Jak se váží vodou

Rubrika: Dílna

I přes stále dostupnější lasery zůstává klasická vodováha osvědčeným pomocníkem v případě, že potřebujete spolehlivě určit vodorovnou rovinu.

Při mnoha pracích zůstává vodováha stále nenahraditelným pomocníkem

Nejznámější a nejrozšířenější bublinková vodováha slouží k určení vodorovné i svislé roviny a pracuje na principu Archimedova zákona. O něco složitější a přesnější hadicová vodováha pak ke své funkci využívá princip spojených nádob.

Základem bublinkové vodováhy je prohnutá trubička s kapalinou (libela), uvnitř které je vzduchová bublina. Trubička je pevně uložena v hranolu. Poloha bubliny, při níž je hranol ve vodorovné poloze, je na trubičce vyznačena ryskami. Nejčastěji je vodováha vybavena dvěma libelami, jednou pro horizontální a druhou pro vertikální měření.

Variantou je řešení, kde je libela diskového tvaru s vyznačením vyrovnané polohy uprostřed. Takovéto řešení je využíváno zejména u přístrojů, vyžadujících ustavení do vodorovné polohy (teodolity, přesné váhy) či u stativů.

Hadicová vodováha, používaná ve stavebnictví, se skládá ze dvou průhledných trubic, spojených hadicí. Hadice je naplněna vodou a pozorováním hladin v trubicích lze určit shodnou výšku u míst, vzdálených do délky hadice.

Až do dvou metrů

Vodováhy umožňují určení přesné roviny i svislice a dají se použít i k měření

Pro nejrůznější kutilské práce v dílně a v domácnosti se nejčastěji využívají vodováhy o délce 60 či 80 centimetrů, ale dostupné jsou v délkách od 30 centimetrů do dvou metrů. Zatímco dříve byly nejrozšířenější vodováhy, uložené v dřevěné desce, v současné době se používají nejčastěji vodováhy plechové, hliníkové či plastové. Libely proti poškození při pádu chrání průhledný tvrzený plast.

Vodováhy delší než metr používají především profesionální řemeslníci. Pro doporučené délky vodovah neexistují přesně určená pravidla, ale například při osazování zárubní pracují řemeslníci často s vodováhou o délce 180 centimetrů, často osazenou magentem, který umožňuje její uchycení na kovových konstrukcích či zárubních.

Vodováhy vybavené laserem prodlouží účinnost těchto přístrojů bez nutnosti je neustále přenášet

Především pro zedníky jsou určeny vodováhy, umístěné do strhávacích a rovnacích latí. Takové latě bývají vybaveny i několika libelami a některé se dají rozložit na více kusů. Téměř každá vodováha pak bývá opatřena potiskem k měření v milimetrech a centimetrech a lze ji tedy snadno použít i jako pravítko.

Některé vodováhy bývají vybaveny i laserovým paprskem, který prodlouží jejich délku a umožní snadné vytýčení roviny po celé místnosti. Vodováhy s více libelami se pak používají například při instalatérských pracích či spádování podlah.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: BOSCH, WIKIPEDIA

 

Jak se váží vodou