Speciál Jak vybírat lazury
Lazury a lazurovací laky mají chalupáři v oblibě především kvůli schopnosti těchto nátěrů nechat vyniknout kresbu dřeva. Je dobré znát výhody jednotlivých typů a správně jich využít.
Důvodem k volbě lazury je především soubor jejích základních vlastností. Patří mezi ně hlavně transparentnost, díky které tento typ nátěru nepřekrývá podklad, pouze ho částečně koloruje a nechá prosvítat jeho původní barevnost i kresbu. Proto se lazury nejlépe hodí k povrchovému ošetření nového dřeva v interiéru i exteriéru. Barvy na rozdíl od lazur obsahují vysoký podíl pigmentu, kryjí a potlačují přirozenou strukturu dřeva, zároveň však poskytují vyšší a trvalejší ochranu před UV zářením.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Barvy rozsvítí dřevo i beton:
Barvy na dřevo
Odstranění starých nátěrů
Natíráme branku
Venkovní nátěry na beton
________________________________________________________________________
Na povrchu i do hloubky
Jako lazurovací laky se zpravidla označují tenkovrstvé a silnovrstvé lazury s minimálním podílem pigmentu v některém z odstínů dřeva. Výsledným efektem nátěru lazurovacím lakem je povrchová či hlubší (v případě tenkovrstvých lazurovacích laků) ochrana dřeva a zároveň jemné barevné tónování jeho povrchu podle zvoleného „dřevěného“ odstínu laku. Jako lazury se pak označují spíše klasické či pastelové barvy, které však mají zároveň typické vlastnosti lazur, tedy transparentnost a pouze částečnou kryvost.
Tenkovrstvé lazury pronikají hluboko do podkladu a neodlupují se, ale postupně zvětrávají po vrstvách. Silnovrstvé lazury vytvářejí neprodyšnou povrchovou ochrannou vrstvu a jsou vysoce vodoodpudivé. Doporučují se proto především pro nátěry rozměrově stabilních stavebních dílů, například oken a dveří. S tenkovrstvou lazurou dosáhneme efektu ochranné povrchové vrstvy nanesením několika nátěrů po sobě.
Lazury mohou být syntetické (s obsahem rozpouštědel) nebo vodou ředitelné. Výrobky s obsahem rozpouštědel se vyznačují vysokou pronikavostí, vodou ředitelné lazury splňují ekologické požadavky, a umožňují tak nezávadnou ochranu dřeva. Obvykle se doporučuje použití vodou ředitelných lazur spíše do interiérů, k natírání obkladů stěn i dřevěných podlah a nábytku. I u vodou ředitelných lazur však prověřte jejich vhodnost pro případný nátěr hraček, dětského nábytku či předmětů, které přicházejí do kontaktu s potravinami.
Jak dobře chrání
Čiré, tedy nepigmentované lazury neposkytují žádnou ochranu proti UV záření, a měly by se proto používat jen v interiérech, pro zesvětlení nebo jako dodatečný nátěr. Čím má lazura sytější barevný odstín, tím vyšší UV ochranu zaručuje.
Venkovní (impregnační) lazury se nanášejí v tenké vrstvě, chrání zejména před povětrnostními vlivy a obsahují i menší podíl látek působících proti zamodralosti a napadení houbou či jiným škůdcům. Na okna a dveře lze pak použít i speciální lazury s vysokou propustností vodních par, elasticitou a odolností proti povětrnostním vlivům (např. Remmers Compact Lasur PU nebo SOKRATES silnovrstvá lazura).
Ploty, palubkové obklady či zahradní nábytek je vhodné ošetřit silnovrstvou impregnační lazurou, která dřevo pokrývá vrstvou ochranného filmu. Lazury tohoto typu obsahují rovněž ochranné složky proti UV záření a součástí některých výrobků jsou i biocidní složky, které dřevo ochrání proti napadení houbami a dalšími škodlivými organismy.
Existují i speciální olejové lazury tvořené směsí olejů a minerálních pigmentů, které kromě vysokého ochranného faktoru dodají dřevu jemné barevné tónování při zachování kresby. Výhodou olejových lazur je mimo jiné to, že jsou difuzní a umožňují dřevu dýchat. Oproti lakům se neodlupují a nepraskají.
Na čerstvé dřevo jsou vhodnější lazury ředěné rozpouštědly (Lazurol, Luxol), které díky menšímu povrchovému napětí pronikají do dřeva lépe než lazury ředitelné vodou. Pro vyzrálejší materiál lze doporučit lazury Fortekryl, Karbolineum nebo Dixol V 1600.
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem