Jak řezat sklo
Je určitě dobré umět si nařezat tabulky skla doma. Není to nijak složité a nepotřebujete žádné drahé nářadí. Chce to jen trochu cviku a také opatrnosti, abyste nepřišli k úrazu.
Tabule skla vám samozřejmě nařeže na míru každý sklenář. A není to ani nijak drahé. Proč se tedy učit řezat sklo a riskovat, že vám praskne nebo že se pořežete? Několik dobrých důvodů se najde. Představte si třeba situaci, kdy rozbijete okno o víkendu na chalupě v horách. Případně ho najdete rozbité už při příjezdu. Nejbližší sklenář má zavřeno, víkendovou pohotovost mají jen drahé nonstop služby ve větších městech a vám nezbývá než nechat okno rozbité až do příštího pátku, případně si víkend na chalupě prodloužit. Anebo si potřebný rozměr skla prostě uříznete z tabule, kterou máte pro podobné případy uloženou v dílně.
Umět řezat sklo na míru se vám bude hodit i při opravách různých kredencí a vitrín nebo při rámování obrázků a fotografií. Je spousta případů, kdy už by se vám zbytečně prodražilo i řezání skla u běžného sklenáře. Například zasklívání litinových “chlévových” rámů nebo naddveřních světlíků malými tabulkami různobarevného skla, případně výroba různých dekorací a mozaiky z kousků skla a jakákoli kreativní práce se sklem, na kterou potřebujete čas, trpělivost a prostor pro improvizaci. Jak na to?
Řezák, podložka a brousek
V prvé řadě si pořiďte kvalitní řezák skla. To je jednoduché ruční nářadí, které nařízne sklo ocelovým kolečkem. Kvalitní nářadí obvykle nepořídíte za padesát korun, investujte do něj alespoň několik set a při občasném používání vám vydrží nadosmrti.
Další zásadou je neřezat sklo na sucho. Řez se musí olejovat, aby se netřepil a aby se tabulka po naříznutí hladce zlomila. Docílíte toho namáčením řezáku do petroleje nebo si kupte profesionální řezák, který má přímo v rukojeti nádržku. A skrze ni smáčí kolečko řezáku speciálním řezacím olejem, který vtéká do řezu a umožňuje jeho snazší otevření.
Správný přítlak na řez pozná zkušený sklenář podle typického “zpívání”, což je rovnoměrný, pro někoho možná trochu nepříjemný skřípavý zvuk. Rovnoměrnost je důležitým signálem kvalitního řezáku, přeskakující naopak signalizuje opotřebení kolečka a problém, který pak může nastat při pokusu o rozlomení řezané tabulky. Spolehlivý a jistý řez se získá praxí. Pokud si nejste zpočátku jistí, trénujte na kusu nepotřebné tabulky.
Při řezání skla je důležité pokrýt pracovní plochu (podložit sklo) něčím měkkým, například starou dekou nebo kusem koberce. Profesionální sklenářské pracovní stoly bývají pokryty filcem, podobají se tak trochu kulečníkovým stolům. Pro rychlé řezání skla a bezpečnou manipulaci je měkká, mírně pružící a neklouzavá podložka nezbytností.
Řez veďte podle pravítka nebo příložníku energickým tahem naolejovaného řezáku, na který rovnoměrně tlačíte. Pak tabulku opatrně nadzvedněte, podložte řez (např. rukojetí řezáku) a mírně zatlačte. Pokud jste řezali správně, sklo se hladce zlomí. Ostré hrany srazte karborundovým brouskem.
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock