Jak vybírat povlečení
Najít přesně to, co si představujeme a o čem sníme, je náročné. Ložnice je místem, kde můžete dát volný průchod své fantazii. Její atmosféru a náladu měňte různými vzory a barvami povlečení, třeba podle ročních období anebo podle vašich snů a představ.
Nechte kolem sebe na jaře rozkvést narcisy, pivoňky a v létě hortensie. Zavítejte do Afriky, anebo plujte na plachetnici. Ujíždějte ve svých snech na kolech silné motorky, nebo navštivte New York či Londýn. Projděte se parkem plným vůní a vnímejte koruny stromů, nebo se nechte zasypat lístky ginkgo biloba.
Dětem dovolte bojovat s draky, navštívit zoo či cirkus, hrát si s dinosaury, nebo ujíždět barevným vláčkem a závodit rallye. Sáhněte si na létající motýly a spokojeně usínejte na růžích. Převlékejte ložní povlečení zkrátka přesně podle své nálady.
Podle čeho vybírat
Vedle barev a vzorů, které nás bezpochyby zaujmou jako první, záleží především na výběru vhodného materiálu. Tomu by měl každý věnovat náležitou pozornost, protože povlečení přichází do styku s naší pokožkou po celou noc, kdy odpočíváme a spíme.
Tradičně nejkvalitnější ložní prádlo se vyrábí ze stoprocentní česané dlouhovlákné bavlny. Má vynikající vlastnosti, dobrou savost, barevnou stálost a nezpůsobuje alergické reakce. Z jemných přízí jsou utkány nejkvalitnější hladké satény i na omak jemná, hustě tkaná plátna a damašky. Použití nežehlivých úprav, měkčení a počesávání dodává tkaninám hebkost a usnadňuje jejich údržbu. Soudobé bavlněné textilie jsou pevné, ale lehké. Při správném sušení nevyžadují následné žehlení a některé úpravy (krep) dokonce ani žehličku nedoporučují.
Krom toho, že tkanina musí splňovat základní nárok – být nedráždivá, měla by nám být příjemná na dotek. Pocit, jaký z materiálu máme při styku s pokožkou, je totiž velmi důležitý. Na omak by látka měla působit příjemně a hladce.
Ze stoprocentní bavlny
Jistě budete souhlasit, že znáte různá povlečení stoprocentně bavlněná, která se ale liší na omak. Ten mohou změnit i použitá barviva na tisk, která buď zůstávají na povrchu – omak je tvrdší, nebo pronikají do tkaniny a přízí a na dotek je pak látka jemnější a vzor při praní trvanlivější. Náš pocit z látky ovlivňují i různé změkčující úpravy.
Někdo má rád splývavé bavlněné materiály stejné jako noční prádlo a tak volí variantu úpletů – Jersey. Tato povlečení není potřeba žehlit a při používání se nemačká.
Počesaný flanel je hebký ale je dobré vědět, že počesat je možné nejen hustější a kvalitnější flanel, ale i řídký.
Zvlněný krep bývá na omak drsnější, ale po vyprání se může změkčit. Někoho krep může škrábat, jinému může být příjemný. Ale hlavní je, že krep nikdy nežehlíme, protože pomačkání díky krepování nevidíme a žehlením bychom naopak zvlněný efekt zničily. Dobré je vědět, že krep je typem plátnové tkaniny a krepem ho dělá až speciální úprava. Základní tkanina přitom může být hustší a trvanlivější, nebo řidší, ale tyto rozdíly poznáme až po pozorné prohlídce.
“Čím dál tím větší oblibu si pro své jedinečné vlastnosti získávají bavlněné satény, které jsou v nejvyšší kvalitě upraveny jako nežehlivé. Tyto speciálně upravené tkaniny obsahují vlákna, která se při praní nepolámou a nepomačkají a když je poté vypnete a usušíte v závěsu, budou hladké. Vlákna totiž mají právě po vyprání nejvyšší schopnost regenerace. Nezapomeňte, že satén není materiál, ale typ vazby. U hladkých saténů, v porovnání s klasickými plátnovými tkaninami, snižuje mačkavost ale už i samotná atlasová vazba i použití jemné příze. Vysoký lesk, který máme se saténem spojený, je však výsledkem přídavku polyesterových vláken na místo bavlněných. Právě ta zajišťují i chladivý účinek,” vysvětluje Ivana Šachová, majitelka a jednatelka firmy SILEX Praha.
Směsové materiály
Kromě stoprocentní bavlny působí velmi příjemně například různé varianty směsových přízí polyesteru a bavlny, jejichž výhodou je, že povlečení je trvanlivější, prádlo rychleji schne a snadno se žehlí.
