Jak správně připravit sekačky na sezonu?

Rubrika: rss-feed, Tipy, Zahrada

Než poprvé na jaře nastartujete sekačku, nezapomeňte provést základní údržbu. Foto: Shutterstock

Ať máte ve své zahradnické výbavě sekačku elektrickou, akumulátorovou, nebo benzínovou, před prvním vyjetím na trávník potřebuje údržbu, která zajistí spolehlivý a bezpečný provoz.

Proč se o stroj starat ještě před příchodem jara, je nasnadě. Může se stát, že baterie akumulátorové sekačky třeba kvůli špatnému skladování odešla, motor si říká o opravu nebo odborné seřízení, navíc s počátkem sezony budou mít v autorizovaných servisech už plno zakázek. V horším případě se ukáže jako nezbytné pořídit sekačku novou, což může být i nečekaný zásah do rozpočtu. S předstihem si tak lze investici lépe naplánovat i našetřit finance.

Nejprve očista

Důkladné očištění by mělo proběhnout ještě před zazimováním stroje. Jestliže jste ho z nějakého důvodu nestihli, pak vás čeká náročnější práce, protože zbytky uschlé trávy drží jak přilepené. Rozhodně je ale pečlivě odstraňte, protože se jimi zhoršuje funkčnost jednotlivých částí, zejména nožů a sběrného koše, kdy při zanesení výdechových otvorů nemá kam unikat vzduch a sekačka nesbírá posekanou trávu. Nejhorší důsledky může mít uschlá tráva ulpívající na žebroví válce a výfuku benzinové sekačky, kde hrozí její vzplanutí. Osvědčenými pomůckami k očištění je plastová či dřevěná špachtle a kartáč s tvrdými štětinami. Na čistý povrch můžete nanést údržbový sprej snižující přichytávání trávy.

Na čistotě vzduchového filtru závisí výkon motoru. Foto: Shutterstock

Na ostří nože

Nůž sekačky podstatnou měrou přispívá ke kvalitě trávníku. Pokud je tupý, travní stébla spíše trhá, konečky zůstávají roztřepené, dochází k jejich zasychání a žloutnutí. Musí být i dobře vyvážen, jinak je zdrojem nadměrných vibrací. Nejjistější je obojí svěřit odborníkovi, ale můžete se do toho pustit i sami. Při vyvažování postupujte tak, že nůž zavěsíte za středový otvor na šroubovák. Když zůstává v rovině, je správně vyvážený, otáčí-li se jednou polovinou dolů, musíte postupně ostří klesající těžší strany přibrušovat, dokud nůž nebude vyvážen. Další broušení vás čeká ještě několikrát během sezony, záleží na četnosti sekání, zpravidla se provádí po každých 25 hodinách provozu.

Kdo maže, ten jede

Pohyblivé části, tedy ložiska kol a čep předního natáčecího kola u tříkolových sekaček, potřebují pravidelné promazávání vhodným olejem nebo vazelínou. Olejem můžete ošetřit také ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky apod. Docílíte tak snadnějšího pohybu, menšího opotřebení a prodloužení životnosti celé sekačky.

Nože potřebují pravidelně brousit. Foto: Shutterstock

Výměna oleje

Čtyřtaktní benzinové sekačky si žádají ještě další péči. Patří k ní výměna motorového oleje, neboť hladký a bezproblémový chod motoru závisí na dostatečném mazání. Nestačí olej jen doplňovat, ale vzhledem k tomu, že se do něj během provozu uvolňují kovové mikročástice, které jeho účinky postupně snižují, je potřeba ho měnit za nový dle doporučení výrobce. Obvykle to bývá po 50 hodinách, ale minimálně jednou ročně. Postupujte podle návodu, nikdy nepřelívejte nad maximální množství.

Aby měla jiskru

Nezbytnou součástí motoru je zapalovací svíčka. Když přestane fungovat, tzv. „nehází jiskru“, motor vůbec nenastartujete. Vadná vás nepříjemně potrápí. Nezapomeňte proto svíčku kontrolovat, jestli na ní nejsou praskliny anebo karbonové usazeniny, které bude nutné očistit. Na každý pád se vyplatí svíčku každoročně vyměnit za novou.

Sekačku uklízejte očištěnou, přischlé zbytky trávy jí nesvědčí. Foto: Shutterstock

Čistota nade vše

K nejexponovanějším částem motorové sekačky se řadí vzduchový filtr. Ten brání zanášení palivové cesty nečistotami z nasávaného vzduchu. Tím, jak se prachové částice na filtru usazují, postupně snižují jeho průchodnost, což se odrazí na funkčnosti sekačky, špatně startuje, má také vysokou spotřebu paliva a nízký výkon. Proto je třeba jej opakovaně čistit, ideálně každých 25 pracovních hodin, a nejlépe jednou ročně vyměnit. Papírovou vložku ovšem nikdy nečistěte tlakovým vzduchem, hrozí vznik mikrotrhlin, a tedy i následné snížení funkce vzduchového filtru. Můžete ji opatrně vyklepat a po čase raději vyměnit.

Baterie na zimu uskladněte na místě, kde nemrzne, a do sekačky je vložte až na počátku sezony. Foto: Shutterstock

Pro dlouhou výdrž

Rovněž akumulátorové sekačky, respektive jejich baterie, vyžadují odpovídající přístup. Životnost je obecně udávána 3 až 5 let, při počtu nabíjecích cyklů 500 až 1 200. Záleží i na péči, která spočívá zejména ve správném zazimování a nabíjení. Sekačky nebo z nich vyjmuté akumulátory skladujte zásadně v suchých a bezmrazých prostorách. Při vyšší vzdušné vlhkosti korodují kontakty a další choulostivé součástky, dlouhodobé vystavení mrazu může způsobit trvalé poškození akumulátoru. Ukládejte ho nabitý zhruba na polovinu. Přestože nejpoužívanější Li-Ion baterie mají hodnotu tzv. samovybíjení pod 5 %, doporučuje se je zhruba jednou za měsíc zkontrolovat a případně dobít, těsně před prvním sekáním je pak dobít do plné výše.

Text: Zuzana Ottová, foto: Shutterstock

Jak správně připravit sekačky na sezonu?