Jak se starat o psí chrup

Klasické čištění zubů kartáčkem je nejúčinnější prevencí. Foto: Shutterstock

Správná péče o zuby již od štěněte ušetří zvíře bolesti a majitele nejedné starosti i finanční zátěže. Pokud už potíže nastanou, vzniká začarovaný kruh, který přeruší jen veterinární zákrok.

Nejčastěji psy trápí zubní kámen, v jehož důsledku dochází k zánětu dásní nebo paradontóze. Zubní potíže rozhodně nepřehlížejte, protože způsobují bolest a vzniklé zánětlivé procesy dlouhodobě zatěžují imunitní systém a mohou být příčinou vážných onemocnění, od chronického zánětu horních cest dýchacích až po endokarditidu, onemocnění jater, srdce a ledvin.

Co značí zápach z tlamy

Občasný zápach je u psa přirozený, nejčastěji se objeví krátce po jídle. Pokud ovšem cítíte intenzivnější pach po většinu dne, může být důvodem buď špatné trávení potravy, anebo se tak děje kvůli bakteriím, jež se množí v okolí poničeného zubu. Dalším příznakem bývá nadměrné slintání, přežvykování naprázdno, problémy s příjmem potravy až nechutenství, k těm extrémním patří viklání a vypadávání zubů. Všímejte si, zda nemá pes na zubech hnědožlutý plak, který se postupně mění na zubní kámen a ten tlačí na dásně. Kontrolujte, nejsou-li dásně nateklé a zarudlé v okolí problematických zubů, jestli nekrvácejí, když psovi dáte pamlsek, či nemá zakrvácené hračky. Problémy může signalizovat i to, že zvíře najednou odmítá tvrdší lahůdky nebo v průběhu krmení odbíhá od misky.

Odstranění plaku napomáhají k tomu určené hračky opatřené výstupky. Foto: Shutterstock

Čistěte pejskovi zuby

Nejosvědčenější prevencí je pravidelné čištění zubním kartáčkem, a to od výměny zubů nastávající mezi 2. a 7. měsícem života. Pořídit můžete speciální kartáček, který si nasadíte na prst, nebo obdobu běžného zubního kartáčku určenou pro psy v extra jemném provedení a k tomu zubní pastu určenou pro psy. Vhodné jsou ty s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak. Určitě se s psím parťákem nedělte o svou pastu, neboť může obsahovat složky, které jsou pro něj jedovaté. Nepoužívejte propagované roztoky do vody, účinnost mají minimální, zato mohou obsahovat například kyselinu boritou, která může případně narušit zubní sklovinu, či chlorhexidin, který nesvědčí trávicímu ústrojí.

Berte ale na vědomí, že s postupujícím věkem se vždy v menší míře zubní kámen objeví. U zanedbané dentální hygieny je jedinou možností odstranění zubního kamene veterinářem mechanicky a ultrazvukem, které je ovšem rizikové u psích seniorů či pejsků s onemocněním srdce, protože se provádí v anestezii.

Chutná očista

  • K čištění zubů přispívá krmení tvrdými granulemi, které současně masírují dásně.
  • Vyrábějí se i přímo dentální granule obsahující látky napomáhající rozpouštění plaku.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Jak se starat o psí chrup