Jak na zašlé a poškozené spáry?

oprava spár u dlaždic

Malá poškození lze opravit i lokálně, ale odstín nových spár s původním se vám pravděpodobně nepodaří sladit. Foto: Shutterstock

Spáry v dlažbě či mezi obkládačkami vydrží méně než samotný obkladový materiál. Čištěním a údržbou zabráníte jejich vydrolení, ale i když už se spárovací hmota drolí, oprava není složitá.

Zašlá, špinavá nebo popraskaná výplňová hmota ve spárách dlažby nebo obkládaček nevypadá dobře, a když se začne drolit, je na opravu nejvyšší čas. V opačném případě destrukce pokračuje, přibývá nepořádek na podlaze či na okrajích vany a nakonec se dlaždice či obkládačka můžou uvolnit. Nehledě na to, že se s narůstajícím poškozením spár snižuje odolnost vydlážděné plochy proti vlhku.

Šetrné čištění jako prevence poškození

Ještě než nastane nutnost oprav, vyplatí se myslet na prevenci a vzít v potaz, co spáry poškozuje. Kromě mechanického namáhání chůzí a popojížděním po nich jsou venku vystaveny působení deště a mrazu. Škodit může i používání příliš agresivních čisticích prostředků a necitlivé mechanické čištění, ať už používáte vysokotlaký čistič, nebo mechanické škrabky. Lepší je volit spíše kartáče, parní čističe nebo mírnější proud vody. Když už používáte chemii, nakupujte speciální prostředky. Nebo použijte osvědčené čističe typu octa, sody a citronové šťávy, což platí zejména pro koupelny.

V exteriéru lze kromě parního čističe zmírnit nápor na dlažbu včetně spár i použitím ekologických prostředků do vysokotlakých čističů.

Když spáry nevydrží: Jak je opravit krok za krokem

Když už se spáry vydrolují, musíte starou spárovací hmotu odstranit, nějaké „flikování“ k dlouhodobému úspěchu nepovede. Postup oprav spár je shodný se standardním spárováním nově položené dlažby či obkladu, ale musíte co nejlépe odstranit původní spárovací hmotu. Existují na to speciální škrabky, snadno to jde také s nástavci na přímé či univerzální brusky.

Na odstranění spárovací hmoty lze použít obkladačský čistič spár s dvěma břity. Práci usnadní i oscilační bruska s kmitajícím polokruhovým pilovým listem nebo speciálním nástavcem pro řezání spár. Z prostoru ve spárách odstraňte zbytky hmoty nožem a zbylé kousky vysajte dílenským vysavačem.

Voda z vysokotlakého čističe může drolící se hmotu ze spár dobře vymýt, ale buďte opatrní, ať při tom proud nepoškodí samotnou dlažbu.

Poté naneste novou spárovací hmotu na dlaždice, stěrkou ji vtlačte do mezer a pohybem stěrky její přebytek odstraňte. Přibližně po deseti minutách, kdy hmota zaschne, setřete z povrchu obkladů či dlaždic zbytky malty. Dobu nutnou k vytvrzení je nutné respektovat a na odstranění zbytků případných nečistot a povlaku na dlažbě použijte speciální čistič. Na ochranu před vodou a plísní se doporučuje vyspárovanou plochu ošetřit impregnačním nátěrem na bázi silikonu.

Tipy pro snadnou údržbu a renovaci

  • Opravy jen v místech, kde se spáry drolí, bude vidět. Odstín starých a nových spár se totiž obvykle nepodaří sjednotit. Lepší je přespárovat větší souvislou plochu.
  • Osvědčeným pomocníkem pro čištění a renovaci zašlých spár je kartáček na zuby.
  • K čištění keramických obkladů a spár nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, dlažbu by mohly poškodit.
  • Trvanlivost a odolnost spárování podpoříte ošetřením konzervačními přípravky proti zatékání a vlhkosti.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak na zašlé a poškozené spáry?