Jak šetřit energie?
Máte-li chatu nebo chalupu, ušetříte často za dovolenou. Chataření s sebou ale nese i výdaje – elektřinu i plyn musíte hradit i tady. Přesto můžete náklady na energie snížit. Kde hledat rezervy?
At už chceme ušetrit za cokoli, začneme vždycky tím, že si zjistíme, zda to konkurence nenabízí levněji. U energií to platí dvojnásob. Abyste zjistili, zda máte výhodne nastavené podmínky u stávajícího dodavatele plynu a elektřiny, potrebujete obvykle poslední vyúčtování. Lépe je mít u ruky treba i dve poslední; budete mít srovnání objemu spotreby, který se muže menit podle různých období. Lze očekávat, že o prázdninách budou vaše delší než v prubehu roku a stoupne tak odber prostřednictvím spotřebičů; naproti tomu ale treba o zimní dovolené mužete více protopit.
Vyúčtování porovnejte s aktuální nabídkou všech hlavních energetických společností na trhu, casto mají na svých internetových stránkách různé online kalkulačky nebo nabízejí, že vám „ušijí“ nabídku na míru, pokud jim pošlete své faktury naskenované ci s nimi přijdete do jejich zákaznického centra osobne.
Využít mužete též různé speciální nabídky pro chataře a chalupáře, které zahrnují mimo jiné tzv. dvoutarifové sazby. To znamená, že pokud napríklad elektrinou ohříváte vodu i vytápíte, máte po určitou cást dne elektrinu levnejší. Na příznivější cenu energií muže mít vliv i sloučení odberu k jednomu dodavateli; plyn i elektrinu vám bude zajištovat jedna spolecnost.
Jak to mají místní?
Sledovat dění v obci se vyplácí. Pokud nemáte chalupu na samote, zkuste si na místním úrade zjistit, zda obec neplánuje elektronickou aukci elektriny a plynu. Jedná se o moderní zpusob výberového rízení, kdy je díky garanci většího objemu odberu a aukčnímu způsobu licitování šance na získání výhodnejší ceny.
Nezapomente si zjistit ale všechny informace, než se do podobné aktivity zapojíte! Účast v takovéto aukci je totiž závazná. Proto se zaměřte nejen na možnou výši úspory oproti stávajícím platbám, ale i na další podmínky, jako jsou treba výpovední doba, pokles v objemu odebraných energií ci budoucí zmena dodavatele.
Co je doma, to se počítá. I na chatě
Kromě zmeny dodavatele nesmíte ale zapomínat na každodenní úkony, které mohou spotrebu energií zásadne ovlivnit. Vetšina lidí obvykle na chatu nebo chalupu odváží starší elektrospotrebiče. Jednak tam nejsou potreba tak casto a pak – v prípade krádeže nebude jejich odcizení príliš bolestné.
Je pochopitelné, že si na občasné varení nepořídíte nejmodernější a nejdražší sporák na trhu, zvažte ale energetickou náročnost, kterou mají staré spotrebice vetšinou rapidně vyšší než ty nové. Zkuste porovnat energetické štítky, na kterých je uvedena spotreba energie nutná pro bežný provoz daného spotrebice. Napríklad chladnička, která je starší deseti let, se vám rozhodne na chate nevyplatí. Její spotreba totiž snadno přesáhne pořizovací náklady chladničky nové.
Myslete i na tzv. pohotovostní režimy (stand-by), kdy zůstane svítit treba kontrolka na televizi. Jsou to nenápadní žrouti energie! Spotreba elektroniky v pohotovostním režimu dosahuje zhruba trí až peti kWh a rocne to muže znamenat nekolik tisíc korun. Proto pred odjezdem všechny spotrebice peclive vypnete!
Dobrou chuť!
Je jasné, že takové pekne propečené burtíky z ohne nic nenahradí, těžko s nimi ale zasytíte rodinu po celý víkend ci dovolenou. Pri príprave jídla na vařiči nebo sporáku vám pomohou ušetrit pokličky a kvalitní nádobí. Důsledné používání pokliček muže zmenšit objem spotrebované energie až trikrát! Stejne tak kvalitní hrnec s rovným dnem, jehož velikost odpovídá velikosti plotýnky (bez ohledu na to, zda varíte na plynu, ci elektrine), rapidně sníží objem spotreby. Pro ohrev vody se muže vyplatit rychlovarná konvice – uvarí vodu nejen rychleji, ale i levněji.
Zhasínáme! Černá hodinka
Úsporné žárovky i zářivky jsou dnes samozrejmostí. I pri jejich nízké spotrebe ale důsledně zhasínejte! Hlídejte, zda jste nezapomněli zhasnout treba v patře nebo pod pergolou. S venkovním osvetlením vám mohou pomoci lampy na solární pohon se senzorem pohybu; svetlo se rozsvítí, jen pokud čidlo detekuje pohyb. Takový zpusob osvetlení je vhodný i jako prevence proti zlodějum.
Muže se to zdát úsmevné, ale černá hodinka by klidně mohla mít své místo i v dnešní dobe. Její podoba muže být různá – od romantické večere pri svíčkách po napínavé vyprávění historek dětem. Možná budete překvapeni, kolik legrace lze pri šetrení zažít!
Ani kapka nazmar
Pro objem spotrebované elektriny ci plynu je důležitá i úspora vody. Ac na chatách a chalupách začínáme vodou šetrit automaticky, nebot bojler muže mít omezenou kapacitu a ohrev vody nejaký cas zabere, mužeme udělat ješte víc. Instalujte si do sprchy úspornou hlavici. Ušetríte tak nejen vodu, ale i energii na její ohrev, a to až o 70 procent! Zpusob je to velmi rychlý; úsporné nástavce jednoduše našroubujete na sprchu, na baterie do umyvadla i drezu. Pak už jen dle potreby regulujete průtok vody.
Pokud si chcete v léte dopřát osvěžení v prubehu horkých dnu, pořidte si na zahradu sprchu solární! Je vhodná práve pro sezónní sprchování; stací napustit studenou vodou zásobník, který absorbuje energii slunečního záření. Voda se prohřeje až na 60 °C. Montáž sprchy je velmi snadná a nevyžaduje žádné stavební úpravy.
Větrat se vyplatí
Ušetrit energie mužeme i nepřímo. Napríklad správným větráním. Oknem pootevřeným po celý den jen uniká teplo (pokud už topíme) a náklady na vytápění se tak zvyšují. Ovšem chalupu je dobré vyvětrat pri příjezdu i pred odjezdem a pak každý den pobytu okna otevřít dokorán na dobu alespon peti minut. Správne vetraná místnost se lépe vytopí a navíc zamezíme vzniku plísní.
Zvažte instalaci kvalitních vetráku; v koupelně oceníte ty s automatickým senzorem vlhkosti, které se samy spustí pouze pri dosažení určitého stupne vlhkosti tak, aby jejich cinnost byla maximálne efektivní. Vetrat je ale treba dobrovolne, nikoli nekvalitními okny. Pokud plánujete jejich výmenu, vybírejte dobre a neváhejte venovat cas jak estetické stránce veci, tak izolačním schopnostem. Možná překvapivě není rozhodující typ rámu, ale kvalita skla a způsobu tesnení. Ty jsou určující nejen pro izolaci teplotní, ale i zvukovou.
text: DAGMAR TICHÁ
foto: SHUTTERSTOCK