Jak rozpoznat kvalitní krmivo
Strava zásadním způsobem ovlivňuje zdraví psů a koček. Při nákupu krmiva se proto neřiďte cenou, ale jeho složením, které je pro kvalitu určující.
Zodpovědný majitel ví, že lidská jídla nejsou pro zvířata zdravá, protože obsahují pro ně těžko stravitelné suroviny a dráždivé koření. Psi a kočky jsou masožravci, krmení musí tudíž obsahovat vysoký podíl živočišných bílkovin a současně mít bohatou nutriční skladbu. Speciální konzervy a granule se tak zdají ideálním řešením, které navíc představuje značnou úsporu času, jež by zabralo domácí vaření. Jenže to má i svá úskalí, zejména levná krmiva ze supermarketů mohou způsobit nejeden zdravotní problém. Nejčastějšími jsou trávicí potíže a alergie. Nedostatečný obsah živin při dlouhodobějším podávání negativně ovlivňuje správný fyzický vývoj mladého zvířete, projevit se může také na funkci jater, ledvin a pohybového aparátu.
Obal čtěte odzadu
Nedejte na lákavý vzhled obalu a superlativy hýřící hesla. To podstatné se dočtete ve štítku informujícím o složení výrobku. Zaměřte se na zhruba prvních pět položek, jež představují hlavní složky krmiva. Vysoce kvalitní produkty mají na prvním místě uveden zdravý zdroj bílkovin – proteinů, tedy maso a vnitřnosti, u méně kvalitních krmiv místo nich bude nicneříkající formule „vedlejší produkty živočišné a rostlinné výroby“.
Vyhněte se krmivům s obilovinami nebo alespoň s jejich vyšším podílem, neboť obsahují lepek a mohou být geneticky upraveny. Dále krmivům obsahujícím sóju, umělá dochucovadla, barviva a konzervanty. I ty často způsobují potravinové alergie a intolerance.
Mezi předními položkami byste měli najít rovněž vitamíny a minerální látky. Pokud chcete mít ohledně kvality jistotu, sáhněte po holistických krmivech. Jejich složení se podobá přirozené stravě psovitých a kočkovitých šelem, což znamená, že jsou vyráběna z čerstvého masa, bez chemických přísad. I tady je ale obezřetnost na místě, aby se nejednalo jen o reklamní trik.
Nejblíže přírodní stravě je krmivo typu BARF. Granule jsou proti běžným extrudovaným lisované téměř za studena, díky čemuž si uchovávají většinu živin, navíc nemají tendenci v žaludku bobtnat.
Dobrá rada
Uvědomte si, že co ušetříte na krmivu, časem vydáte za veterinární léčbu, která už nemusí problémy napravit.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock