Jak se dělá zahrada ve svahu…
Pokud máte zahradu ve svahu, máte trochu smůlu a hodně štěstí. Zvlněná zahrada je zajímavá, lze na ní pracovat s členitým horizontem. Její vybudování je však pracné.
Poradit si se svažitým terénem není snadné. Jak pozemek zpevnit a co na něm sázet? Není od věci oslovit odbornou firmu. „Na začátku je rozhodnutí o rozvržení terénu. o konečném vyznění zahrady pak rozhodují stavební prvky a detaily,“ vysvětluje zakladatel zahrad Josef Marcián.
Inspirace – pět zahrad, každá jiná
Majitelé pětice zahrad s různě velkým sklonem, které s námi navštívíte, si se svažitým terénem poradili každý po svém.
Modelaci svahu do teras zvolila rodina Čechových z Boskovic (Zahrada s cypřišem a starou jabloní) i manželé Schuchovi (Zahrada s cihlovou zídkou). Majitelé dalších zahrad svažitý terén proměnili na skalku (Zahrada milovníků skalniček) či vřesoviště (Zahrada nad řekou). Na pozemku Dušana Horáka (Zahrada s betonovým valem) bylo zásadní terénní úpravou zaříznutí cesty do stávajícího svahu.
„Svažitý terén má v sobě romantiku, možnost pracovat s nadhledem a podhledem,“ libují si majitelé.
Stejný záhon se při pohledu shora nebo odspodu jeví docela jinak.
Suchá zídka – šperk svažité zahrady
Ať už je sklon zahrady mírný nebo strmější, základem je vytvoření teras, podepřených zídkami. Nejhezčí jsou zídky ložené nasucho. Mohou být z opuky, pískovce či droby. Lze ovšem použít jakýkoliv kámen, důležité je, aby souzněl s okolním terénem i s výsadbou.
Způsob ložení kamene zajistí, že každá zídka získá individuální rukopis.
Zrození kopce na zahradě
Nudí vás rovný pozemek? Učitel Pavel Šimon ze Sněžného na Vysočině si na jednom takovém vybudoval kopcovitou zahradu spojující principy buddhismu s prvky české krajiny, včetně imitace Řípu.
„Když si kámen vyhlídnu, domluvíme se s majitelem pozemku a pokud souhlasí, kámen odvezu. Stane se mi, že jej konečně uložím do určitého místa, poodejdu pět, deset metrů, a řeknu si – tak, to nejde. A musím s jeřábníkem domluvit, jak ho položit jinak.“
Zahradu dělají detaily…
Jak zvýraznit vyvěrající vodu stékající do jezírka? Třeba starou litinovou pumpou – co na tom, že nefunkční?
Dlážděná plošina kolem domu nemusí vždy okrajem kopírovat jeho půdorys. Mohou ji krášlit robustní dřevěné truhlíky s letničkami nebo s bylinkami.
Jestliže se za zahradním domkem štípe dříví a opodál máme ohniště, chce to vodu na opláchnutí rukou. Poslouží nápadité keramické pítko na sloupku.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller