Jak pověsit obrazy
Máte spoustu obrázků a fotografií, chcete je vystavit a nevíte, jak nejlépe spojit moderní prvky s tradičními a díla zavěsit tak, aby nepůsobila chaoticky?
Chce to především vybrat vhodné rámy, které pozvednou obraz jako takový, ať jde o malbu, grafiku, či fotografii, a pak jej vhodně umístit. Když si kupujeme nebo zdědíme chalupu či chatu, obvykle tu zůstane spousta věcí po původních majitelích. Vyplatí se je probrat a vše šmahem nelikvidovat. Můžeme tu objevit zašlé, ale skvostné rámy, které se dají pověsit na stěnu i bez obrazu.
Grafikám a kresbám pomohou vyniknout pasparty. Stejně tak malé obrázky na stěně zaujmou, když je vložíme do rámu spolu s paspartou, která obrázek zvýrazní. Ještě více obrázek zdůrazníme, když si necháme v rámařství do pasparty připravit filet, tenký rámeček kolem pasparty. Ten může mít podobu pouhé linky, barvu vybíráme podle rámu. Nebo se zhotovuje i plastický, záleží na tematice obrazu a stylu místnosti, kde bude obraz vystaven.
V obchodech dnes pořídíme třeba rámové lišty zdobené profilováním či řezbou nebo různými výlisky, které mohou mít povrch zlacený či postříbřený nebo upravený patinou a voskem. Tyto produkty vycházejí z tradic staré řemeslné výroby. Seženeme i moderní hladké rámy. Módní jsou i jednoduché lišty imitující kov.
Rozmístění obrazů
U velkých děl je to celkem jednoduché. Umístíme je třeba nad komody nebo příborníky, nad postel, pohovku či křeslo, prostě tam, kde je na ně dobře vidět a skutečně vyniknou. Složitější je to se skupinami menších obrázků. Chybu neuděláte, když na jednom místě společně vystavíte obrázky se stejnou tematikou. Třeba rodinné fotografie, krajinomalby, květiny, mapy, herbáře. Pak nevadí, že má každý obraz jiný rám.
Při rozmísťování obrazů je nutné uvědomit si, jak vysoké jsou stropy, kolik světla je v místnosti (na obrázky by nemělo dopadat přímé sluneční záření) a jak velkou plochu máme. Důležitý je i fakt, že doma se na obrazy většinou díváme z pozice vsedě, proto bychom je neměli na stěny dávat příliš vysoko. Pokud si nejsme jisti, vyplatí se vzít papír a tužku a nakreslit si několik variant možných skladeb, kde si pohrajeme s velikostí a tvarem obrazů a určíme si i mezery, které budeme dodržovat. Velmi zajímavě působí na stěně skládanky obrazů hranatých a kulatých či oválných tvarů.
text: Helena Štětinová
foto: Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Ivan Poltavec, Jaroslav Hejzlar, Český Kutil a Shutterstock