Jak odstranit skvrny na stěnách

Odstranění skvrn po vlhkosti, mastnotě, plísních či komínových zplodinách obvykle vyřeší kombinace speciálních nátěrů a malířské barvy. Někdy je však zapotřebí i oprava omítky.

Předpokladem k dosažení co nejlepšího výsledku při malování interiéru je důkladná příprava stěn. Zpravidla stačí stěny pouze očistit a opatřit penetračním nátěrem. Penetrace se používá na zpevnění různorodých podkladů a sjednocení jejich nasákavosti. Zároveň zvyšuje přilnavost nátěrů, takže nová barva lépe kryje a postačí i pro zakrytí skvrn či nečistot menšího rozsahu.
Univerzální malířská penetrace je určena na většinu podkladů, hloubková proniká více do hloubky povrchu a je vhodná pro méně kvalitní podklad. Na stěny, které před novou výmalbou trpěly plísní, se doporučuje použití fungicidní penetrace.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malování:

Malování v interiéru

Barvy a pomůcky k malování

Než se malíř pokojů pustí do díla

Rady od profesionálů

Jak vybrat malířskou barvu

Barevný interiér

________________________________________________________________________

Čistit a škrábat

U stěn s letitými vrstvami maleb výrazně opotřebených provozem je někdy nutné staré omítky oškrábat a stěny znovu vyštukovat. To je poměrně pracné, ale ani kvalitní penetrace (či pačokový nátěr) vyzrálého štuku nezaručí, že některé typy skvrn a znečištění znovu nevystoupí na povrch. Platí to zejména u mastnoty, zažloutlých map v místnostech, kde se hodně kouřilo, nebo při stopách kouře a sazí kolem komínových vstupů. Tady je třeba ještě před nanesením finálního nátěru provést veškerá opatření, která zabrání případnému znehodnocení nové výmalby.

 

 

Běžné nečistoty vzniklé otěrem, dětskými hrami, přítomností zvířat v domácnosti, ale i vlhkostí čí plísní v menším rozsahu většinou postačí (ještě před penetrací) důkladně omýt saponátovou či mýdlovou vodou. Použijte pevnou a kvalitní houbu, například tu na mytí auta. Skvrny po vodových barvách se doporučuje vybrousit jemným smirkovým papírem a přetřít ještě před samotnou malbou, na skvrny po nápojích (káva, červené víno) může pomoci sůl a saponátový roztok.

Vlhké skvrny vzniklé například po vytopení či po zatékání je nezbytné nejprve nechat zcela vyschnout. Teprve poté zjistíte rozsah poškození a podle toho stěnu omyjete, případně oškrábete, nebo odstraníte zvětralou vrstvu omítky a obnovíte ji. Pro izolování skvrn by měl postačit některý z izolačních malířských přípravků (např. Eternal In Stop či izolace ve spreji PUFAS). U nich výrobci obvykle zdůrazňují i schopnost zabránit pronikání skvrn po kouři, rzi či sazích.

Plísně na stěnách vznikají kvůli vlhku, nedostatečnému větrání a rozdílu v teplotě zdiva a interiéru. Boj s nimi musí zahrnovat i odstranění příčin. Na vyčištění skvrn použijte Savo proti plísním či jiné prostředky tohoto typu. Dezinfekce často zabrání dalšímu šíření, ale nezabrání pronikání fleků do nové malby. Použijte tedy fungicidní malířský nátěr (např. Primalex Mykostop) nebo univerzální izolační nátěr proti prosakování skvrn (např. Primalex Izoprim).

Kondenzát z komína je vážný problém, protože prosakující dehet znehodnocuje malbu, nepříjemně páchne a zpravidla věstí nebezpečné závady. Jde o jiné skvrny, než je například zakouření kolem komínového vstupu či na krbové římse. Bude třeba opravit komín, oklepat maltu až na cihly, ty vyspárovat komínovou maltou a topit pouze suchým palivem. Až poté použijte obvyklé způsoby zpevnění podkladu včetně penetrace, izolačních nátěrů a malířské barvy.

Dobré rady

  • Některé typy skvrn (zatékání, rez, plísně, dehet) vyžadují nejprve systematické odstranění jejich příčin, pouhé překrytí nebude stačit ani v případě speciálních nátěrů.
  • Vlhkost (včetně té po čištění stěn) je před nanášením jakýchkoli dalších nátěrů nutné nechat vyschnout.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jak odstranit skvrny na stěnách