Jak postavit příčku
Na podzim se kutilské činnosti ubírají ze zahrad dovnitř do tepla domů. Je to ten pravý čas pro změny v interiéru.
Použitím systémů suché výstavby lze snadno a rychle interiér změnit. Pokud máte nevyužitý prostor, který potřebujete oddělit, či málo pokojů, je pro montáž příčky ideálním řešením. Koupelna, ložnice, dětský pokoj, spíž – neexistuje žádná místnost, která by se pomocí odlehčených stěn nedala rozdělit. Kompletní sortiment produktů pro stavbu příček najdeme v obchodech pro kutily.
Doporučujeme například desky od společnosti Knauf, které vynikají svými vlastnosti. Jsou impregnované, protipožární, mají zvýšenou pevnost a tvrdost, ale především vylepšené zvukové a tepelně izolační vlastnosti, takže pro stavbu příček jsou nanejvýš vhodné.
Postup montáže
Nejprve si vyznačíme průběh stěny na podlaze pomocí tesařské šňůry. Tento průběh pak přeneseme pomocí zednického pravítka a vodováhy na stěny a strop. Vytvoříme spodní konstrukci z UW a CW profilů, které podle potřeby nastříháme nůžkami na plech, nebo uřízneme pilkou na železo na správnou délku. Na zadní stěnu profilu nalepíme po celé délce těsnicí pásku.
UW profily nejprve upevníme šroubovými hmoždinkami do stropu a podlahy. Odstup mezi šrouby by měl být přibližně 50 cm. Pak nasadíme CW profily, které jsou určené na stěnu, a zašroubujeme je stejným způsobem.
Stojanové profily umístíme nejprve do spodní a pak do horní připojovací kolejničky; musí zasahovat minimálně 1,5 cm do stropního profilu. Potom je srovnáme do správné osové vzdálenosti (poloviny šířky sádrokartonových desek) a všechny otočíme otevřenou stranou stejným směrem. Stojanové profily se nešroubují.
Příčka s dveřmi
Chceme-li do příčky zabudovat dveře, můžeme jednoduše v příslušné výšce zasunout do CW profilů překlad seříznutý podle šířky dveří a zafixovat ho lepicí páskou. Pro stabilizaci vložíme do svislého dveřního sloupku dřevěný hranol a upevníme jej. Poté první stranu stěny obložíme sádrokartonovými deskami. V dutinách můžeme vést instalaci elektřiny či vody; meziprostor pak utěsníme a obložíme druhou stranu stěny.
V případě potřeby použijeme rohové lišty, ty pak společně s deskovými spoji a hlavicemi šroubů zatmelíme. Celou plochu zbrousíme a naneseme případnou penetraci pro následné práce, například malbu, pokládku obkladů a dlažby či tapetování.
Text Hornbach, foto Knauf