Jak si udržet zdravé oči
Abyste si udrželi oči zdravé, je třeba je chránit a pečovat o ně. I vaše oči „ocení“ správnou výživu, cvičení či ochranu proti UV záření. Oči jsou citlivější, než si myslíte – jsou ovlivňovány prací na počítači, slunečním zářením, klimatizací a dalšími vlivy.
Jak vypadá náš běžný den? Mnozí sedí celý den v práci za počítačem. Běžnou součástí dne bývá řízení auta za šera či tmy a na denním programu je často sledování televize. Ale co na to všechno naše oči?
Co dělat pro dobrý zrak
Člověk očima vnímá až 80 % podnětů z okolního světa. Zrak je nejdůležitějším smyslem, přesto se o něj jen málokdo stará tak, jak by měl. Co můžeme pro své oči udělat? Stačí pár minut očních cviků v průběhu dne, v létě nosit sluneční brýle a také dopřát očím správnou výživu.
„Tak jako celý organismus, tak také oči stárnou. Pokud chcete jejich dobrou funkci udržet co nejdéle, musíte se o ně správně postarat, a to vytvořením dobrých pracovních a životních návyků. Vyvážená strava bohatá na antioxidační vitamíny a minerály prospívá nejen očím, ale celému organismu. Mezi antioxidanty patří např. vitamíny A, C, E a minerály zinek a selen či karotenoidy“, říká MUDr. Stanislav Červenka.
Pokud nemá naše strava ideální složení, mohou pomoci i některé přípravky, prodávané v lékárně. Například Ostrovidky Neo (doporučená cena od 163 Kč) obsahují karotenoidy lutein a zeaxantin, které působí jako biologické „sluneční brýle“. Koncentrace karotenoidů v oku s přibývajícím věkem klesá, a proto je důležité je doplňovat. Ostrovidky Neo obsahují i směs vitaminů, minerálů a rostlinných extraktů, které přispívají k zachování dobrého zraku.
10 zásad pro zdravé oči a dobrý zrak
1. Obohaťte jídelníček o více čerstvého ovoce a zeleniny, které mají příznivý vliv na kvalitu vašeho zraku.
2. Pořiďte si polarizační sluneční brýle, které minimalizují světelné odlesky (od vodní hladiny, sněhu apod.) a brání tak oslnění.
3. Naplánujte si pravidelné prohlídky u očního lékaře. U mladých lidí bez očních vad a onemocnění se doporučuje absolvovat preventivní oční prohlídku alespoň jednou za čtyři roky, ve vyšším věku nejméně jednou za dva roky.
4. Zařaďte do svého denního harmonogramu oční cviky.
5. Přestaňte kouřit. Kouření zvyšuje riziko některých očních onemocnění.
6. Pokud provádíte rizikové práce nebo opravy v domácnosti, používejte ochranné brýle.
7. Máte-li problémy s očima (nepohodlí při nošení kontaktních čoček, suché oči, příznaky alergie), včas je konzultujte s lékařem.
8. Upravte si osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru tak, aby práce na počítači co nejméně namáhala vaše oči.
9. Pokud nevidíte ostře, neváhejte navštívit lékaře a požádejte o přeměření svého zraku.
10. Užívejte vhodný doplněk stravy.
Oční cviky a oční jóga
Oční cviky neboli oční jóga je technika, která napomáhá udržet okohybný aparát v dobrém stavu. Slouží také k protažení svalů, které hýbou naším okem. Pro správnou techniku je nezbytné provádět pohyby uvolněně a nenásilně, ale k maximální hranici. Po každém cviku je důležitý krátký odpočinek k uvolnění okohybných svalů, cvičte zásadně bez brýlí, nejlépe každý den před spaním.
Oči můžete cvičit pomocí následujícího scénáře. Vhodné je dodržovat pořadí cviků.
1. Promněte si oči, popřípadě i celý obličej lehkými pohyby prstů.
2. Zavřete oči a silně je svírejte několik sekund. Poté 10x promrkněte, tento krok opakujte 5x.
3. Hlavu držte uvolněně, v přirozené poloze, oči mírně povolte a pohybujte s nimi nahoru a dolů. Snažíte se dívat na kořen nosu, tento krok opakujte 5x.
4. Totéž jako u předchozího cviku, ale se zavřenýma očima.
5. Několikrát opisujte očima velké písmeno H.
6. Podívejte se intenzivně doprava nahoru, pak doleva dolů. Totéž opačně, cvik opakujte 3x.
7. Několikrát očima opište do prostoru před sebou velké písmeno A.
8. Podívejte se na konec nosu a potom pohybujte 4x očima v kruzích na jednu stranu. Totéž na druhou stranu.
9. Totéž jako u předchozího cviku, ale se zavřenýma očima.
10. Ve vzdálenosti asi 20 cm před očima vztyčte prst tak, aby byl viděn ostře. Pak se podívejte na předmět vzdálený minimálně 5 metrů a zaostřete na něj. Pohledy na prst a na vzdálený předmět střídejte asi 10x. Cvičení provádějte vždy s dokonalým zaostřením a snažte se postupně zrychlovat.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV