Jak správně vymalovat
Malování se čas od času nevyhnete. Ale není důvod proměnit tu ne vždy příjemnou a jednoduchou práci v docela zajímavý a tvůrčí zážitek. Chce to jen využít všech pomůcek, které jsou k dispozici.
Malování je třeba začít s rozmyslem. Pokud to neděláte pravidelně a nemáte odpovídající vybavení, začněte s blokem, tužkou, metrema třeba i hrnkem kávy. Proč? Protože je třeba v klidu promyslet a sepsat, co všechno budete potřebovat a kvůli čemu už se vám uprostřed malování nebude chtít znovu odjíždět do obchodu, když na to napoprvé zapomenete.
Změřte si alespoň zhruba plochu všech stěn, které se chystáte malovat. Je nutné vědět to kvůli množství barvy a případně i penetrace, které budete muset koupit. Vydatnost barvy na metry čtvereční při určitých poměrech zředění bývá uvedena na obalu. Pokud si barvu necháte namíchat, poradí vám personál obchodu. Vždy barvy nakupujte s určitou rezervou na opravy a případné dodělávky, což obzvláště platí, když si necháte namíchat nějaký speciální odstín. Samozřejmě můžete zvolit i bílou, což řada lidí dělá kvůli jednodušší práci a také kvůli požadovanému světlu v místnosti.
Štětce a válečky
K barvám budete potřebovat štětce. Řada nátěrů nevyžaduje klasickou malířskou štětku, někdy je lepší použít kvalitní široký plochý štětec. Kromě toho je vhodné mít jeden či dva menší štětce na detailní práci a také takzvaný „zárohák“, se kterým se snáze dostanete za topná tělesa a trubky. Pořídit si můžete rovněž váleček, který urychlí práci, ale vyžaduje správný poměr ředění, aby barva nestékala a nestříkala. K němu je nutné plastové sítko, přes které se přebytečná barva vymačkává. Dobrým pomocníkem je rovněž teleskopická malířská tyč, s níž se dostanete na stropy či vyšší místa stěn.
U všech tónovaných barev včetně těch, kterémůžete koupit už hotové a namíchané, se vyplatí ošetřit před malováním stěnu penetračním prostředkem. Jde zpravidla o akrylátový nátěr, který stěnu pokryje ochranným filmem, fixuje původní malbu a zabrání nežádoucí reakci s novou barvou, která může způsobit nepříjemné „kocoury“ a světlé skvrny. I tak se při sytějších a tmavších odstínech barev ve většině případů nevyhnete dvojí vrstvě nátěru.
Škrábání a štukování
Při sepisování seznamu potřebných věcí k malování dále nezapomeňte promyslet, zda bude třeba oškrábat starý nátěr. V případě mnohokrát vymalovaných místností to nutné bývá, zvláště když se stará malba odlupuje a praská. Vhodná je k tomu špachtle, lepší je mít k dispozici špachtle v několika šířkách. Vyhněte se těm nejlevnějším, obvykle jsou příliš tenké, ohýbají se a špatně se s nimi pracuje.
Pokud je po oškrábání stav stěny takový, že vyžaduje štukování, můžete využít nabídky hotových štukovacích směsí v nádobách, které pak stačí pouze kovovým hladítkem nanášet na strop či stěnu a pak filcovým nebo pěnovým hladítkem vyhladit. Vyžaduje-li vyštukování celá chalupa, zvažte, zda nebude rychlejší pozvat na tuto práci zedníka.
K vyrovnání děr po hřebících či zasádrování prasklin budete potřebovat malířskou sádru nebo akrylový tmel, jehož výhodou je určitá setrvalá pružnost. A do seznamu nezapomeňte připsat rovněž fólie na pokrytí nábytku a podlah a malířskou pásku, která poslouží na naznačení hranice mezi různými odstíny barev, pokud to bude třeba.
Jak postupovat
Příprava stěny na malování tedy spočívá v případném odstranění starého nátěru, vysádrování či vytmelení prasklin a nerovností, pečlivém ometení nebo vysátí s kartáčovým nástavcem a případném vyštukování. Pak použijte penetrační nátěr (pozor na skvrny, které zanechává, jde v podstatě o zředěný lak), případně můžete stěny omýt mýdlovou vodou.
Samotné malování se doporučuje dělat za přirozeného světla a ve dnech, kdy není extrémní horko. Ředíte-li barvu,mějte ji vždy připravenou v dostatečném množství, abyste mohli dodržet stejný odstín. Pracujete-li s válečkem, řeďte co nejméně. Existují i elektrické válečky s dávkovači, mezi jejichž přednosti patří čistý provoz. Pro jednorázové malování menších ploch se však příliš nevyplatí.
Po malování štětce, válečky i další pomůcky pečlivě umyjte a propláchněte do čista, jinak se při další práci uvolní zbytky staré barvy a nastane nepříjemná komplikace zvláště tehdy, pokud pracujete s jiným odstínem. Při pokrývání stěny více vrstvami je vždy nutné počkat, až zaschne vrstva předchozí. Teprve pak se ukáže kvalita nátěru.
Malířské pásky použijte jednak na zakrytí zásuvek, vypínačů nebo zárubní dveří a rámů oken, ale také tehdy, pokud potřebujete oddělit dva odstíny nátěru. Ná páskách bývá uvedeno, jak dlouho je můžete nechat přilepené na stěně, aniž by pak při stržení poškodily malbu. Ne vždy se na to dá spolehnout, proto je dobré mít připraven úzký plochý štětec na opravy. Vodorovnou či svislou rysku pro přilepení pásky si označíte pomocí vodováhy, nebo laserového zaměřovače.
www.primalex.cz, www.colorspektrum.cz, www.het.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA