Jak se chovat během veder

Nejohroženější skupinou jsou kardiaci a diabetici, kteří by se měli před horkem účinně chránit. Doporučení vyvarovat se zvýšené fyzické i psychické námahy ale platí obecně.

Lidské tělo si dokáže pomocí termoregulačních procesů s horkem poradit, mimo jiné se ochlazuje pocením. Proto je velmi důležité dodržovat pitný režim a doplňovat tak ztracenou vodu. Nejlepší je pít průběžně během celého dne po menších dávkách. Rozhodně ne nárazově ani až v okamžiku, když vás přepadne žízeň. Nedostatek tekutin může mít za následek bolest hlavy, slabost, mdloby, mnohem více se zatěžuje srdce a klesá krevní tlak, může dojít i k narušení pravidelného srdečního rytmu.

procházka se psem

Foto: Shutterstock

Nic než voda

Nejvhodnějším nápojem je neperlivá čistá voda, při výraznějším pocení, při němž tělo ztrácí soli i minerály, lze zařadit neslazené slabě mineralizované vody. Ochutit je můžete třeba pár lístky máty včetně po ovoci chutnajících druhů. Nedokážete-li si odpustit sladké nápoje, nařeďte je vodou. Vhodný je i vlažný neslazený přírodní ovocný nebo bylinkový čaj. Příliš ledové nápoje se pít nedoporučuje, může vás z nich rozbolet v krku. Máte-li problémy s ledvinami, poraďte se o pitném režimu s lékařem. Nadměrné množství tekutin je totiž může více zatížit.

Dejte nohy nahoru

Trpíte-li na časté otoky či pocit těžkých a unavených nohou, mohou se tyto projevy ve vedrech zhoršit, neboť se zpomaluje průtok krve v žilách. Snažte se dlouho nesedět ani nestát, a jakmile máte možnost, dejte nohy do vyvýšené polohy. Osvěžení přinese vlažná sprcha, úlevu chladivé gely. Noste pohodlnou obuv a dejte si pozor, aby vás ponožky neškrtily nad kotníky. Volte lehký, vzdušný volnější oděv nejlépe z bavlny anebo lnu ve světlých barvách.

Na procházku po ránu

Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci hlavně v době, kdy nejvíce pálí, tedy mezi 11. až 15. hodinou. Nezapomínejte na vzdušnou pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nejvhodnější čas na procházku je ráno, když slunce ještě tolik nehřeje, nebo případně k večeru. Doma větrejte především hned zrána, kdy bývá nejchladněji.

Odlehčete jídelníček

Konzumujte lehčí jídla, jejichž trávení tělo nezatěžuje. Ideální jsou vlažné zeleninové polévky coby zdroj tekutin. Do jídelníčku zařaďte více zeleninových salátů, doplnit je můžete kouskem dobře tepelně zpracovaného kuřecího či krůtího masa anebo rybou. Místo soli používejte k dochucení čerstvé bylinky a namísto majonéz salát zakápněte olivovým olejem nebo přelijte domácí zálivkou z bílého jogurtu. Až si budete chtít zamlsat, dejte si osvěžující ovocnou zmrzlinu. I když netrpíte vysokým tlakem, nepřehánějte to s kávou a na alkohol zapomeňte, neboť dehydratují.

Kardiaci a dovolená

  • Vyhněte se tropickým destinacím a období, kdy vládnou nejvyšší teploty.
  • Vybavte se dostatečným množstvím léků, které stabilně užíváte.
  • Buďte při cestování obezřetní, pokud užíváte léky na snižování krevního tlaku. Při stresových situacích, jako bývá cesta letadlem, se může tlak zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou dochází jen ke snížení účinku léků, což se projeví bolestmi hlavy, závratěmi a únavou.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jak se chovat během veder