Jak se obléknout pro práci na chalupě

Rubrika: Dílna, rss-feed

Vyběhnout ven jen v domácím oděvu patří k plusům víkendového bydlení. Na každou práci spojenou s jeho zvelebováním bychom se však měli adekvátně obléknout.

Většinou to začíná obhlédnutím „latifundií“ či zastavením na skok v dílně a najednou si uvědomíme, že za sebou máme vypletý záhonek nebo natřenou poličku. Prostě nám to nedalo. Mnohdy pak přicházíme na škody, které jsme si v pracovním zápalu způsobili na třeba i novém oblečení. Je to nepříjemné, ale pořád lepší než situace, kdy nás domácí oděv a obuv neochrání před úrazem nebo zdravotní obtíží. Aby se nám pobyt na chalupě či chatě nezměnil v marodění, neměli bychom bezpečnostní riziko podcenit a vždy si obléci vhodný oděv a nezapomenout ani na boty, rukavice, pokrývku hlavy a další ochranné pomůcky spojené s konkrétní činností.

Rukavice a ochranné brýle jsou při řezání
základní ochranou. Opasek na nářadí
umožňuje mít vše potřebné při ruce

Na stavbu a do dílny

V teplých dnech se na lehčí práce nejlépe hodí oblečení z prodyšných či funkčních materiálů dobře odvádějících pot. Také obuv by měla být prodyšná, protože zpocená noha v botě klouže a neposkytuje plnou oporu. Stejné nebezpečí hrozí bez rukavic nebo v neprodyšném typu. Nářadí v ruce klouže, jeho pohyb nemůžeme plně kontrolovat a snadno dojde k uhození kladivem, říznutí pilkou apod. Ideální jsou buď látkové rukavice s protiskluzovou vrstvou, kterou mohou tvořit jen plastové terčíky, nebo rukavice, u nichž je spodní část kožená a vrchní ze vzdušné textilie. Látková čepice nebo klobouk brání zašpinění vlasů, ale především chrání před UV zářením a úžehem.
Na stavební nebo hrubší dílenské práce je nutné obléknout se bezpečněji. Vhodné jsou montérky a bundy či celé kombinézy se zesílenými namáhanými partiemi, případně zástěry z pevného textilního materiálu nebo kůže. Více kapes nebo speciální opasek na nářadí umožní mít vše potřebné u ruky. Při manipulaci s otevřeným ohněm bychom se měli vyvarovat oděvů ze syntetických materiálů, které se taví a o to více ohrožují pokožku.
Nohy by měly být při výkopových a stavebních pracích chráněny pevnou, vyšší, nejlépe koženou obuví. Ocelové výztuže v podrážce podstatně snižují riziko poranění nohy o ostré předměty, ocelová špička zase chrání prsty. Hrubá, protiskluzová podrážka je prevencí před uklouznutím, lépe se rovněž v botě zapřeme, když potřebujeme vyvinout tlak na nářadí.
Samozřejmostí by měly být pevné kožené rukavice, které na rukách fixuje guma nebo nastavitelný pásek. Tam, kde hrozí pád nebo úraz hlavy při manipulaci se stavebním materiálem, je důležitá helma od renomovaného výrobce, který garantuje její odolnost. Může být spojená s ochranným štítem a sluchátky.
Zapomínat bychom neměli na zrak, prach může způsobit zánět očí, odletující piliny či kovové špony, stejně jako chemikálie mohou oko vážně poranit. Je potřeba zvážit, kdy postačí ochranné brýle z tvrzeného polykarbonátu a kdy je nutné nasadit ochranný štít.
Téměř všechna běžná nebezpečí s sebou nese svařování. Rizika tu představuje rozstřik roztaveného kovu, hluk, prach, kouř, výpary, intenzivní tepelné a světelné záření. Zrak musí chránit svářečské brýle nebo kukla, dýchací cesty minimálně respirátor, nejlépe speciální maska.
Při práci s chemikáliemi, nebo tam kde hrozí kontaminace bakteriemi, nasadíme rukavice z PVC či latexu, u agresivních látek odolné rukavice, u nichž se rozlišuje, před kterým druhem chemikálie nás mají ochránit. Vyrábějí se například z přírodního nebo nitrilového kaučuku a také chemicky odolného neoprenu. Před potřísněním kůže i oděvu poslouží pláštěnka s kapucí nebo overal a holínky. Oči chráníme brýlemi.

Holínky v přírodním stylu dobře drží
na noze díky stahovacím páskům.
Slaměný klobouk ochrání hlavu i ramena
před sluncem

Na přípravu topiva

Začíná-li příprava zásob dřeva kácením stromů, je bez diskuse nasazení ochranné helmy a obutí pevných pracovních bot. Oblečení z neprořezového materiálu zabraňuje mnohdy fatálním úrazům řetězovou pilou. U bundy bývá zadní díl z prodyšného materiálu, současně však je prodloužený, aby nám nenastydly ledviny. Alternativou kalhot jsou protipořezové návleky, které chrání nohy z přední strany. Důležité jsou i protipořezové rukavice a samozřejmě ochranné brýle.
Oblečení do lesa nebo na práce v terénu obecně se vyrábí vodoodpudivé, může mít i protiklíšťovou úpravu. Na ochranné oblečení a pomůcky bychom neměli rezignovat při následném rozřezávání kmenů a štípání špalků.

Na zahradu

I na zahradě na nás při práci číhá nejedno nebezpečí. Kromě kácení stromů je to i jejich prořez, nezřídka ve výškách, kde se uplatní stejná ochrana, protože řetězová pila tu bývá častým pomocníkem. Při rytí pomůže pevná bota a protiskluzové rukavice, díky nimž je práce s ručním nářadím efektivnější, zamezí i vzniku otlaků a puchýřů na dlaních a prstech.
Holínky a rukavice z PVC nebo latexu přijdou vhod při práci v mokru či vlhké hlíně, která z nich jde dobře odstranit. Při pletí a sázení nás tyto rukavice chrání před vznikem drobných ranek, do nichž se z půdy snadno dostanou paraziti, například sametky a bakterie včetně těch způsobujících obávaný tetanus.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jak se obléknout pro práci na chalupě

 

Uložit

Uložit

Jak se obléknout pro práci na chalupě