Jak natírat kov?
Na otázku z titulku by se dalo jednoduše odpovědět tak, že vhodnou barvou na správně upravený podklad. Současná nabídka nátěrových hmot kdysi obtížné natírání kovu hodně zjednodušila.
Zkušení chataři a chalupáři pamatují doby, kdy byly nátěry plechových střech záležitostí na několik dnů a barva se pak stejně oloupala, plech na okapech musel k natírání „dozrát“, podklad se pracně upravoval základovou barvou, čekalo se, až suříková barva zaschne, atd. Na tradičních postupech není nic špatného, jsou ovšem často pracné a složité a v některých případech je lze nahradit použitím univerzálních vodou ředitelných barev.
Základ je odmaštění
Problém natírání kovu spočívá v horší soudržnosti podkladu a nátěrových hmot ve srovnání s nasákavými materiály. Soudržnost je tedy nutné posílit očištěním a odmaštěním plochy, na niž má přijít nátěr.
Odmaštění je důležité při nátěrech ploch (plechových střech či střešních lemů) a ideální je použít k němu některý z odmašťovacích prostředků od výrobců barev. Oproti minulosti se už nedoporučuje použití saponátů nebo technického benzínu, oboje obsahuje určitý podíl olejových složek.
S korozí pryč
Existuje celá řada barev na kov, u nichž výrobce poukazuje na možnost natírat jimi zkorodovaná místa. Proč ne, ale vždy je lepší rez obrousit kotoučem na brusce, kovovým kartáčem nebo smirkovým papírem. Soudržnost nátěru a povrchu je na zkorodovaném místě vždy horší, takže barvy na rez v těchto případech klidně použijte, ale zbavte rezavá místa alespoň zhruba zkorodované vrstvy a následně i prachu po broušení.
Při použití speciálních barev na kov včetně těch na zkorodovaná místa postupujte podle návodu výrobce a dodržujte ho. Sortiment barev se stále rozšiřuje a funkčnost nátěrů se liší, stejně jako předepsané postupy jejich použití, doba vyzrávání, nutnost přebroušení. Nelze se tedy spolehnout na to, že vyzkoušené postupy platí univerzálně.
Dobré rady
- Kovové plochy vždy odmašťujte, ne však benzínem ani saponáty. Použijte k tomu určené odmašťovací prostředky.
- Kovy jsou vhodné i k nástřiku, ať už barvou ve spreji, nebo pistolí. O to důležitější je úprava podkladu.
Náš tip:
Barvy 3 v 1 nabízí celá řada výrobců nátěrových hmot. Jejich výhoda spočívá v tom, že je lze použít k vytvoření podkladové vrstvy nátěru a po jejím zaschnutí i pro natření jedné nebo dvou finálních vrstev.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Hammerite