Jak na vodní kámen
Vodní kámen je původcem nevzhledných skvrn na obkládačkách a vodovodních kohoutcích. Přispívá i k zápachu toalet a opotřebení praček. Jde s ním však bojovat účinně i levně.
Nánosy vodního kamene vznikají v důsledku střídavého zahřívání a ochlazování tvrdé vody. Sraženina tvořená především uhličitanem vápenatým je nevítaným hostem mnoha domácností v oblastech s tvrdou vodou. V myčkách, pračkách či rychlovarných konvicích mohou usazeniny výrazně zkrátit životnost spotřebičů. Vodní kámen neprospívá ani kotlům, bojlerům a topným tělesům a jeho usazování v těchto zařízeních způsobuje snížení jejich účinku a tepelné ztráty.
Chcete-li odstranit jeho usazeniny z obkládaček, spotřebičů či toaletních mís, existuje několik možných řešení. Nejčastější metodou je kombinace rozpouštění a následného otření zbytků usazenin. Můžete k tomu použít některý z mnoha průmyslově vyráběných prostředků, které se zpravidla snadno nanášejí pomocí rozprašovače, příjemně voní a účinkují především v případě slabší vrstvy povlaku.
Ocet, citron a soda
Levným, dostupným a v mnoha případech osvědčeným prostředkem k odstranění vodního kamene z dlažby, obkládaček, vodovodních kohoutků i dalších zanesených míst je však obyčejný ocet. Na znečištěná místa ho můžete nalít nebo nanést rozprašovačem, někdy pomůže i následné drhnutí kartáčem. Účinnost octa se znásobí délkou jeho působení, takže například zanesené kohoutky je možné obalit vatou napuštěnou v octě, případně na ně nasadit plastovou nádobku s octem a přivázat ji tak, aby se kohoutek mohl v octě dostatečnou dobu (alespoň hodinu) máčet.
K rozpuštění vodního kamene v toaletní míse podle zkušeností některých čtenářů pomohou i tablety k čištění zubních protéz, které se nechají v míse rozpustit a působit přes noc. Použít lze rovněž ocet, případně v kombinaci s citronovou šťávou a lžičkou jedlé sody. Tento roztok by měl pomoci například i při čištění pračky, do níž se ocet s citronovou šťávou a sodou vleje do zásobníku na prací prášek a pak se na prázdno spustí základní prací program. Aby tyto nejjednodušší metody účinkovaly, je třeba je opakovat pravidelně a poměrně často.
Jak změkčit vodu
Účinnější zbraní proti následkům vodního kamene je nalezení způsobu, jak „změkčit“ vodu. Lze to v podstatě jen změnou jejího složení. Řešením může být některý z přístrojů pro úpravu vody, které pracují na principu iontové výměny, při níž se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku nebo vodíku. Přístroje se odlišují podle množství vody, které jsou schopny upravit během jedné hodiny.
Především usazování vodního kamene v myčkách, pračkách či rychlovarných konvicích mohou předcházet i potrubní filtrační vložky pro změkčení vody. Ty pořídíte za několik stovek korun, zatímco ceny úpraven vody začínají zhruba na patnácti tisících korun. Chcete-li problém s tvrdou vodou řešit radikálně a do důsledků, má smysl objednat si zařízení včetně instalace u odborné firmy, která navrhne optimální řešení vzhledem k přesnému číslu tvrdosti vaší vody a požadovanému průtoku.
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock , archiv firem