Jak odstranit starý nátěr
Staré nátěry se odstraňují buď kvůli dobrému přilnutí nových, anebo když se rozhodnete vrátit staré kredenci nebo dveřím krásu přírodního dřeva a zbavit je letitých vrstev krycí barvy.
Okna, dveře, nábytek, trámový strop nebo prkna podlahy, to jsou místa, která se často celá léta přetírala různými krycími barvami. A ty už je dávno ani nezdobí, ani pořádně nekryjí. Náročnost odstranění takových nánosů minulosti se odvíjí od toho, zda chcete nátěr jen obnovit, nebo jestli toužíte „vykutat“ původní dřevěný povrch.
Chemie, horko, broušení
To jsou – stručně řečeno – tři základní cesty k úspěchu. A většinou je nutné je zkombinovat. Předpokládejme, že odstraňujete starý nátěr z dřevěného povrchu. Jde to i z kovové konstrukce, často jednodušeji, protože kov se snadněji brousí a nepoškodíte ho ani opalováním. U dřeva je nutné dát pozor na jeho zranitelnou strukturu.
Vždy lze začít s chemickým odstraňovačem starých nátěrů. Gelovitá či tekutá konzistence přípravku umožňuje snadné nanesení štětcem. Postupujte podle návodu, často se tak podaří relativně šetrně uvolnit a s pomocí špachtle stáhnout poměrně silnou vrstvu. Přijde-li na dřevo opět barva, může odstraňovač nátěrů a následné kartáčování a přebroušení stačit.
Na samé dřevo
Chcete-li starý nábytek, okenní rámy nebo třeba dveře či zárubně vrátit do vzhledu přírodního dřeva, je odstraňování zbytků nátěrů přece jen složitější. Na měkké dřevo lze doporučit i louhování, u nějž je lepší využít služby profesionálů. Jinak můžete opět začít osvědčenou kombinací chemického odstraňovače, opalování a broušení.
Opalování je pracné, ale poměrně efektivní, jen je potřeba používat opalovací nářadí (elektrická pistole či plynový plamen) opatrně, aby dřevo neprohořívalo do hloubky. Ideální je regulace teploty a rozptylovací nástavec na elektrické pistoli. Natěračská škrabka a špachtle tady poslouží ke stahování uvolněných pruhů staré barvy, a když získáte potřebnou zručnost, mělo by to s pistolí jít, aniž by se barva škvařila a povrch dřeva zbytečně spaloval.
Nakonec přijde na řadu broušení, které se dá dělat nahrubo lamelovým kotoučem na úhlové brusce. Pro jemné dobroušení pak lze použít vibrační a excentrickou brusku, ale nevyhýbejte se ani manuální práci se smirkovým papírem na korku a s ruční houbičkou.
Obroušený povrch je nutné před novým nátěrem dokonale zbavit prachu. K vyniknutí vzhledu starého dřeva jsou ideální oleje na dřevo či transparentní lazury, dokonale obroušený povrch lze i napustit mořidlem. Ověřte na vzorku, jak staré dřevo na zamýšlený nátěr reaguje.
Vyzkoušejte:
- Horkovzdušnou pistoli
- Plynový hořák
- Natěračskou škrabku
- Odstraňovač nátěrů
- Kovový kartáč
- Lamelový brusný kotouč
- Excentrickou brusku
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem