Jak rozdýchat trávník
Aby se travnaté plochy s jarem zaskvěly v celé kráse, je třeba jim pomoci. Příroda to totiž sama nezvládne, přinejmenším pokud chcete mít dokonalý trávník na všech místech zahrady.
Vhodná doba k jarní údržbě trávníku nastává v okamžiku, kdy sluníčko dostatečně vysuší jeho povrch. Pak je vhodné začít s hrabáním. Hrábě pomohou k odstranění odumřelých částí trávníku po napadení plísní sněžnou, vyhrabání suchých travních zbytků a provzdušnění povrchu půdy. Na menší plochy postačí ruční hrábě, snadnějšímu ošetření větších ploch pak pomohou různé typy prutových bran a vyčesávačů či kartáčových čističů, které se připojují za zahradní traktůrek a které vyhrabanou hmotu současně posbírají.
Prodejci zahradního nářadí často bez váhání doporučí vertikutátor, ale podle odborných zahradníků je třeba toto užitečné nářadí časně z jara používat velmi opatrně. Ihned po roztátí sněhu totiž trávník ještě není ve fázi plného vývoje a z předčasné vertikutace se zotavuje podstatně delší dobu než po správně načasovaném zásahu.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Zdravá zahrada:
Jarní příprava půdy
Příprava půdy a hnojení
Jarní péče o trávník
Pro zdravou zahradu
Původci chorob v zahradě
Hotel pro hmyz
________________________________________________________________________
Zatočte s mechy
Po zimě jsou kořínky trav často povytažené pohybem půdy, který způsobil mráz a sníh. V takovém případě je vhodné ošetření trávy pomocí válce. Půda by k válení měla být alespoň trochu proschlá, jinak se změní v tvrdou skořápku a kořínky udusí.
Rovněž je dobré řešit problém s mechem. Nejčastěji se objevuje v zastíněných, nadměrně vlhkých plochách a vliv na jeho šíření má i nevhodná kyselost půdy. Tady může pomoci chemická ozdravná kúra s použitím přípravků na bázi síranu železnatého nebo herbicidu proti mechům (například Mogeton 25 WP).
Přípravky se rozsypávají nebo rozšiřují postřikem a jejich správná aplikace by měla pomoci k zlikvidování mechových polštářů během jednoho až dvou týdnů. Nezbytné je důkladné vyhrabání ošetřených míst zhruba dva týdny po aplikaci chemie a právě v tomto případě se stává účinným pomocníkem vertikutátor. Ošetřená místa se pak dosejí regenerační travní směsí.
Trávník vyžaduje i jarní hnojení, a to přípravky s vyšším obsahem dusíku a fosforu, které posílí růst kořenů i trávy nad zemí. Na poškozený pažit odborníci doporučují aplikovat třetinu dávky hnojiva, počkat na vzrůst listové plochy a poté dohnojit zbytkem.
Až se trávník alespoň trochu vzpamatuje, můžeme přistoupit k vertikutaci. Důležité je nastavení vhodné hloubky provzdušnění, aby nože stroje narušily co nejvíce travní plsti. Tu tvoří mech, odumřelá stébla trav, rozkládající se listí a zčásti i travní kořeny. Povrch travnaté plochy se díky vertikutaci otevře a zkypří.
Text Richard Guryča, foto Mountfield, Gardena, AgroCS a Shutterstock