Jak se dělá zahrada na dvorku
Zahrada na rovince a často i na bývalém dvorku bývá nuda: kus omšelého trávníku, jabloň a švestky, u plotu angrešt a pár rybízů. O kus dál záhon s tulipány, maceškami a keře pivoněk. Zkuste z těchto ingrediencí vykouzlit zajímavou či dokonce interesantní zahradu.
Pro inspiraci zveme na procházku pěti zahradami, které vyrostly na malém pozemku u chalupy. Vybrali jsme zahrady, které jsou polohou i velikosti téměř stejné – něco mezi protáhlým obdélníkem a čtvercem. Každý z nich je zcela jiná a originální, i když jejich základem je trávník a podobná výsadba.
Některé vznikly rychle a za pomoci architekta, na dalších majitelé pracovali dlouhodobě metodou pokusů a omylů. Při tvorbě zapojili kromě svých zahradnických zkušeností a zálib fantazii a i kus odvahy. Vzniklo pět odlišných a zcela originálních zahrad.
Jaké je vaše vidění světa?
Výraz zahradám vdechla osobnost majitelů a jejich odlišné vidění světa. Někdo miluje řád, další upřednostňuje nepravidelnost či naopak bohatost výsadby. Někdo si na svém dvorečku vysází kopii barevné provensálské zahrady, další naopak malé Krkonoše. A jsou i takoví, jejichž zahradu zdobí stará lesní závora a je to krásné!!!
Trávník – základ zahrady
Začněte od trávníku. Vymezte jeho plochu a ohraničení, vybudujte zavlažování. Trávníková plocha může být jednolitý geometricky přesný čtverec, ale může dostat i tvar kapkovitý, vřetenovitý – lze vybudovat i několik trávníkových pruhů.
Staré ovocné stromy a balvan s lišejníkem
Staré ovocné stromy jsou poklad – kácejte je velmi uvážlivě, mohou vaši zahradu obohatit o vertikálu na způsob japonské bonsaje. Krásně je samozřejmě i pod ořešákem či javorem, jen přibude práce s listím.
A patinovaný kámen? Ten můžete přát k narozeninám, stejně jako paní Iva Huttnerová, které kámen a pak ještě jeden… daroval k svátku manžel.
Bezúdržbová zahrada – bez tújí
Jedna z nejjednodušších možností řešení pravidelného a rovinatého pozemku je tzv. bezúdržbová zahrada.
Jejím základem je krátce střižený trávník (se zabudovaným zavlažovacím systémem) doplněný skalkou či pergolou v rohu pozemku. Vsaďte na zakrslé borovice, bochánky čarověníků, přivezte si na zahradu dekorativní kameny. Kompozici můžete obohatit malým jezírkem s travinami.
A ZAPOMENTE NA TÚJE, KTERÉ U NÁS PŮSOBÍ VELMI NEPŮVODNĚ A BAREVNĚ NEZAPADAJÍ DO ČESKÉ KRAJINY.
A jdeme sázet…
Základem všech představovaných zahrad jsou růže a hortenzie, hosty a bergenie, ozdobné trávy k jezírku – k plotu tulipány a šeřík. Ano, a také konifery, raději ty drobnější. A pokud toužíte po kouzlu proměn barevnosti listí, zkuste ti vysadit i pár listnáčů – japonský javor, katalpu či pawlovnii.
Z těchto základních ingrediencí lze vytvořit stejně dobře babiččinu zahrádku jako zahradu v anglickém stylu. Hodí se i pro retro zahradu a la první republika, stejně jako pro moderní zahradu, kde panuje řád a disciplína.
Na skalku (kromě skalniček) ovšem doporučujeme i malý sestřihávaný smrk, borovici schmidtku a miniaturní jalovec či cypřišek.
Pergola a květináče
Ano, bez nich by to nešlo – ale nezapomeňte na jejich údržbu a volte barvy, které nepřebijí výsadbu. Hodí se i dekorace. Od květináčů, hrnců a štoudví (s muškáty či surfiniemi)až do zahradní keramiku ze šamotu či dřeva.
Trpaslíci,vodníci a spol.
Postavte je na pařez nebo na zídku, u branky nebo nově vybudovaného jezírka pro tři kosy. Při nejhorším si kupte na trhu s keramikou alespoň interesantní koule jako pan Myškovský z Kostelce na Hané.