy
Stopkové frézy jsou vícebřité obráběcí nástroje, které se upínají do obráběcího stoje zvaného frézka. Z několika typů frézek kutilové zpravidla využívají ruční horní frézky k obrábění dřeva.
Výraz „fréza“ a „frézka“ se laikům občas plete. Jako pomůcka k správnému používání obou pojmů tak může sloužit třeba to, že větší stroj se označuje zdrobnělinou, zatímco malý nástroj běžným tvarem slova. Samotné frézky pro obrábění dřeva, kovů či plastů se pak dělí zejména na stolní a ruční. Stolní už řadíme mezi profesionální vybavení, zatímco ruční (horní) frézky patří k dostupnému nářadí i pro hobby využití.
Na frézách nešetřete
Stopkové frézy se používají pro opracování tvrdého a měkkého dřeva, překližky, vrstvených lepených materiálů a plexiskla či jiných plastů. Pro přesné opracování jednotlivých materiálů je u fréz důležitý zejména materiál řezných zubů, jejich geometrie a také rozměry.
Kvalitní frézy pro opracování tvrdého a měkkého dřeva se vyrábějí především z tvrdokovu (slinutý karbid). U fréz značky Fachmann výrobce například uvádí, že tloušťka nového řezného zubu (plátku) je zpravidla 2 mm podle typu frézy. Taková tloušťka umožňuje opakované broušení, přičemž se doporučuje svěřit ostření fréz odborníkům. Profesionální broušení by mělo zaručit úběr maximálně 0,1 až 0,3 mm.
Levnější a méně kvalitní frézy jsou tenčí, ostření u nich nelze opakovat tolikrát jako u silnějších a navíc může hrozit prasknutí zubu kvůli použití nekvalitního materiálu.
Kvalitní frézy by se měly vyznačovat i správnou geometrií zubů. Ta ovlivňuje schopnost frézy dělat čistý řez bez otřepů a bez pálení materiálu. U drážkovacích fréz umožňuje jejich snadné zavrtávání a celkově podporuje lehkost posuvu nástroje v obráběném materiálu.
Jak frézy nakupovat
Při nákupu fréz pro horní frézku je nutné vědět, jaký systém upínání vaše nářadí používá. Průměry upínací kleštiny jsou obvykle 6, 8 a 12 milimetrů. Shodují se s průměrem stopky jednotlivých typů fréz. Frézy s nižším průměrem stopky lze použít i do kleštiny s vyšším průměrem, ale naopak to nejde.
Jednotlivé typy fréz budeme vybírat podle toho, pro jaký způsob obrábění materiálu frézku nejčastěji využíváme. Bez předchozích zkušeností je dobré využít a vyzkoušet základní typy fréz, které obvykle bývají součástí příslušenství stroje, a zjistit, jaké práce lze vlastně s jednotlivými frézami udělat.
Například rádiusová fréza je vhodná pro práci se šablonami, rybinová fréza umí kónické drážky či cinkové a rybinové spoje, ořezávací fréza slouží k začištění hran a ořezávání podle šablony, drážkovací dvoubřitá fréza je ideální pro tvorbu pravidelných drážek se šířkou, která se odvíjí od šířky frézy (např. 6 mm, 12 mm, 16 mm). Vydutou rádiusovou frézu doporučuje výrobce pro zaoblování ostrých hran hranolů, s profilovými frézami pak docílíte různých ozdobných ukončení hran.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem