Jak si připravit beton
Je to jedna z nejčastěji prováděných svépomocných stavebních prací a možnost, jak tento osvědčený materiál využít všude tam, kde může sloužit desítky let.
Beton je skvělý materiál, ale vyžaduje správný postup přípravy. Rovněž nezapomeňme na to, že použití betonu může být někdy nevhodné a týká se to zejména starých chalup, které inklinují k problémům s vlhkostí. Ne až tak proto, že není vždy pěkný na pohled a s přírodními stavebními materiály si mnohdy esteticky nesedne, ale hlavně že může nepříznivě ovlivnit vlhkostní poměry v domě, drží vodu a dokáže vlhkost uzavřít tak, že si pak voda hledá cestu třeba vzlínáním v cihlovém nebo hliněném zdivu.
Ulehčete si to
Stoprocentní kontrolu nad složením betonové směsi získáte jeho přípravou svépomocí. U většího rozsahu betonářských prací dává smysl pořízení míchačky, dovoz štěrku a dostatečné množství cementu, který si lze objednat až na stavbu na paletách. Nákladnějším, ale vlastně nejjednodušším řešením je dovoz materiálu z betonárny.
Jakékoli menší betonování zvláště na špatně přístupném pozemku je ideální dělat s pomocí pytlovaných suchých směsí. Je jich k dostání opravdu hodně a vybírat můžete mezi nejlevnějším univerzálním správkovým betonem, hrubým betonem, potěry či sloupkovými betony, které se zalévají vodou až po nasypání do díry s usazeným a vyrovnaným sloupkem.
Příprava betonu
Je zdánlivě jednoduchá, směs přece stačí jen rozmíchat s vodou. Vždy se ale držte návodu výrobce, protože důležitý je podíl vody, konzistence směsi i kvalitní promíchání. V míchačce se směs „přehazuje“ a to je ideální, ale pokud používáte míchadlo nebo třeba po staru hrábě či motyku ve stavebním kolečku nebo rovnou na zemi, je potřeba míchat důkladně. Důležité je provzdušnění směsi, které lze podpořit speciálními přípravky nebo saponátem. Při pokládce či lití betonu je zase důležité směs dobře hutnit (pěchovat) a neudělat ji příliš řídkou, protože jinak štěrk klesne, nahoře se bude držet voda a povrch betonované plochy bude nekvalitní.
Jiný beton budete potřebovat do základů nebo do podlah či k vytvoření betonového potěru. Beton do základů může být oproti ostatním typů složen i z velkých kusů plniva. Může obsahovat větší kameny i stavební odpad, například cihly a zbytky starého betonu.
Beton pro podlahy musí být naopak jemný a spíše suchý. Podlahy z příliš vlhkého betonu se špatně vyrovnávají, po odpařování vody se může beton v některých místech propadat a drolit.
Víte, že…
Doporučovaný poměr kvalitní betonové směsi je 2–3 díly štěrku k 1 dílu cementu. Ideální je dávkovat složky lopatou. Voda se pak přidává podle toho, jakou konzistenci betonové směsi požadujete. Udávané poměry 6 ku jedné či 4 ku 1 jsou nedostatečné.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock