Jak pořídit kvalitní okno
Pokud jste si mysleli, že pořídit si kvalitní okno znamená vybrat si dobrý rám a sklo, pak vězte, že je to jen malá část toho, čemu byste měli věnovat pozornost, aby vaše okna fungovala přesně tak, jak od nich očekáváte.
Máte okna svého domu orientována na různé světové strany a chcete, aby příjemně bylo v každé z místností? Pak je potřeba zvolit takové zasklení, které nepropustí příliš slunečních paprsků tam, kam nemá, a naopak umožní slunci vejít tam, kam je potřeba.
Kolik slunce pustí sklo
Vybíráte-li okna pro svůj nový dům nebo se chystáte vyměnit stará okna za nová, měli byste věnovat pozornost dvěma hodnotám, které jsou pro sklo určující: koeficient tepelného prostupu, který udává, jak dobře okno izoluje, a solární faktor neboli celková propustnost sluneční energie, který určuje, kolik sluneční energie sklo pustí dovnitř. „V případě dvojskla je solární faktor 62 procent, to znamená, že dovnitř projde 62 procent sluneční energie. U trojskla se dostáváme na hodnotu 47 procent, což může být příjemné v létě, v zimě už ale nikoli,“ říká obchodní ředitel firmy DAFE – PLAST Miroslav Culka. Je proto potřeba zvážit, na jakou světovou stranu je okno orientováno a podle toho se rozhodnout pro typ zasklení. „Pro optimální výsledek doporučujeme kombinovat sklo s velkým solárním faktorem zároveň s venkovním zastíněním, jako jsou žaluzie, rolety nebo markýzy. Ty ale nejsou nutné v případě domu typu bungalov s velkým převisem střechy. Ten, kdo chce maximálně využít solární faktor a má velké prosklené plochy směrem na jih, musí účinně zastiňovat hlavně v létě, kdy do interiéru proudí teplo a slunce,“ dodává Miroslav Culka.
S volbou správného zasklení pro váš dům poradí projektant, který by měl spočítat veškeré parametry, z nichž rozhodující je měrná potřeba tepla na metr čtvereční za rok. V praxi to znamená výpočet toho, kolik za dvanáct měsíců zaplatíte za vytápění. Při výpočtech by se mělo počítat jak s koeficientem tepelného prostupu daného skla, tak se solárním faktorem. V potaz se bere také orientace okna vzhledem ke světovým stranám a také velikost zasklení. Podle těchto výpočtů pak poznáte, jaký typ skla je pro vás nejefektivnější.
Abyste necítili chlad
Pokud jste zvážili všechna kritéria, která vaše okna musí splňovat, aby z vašeho domova nevytvořila tmavou a chladnou kobku nebo naopak přehřátý skleník, je dobré uvědomit si, co vlastně kvalitu oken určuje. Okno tvoří rám, křídlo, zasklení, podkladový (parapetní) profil, vnitřní parapet a venkovní parapet. Aby bylo docíleno co nejlepšího výsledku, musí všechny tyto složky dohromady fungovat jako jeden systém.
Těžko si lze představit, že by někdo ocenil, když by rámem okna do místnosti proudil studený vzduch z venku. A přesto na trhu existují taková okna, která nemohou zaručit, abyste v těsné blízkosti okna kvůli průvanu necítili chlad. Kvalitní okna v rámové konstrukci používají speciální materiály, které zaručí to, že se záclona na oknech průvanem nepohne a navíc v případě rozdílných vnitřních a venkovních teplot nebudete muset otírat orosená okna.
Lehký, pevný a tuhý rám
Za úspěchem v izolačních vlastnostech oken stojí i speciální podkladový profil, který řeší kritické místo v parapetní části okna. „Podkladový profil našich oken je vyroben ze speciální tvrzené izolační pěny. Jeho hodnota tepleného prostupu je 0,8, což je výjimečně nízké číslo říká Miroslav Culka.
Rovněž díky speciálnímu kompozitnímu materiálu, z něhož je vyroben vlastní rám okna, je rám lehký, ale zároveň tuhý a pevný. Ke kvalitě v podobě výborné izolace přispívají speciální moduly, které jsou umístěny v hlavních komorách rámu, které pro standardní rozměry oken nemusí být vyplněny ocelovými výztuhami. Více informací najdete na www.dafe-plast.cz
TEXT: REDAKCE
FOTO: DAFE – PLAST