Jak osvětlit dvůr
Světlo slouží pro bezpečný pohyb za tmy, posvítí na práci nebo zpříjemní večerní posezení.
Na rozdíl od našich předků se nemusíme po setmění zdržovat jen v chalupě. Na jakoukoliv činnost venku si můžeme dobře posvítit. Jaký zdroj a typ osvětlovacího tělesa vybrat?
Bezpečný pohyb
Za tmy by mělo být postaráno o bezpečný přístup do domu. Většinou to vyřeší elektrická nebo solární lampa nad vstupními dveřmi. Pokud je cesta delší a čekají tu různé nástrahy, můžeme kolem ní umístit několik solárních svítidel. Je to jednodušší a pro orientaci je to většinou postačující.
Praktické je osvětlení dvora s PIR senzorem (známým jako pohybové čidlo). Ten reaguje na slabé infračervené záření, vycházející z těla. Pokud senzor ve svém rozsahu někoho zaregistruje, světlo se rozsvítí. Po opuštění snímané oblasti se automaticky vypne.
Pro práci i dekoraci
Někdy je nutné vykonat na dvoře určitou práci i po setmění. Jestliže nestačí výše zmíněné osvětlení, vyřeší to přenosná montážní svítilna. Existují v bateriovém, akumulátorovém i síťovém provedení. Stačí je vhodně zavěsit nebo postavit.
Hezký kout dvora, pěkně tvarovaný strom nebo výtvarné dílo můžeme pro zvýraznění večer nasvítit. Vhodná jsou k tomu svítidla v podobě malých reflektorků, která ze země nasměrujeme na vybraný objekt. Těšit nás pak budou nejen při pobytu na dvoře, ale i při pohledu z okna.
Slunce v noci
Nejvíc se můžeme „vyřádit“ při výběru osvětlení pro odpočinkové zákoutí – u stolu na zápraží nebo na terase, pod pergolou, v altánku. Vysedáváme-li tu častěji a je-li
to technicky možné, můžeme tu instalovat i elektrické světlo.
Většinou ale používáme svítidla se snáze dostupným zdrojem světla – solární lampy nebo lucerny se svíčkou. U solárních svítidel je stále větší výběr – od tvarově jednoduchých válců a koulí až po svítící kameny a různé „trpajzlíky“. Lampy opatřené bodcem zapíchneme do země, ostatní zavěsíme nebo postavíme. Je-li v blízkosti vhodně rozvětvený strom, využijeme i „řetězy“ s řadou menších svítidel, které naaranžujeme na větve.
Na sluníčko se nedá spoléhat vždy, vznikly proto venkovní lampy, jimž dodává energii také vítr. V nabídce je má například IKEA.
Romantické lucerny
Romantickou atmosféru při večerním posezení navodí lucerna s plápolající svíčkou. Vybírat můžeme z kovových či dřevěných typů, válcovitých, čtyř, šesti i osmibokých, střízlivějších i různě zdobených.
Menší lucerny stavíme na stůl, věšíme nad něj nebo na větve stromu. Velké, které mohou být vysoké i tři čtvrtě metru, postavíme na zem. Ty menší jsou obvykle na čajové svíčky, větší na klasické svíčky.
Toužíte-li po něčem originálním, instalujte si na dvoře zajímavou keramickou nebo vyřezávanou dřevěnou lucernu. Svíčky ale mohou být také ve skleněném obalu nebo plechovce.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM