Jak se staví chlebová pec

Klasickou chlebovou pec si nechali na zahradě svého domu postavit manželé Jiřina a Vlastimil Hyškovi.

Chlebová pec je pohlednou zahradní stavbičkou


Manželé Hyškovi vytvořili už před několika lety ve svém domě v Bílém Kostele nad Nisou nedaleko Liberce Minimuzeum másla. Na různých akcích a ve skanzenech také předvádějí stloukání másla a návštěvníci mají možnost domácí máslo ochutnat. Na chlebu, jak jinak. A protože je napadlo, že nejlepší by byl chleba domácí, rozhodli se postavit na zahradě chlebovou pec a pořádat i ukázky pečení chleba.

Pan Hyška se inspiroval v knize Zaniklá řemesla a odborná firma Kamnářství Závacký podle této představy chlebovou pec postavila. Jde o funkční repliku samostatně stojící pece, v jaké pekli naši předkové chleba.

Pan Hyška při sázení chleba do pece

 
Jak se staví pec 

Důležité jsou pevné hluboké základy, aby stavba v zimě, když je mráz, neutrpěla. Pec je vyzděna z cihel, oblouk je z několika vrstev materiálů. Nechybí šamotové cihly a skleněné střepy, které drží teplo. Teprve po šesti týdnech, kdy hotová stavba „odpočívala“, dostala pec dřevěný krov a střechu z tašek bobrovek. Okapy jsou podle tradice dřevěné, vyráběl je sám pan Hyška.

Zatopit se může teprve po několika měsících, aby stavba žárem nepopraskala. Pro přesné zjištění teploty v peci je na vnitřní straně dvířek teploměr. Na pečení chleba je potřeba teplota 250-260 °C. Pec nemá kupodivu žádný komín – při topení se nechávají otevřená dvířka.

Vnitřek pece, tentokrát ale s buchtami a masem

Konečně pečeme

Pečení chleba je časově i fyzicky poměrně náročná činnost. Hlavně příprava těsta vyžaduje čas a silné paže. V peci se musí zatopit tak tři hodiny před pečením. Na zatápění se používá chrastí, pak se topí hlavně tvrdým bukovým a dubovým dřevem. Teprve po vymetení a vyčištění pece se do ní vsazuje chleba. Do této pece se vejde osm bochníků. Pečení trvá zhruba hodinu. Pan Hyška nám prozradil, že v peci zkusili upéct i pizzu, buchty a maso – a byly výborné!

 
POSTUP STAVBY PECE 

1) Roznosná základová deska se 4 rohovými pilíři. Nebylo možné použít klasické základy, neboť pec stojí na bývalém řečišti. Podkladem je tedy říční písek.

2) Vyšalování a vylití základové desky betonem.

3) Založení podélných „noh“. Prostor mezi nimi bude sloužit jako zásobník na dřevo.


4) Na spodní části vznikne klenba pece, kterou bude tvořit několik vrstev z různých materiálů.


5) Bednění na klenbu pece tvoří 3 měsíčky a latě. Po dostavění klenby se bednění odstraní – vytáhne se dvířky ven.

6) Vyzdívání klenby pece ze speciálních šamotových cihel, které díky peru a drážce do sebe zapadají.

7) Obložení klenby keramickou izolací (2 vrstvy) a hliníkovou fólií. Příprava patek pro ochranný límec střechy.

8) Jsou vložena dvířka s teploměrem. Bednění na límec tvoří měsíčky, vyndané z pece. Druhá klenba pece nad izolací, částečně omítnutá.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV HYŠKOVI

Jak se staví chlebová pec