Převlékáme podle toho, kde a s kým bydlíme
Pro letní měsíce jsou vhodná saténová povlečení, v zimě přikrývky rádi povlékneme do flanelu. Na každodenní a celoroční užívání je lepší pořídit si kvalitní příjemný materiál, byť za vyšší cenu. Pro příležitostné povlékání lůžkovin, třeba návštěvám, postačí krepové povlečení se snadnou údržbou.
Při výběru nesmíme zapomínat ani na to, do jakého prostředí povlečení pořizujeme. Budeme se z něj těšit v dobře vytápěném městském bytě, nebo v chladnější chalupě?
“Někdo rád spí celoročně ve flanelu nebo v příjemném úpletovém jersey povlečení. Někdo tato povlečení a krepy pro snadnou údržbu volí právě na chaty a chalupy,” reaguje Ivana Šachová.
Žijí s námi v domácnosti domácí mazlíčci?
“Pak nebudeme volit jemné jednobarevné luxusní hladké satény, které jsou náchylnější k poškození, ale budeme vybírat klasická pevnější plátna potištěná výraznějšími vzory, která přežijí i přítomnost mazlíčků v posteli,” odpovídá Ivana Šachová, majitelka a jednatelka firmy SILEX Praha.
Důležitá je i barevnost
Velmi zásadní kromě materiálu a vzorů je barevnost, která musí ladit s interiérem a vypovídá o vkusu a energii, kterou chceme vyvolat. Hledáme bud klidové a relaxační prostředí, nebo naopak chceme nabudit pozitivní energii.
V zimě volíme teplé odstíny ve všech tónech od oranžové přes růžovou nebo červenou až po nyní velmi oblíbenou fialovou až k hnědé. V létě preferujeme odstíny chladivé, zelinkavé, stříbrné nebo světle modré.
Zapínání
Pro někoho je klíčovým pro rozhodnutí, jaké povlečení si koupit, tip zapínání – zda je na zip, který usnadňuje povlékání a přikrývka je celá zakrytá a nevykukuje z povlečení. Obavy, že se zip rozbije jsou zbytečné, již několik let používání zipů toto tvrzení vyvrací. Přesto zapínání na knoflíčky zůstává klasikou, kterou někdo preferuje.
Gramáž
Pozor na to, že to není vždy jen gramáž, tedy váha v gramech na 1 m2, která určuje kvalitu. Základní informací je vždy hustota tkaní, ale také informace o jemnosti či síle příze. Informace o gramáži bez údaje o počtu nití na 1 cm2 a bez čísla příze může být tedy zavádějící. Je to stejné, jako kdyby někdo tvrdil, že člověk s hmotností 75 kg je tlustý. Pokud ale takový člověk bude zároveň měřit 155 cm, skutečně bude mít nadváhu. Pokud však bude měřit 195 cm, bude hubený.
Velmi často jemná hustá plátna z česaných rovnoměrných přízí mají gramáž asi 115 g/m2 a jsou daleko příjemnější na omak než klasická plátna a mají i menší srážlivost – kolem 3 procent. Klasická plátna z běžných silnějších mykaných přízí, kde mohou být vidět i drobné nerovnoměrnosti příze, mají 125 – 130 g/m2 a představují většinu prodávaných povlečení s obvyklou srážlivostí 5 procent.
“V zásadě platí, že čím řidší a průhlednější bavlněná tkanina, tím větší srážlivost lze očekávat, pokud nejsou příze speciálně upraveny, což tkaninu posouvá do vyšší cenové kategorie,” upozorňuje Ivana Šachová, majitelka a jednatelka firmy SILEX Praha.
Praní
Po nákupu nové ložní soupravy je třeba povlečení nejprve vyprat. Nejlépe lícovou stranou dovnitř, což je pro zachování barev šetrnější. Vyprání je důležité i proto, že při působení pracího prášku může dojít k odeprání tzv. zbytkové barvy, která pak již dále nepouští.
Běžné povlečení je garantováno pro praní při 60 stupních, přestože většina pracích prášků garantuje kvalitu praní již při 40 stupních. Pro praní je důležitá nejen teplota (pro likvidaci roztočů 60 stupňů), ale i typ pracího prášku, který pro praní barevného prádla nesmí obsahovat bělicí složky, které by mohly způsobit na prádle skvrny.
Naše babičky prádlo škrobily, aby vlákno vydrželo co nejdéle a špína do něj nepronikla. Dnes jsou naopak oblíbeny různé úpravy zajišťující, aby vše bylo měkké a hebké. Používat vonné aviváže se však nedoporučuje – mohou způsobovat různé alergie a zabraňovat přirozené vlastnosti vlákna absorbovat vlhkost.
TEXT: SCANquilt
FOTO: SCANquilt