Jak na patinování
Patinování dodává nábytku a doplňkům punc předmětu poznamenaného časem – a to v dobrém slova smyslu. Předmětu, kterého se dotýkaly lidské ruce možná několika generací a který má nějakou historii. Takové kousky dnes nabývají na oblibě.
Pokud po takovém nábytku také toužíte, ale je pro vás nedostupný, můžete si na skříňce, komodě či kredenci patinu vytvořit uměle. Představíme vám pár možností, jak na to. Je tu například metoda probrušování, voskování, vymývání či suchého štětce. Lze je i navzájem kombinovat, zdánlivou starobylost můžeme ještě zvýraznit drobnými poškozeními dřeva – malými vrypy nebo zdrsněním pomocí ocelového kartáče.
Patinováním se dá nejen zestařit nový nábytek, ale také oživit a zakrýt různě barevné povrchy a nedokonalosti toho starého a tak ho znovu vrátit do života. Dokonalost výsledné práce samozřejmě závisí na pečlivém provedení. Než se pustíte do úpravy kredence, vyzkoušejte si postup nejprve na něčem menším, třeba na obrazovém rámečku, bedničce nebo svícnu.
Patinování metodou probrušování
Postupně naneseme na dřevo dvě až tři vrstvy barev v odlišných odstínech (většinou kombinujeme tmavou a světlou barvu), každou necháme dobře zaschnout. Pak si vezmeme brusnou houbičku nebo jemně zrnitý smirkový papír a na místech, kde se nejčastěji nábytek při dlouhém používání odře (hrany, kolem úchytek, vystouplé části), povrch lehce zbrousíme. A to tak, aby se objevila spodní vrstva barvy, případně se na některých místech probrousíme až na dřevo. Při broušení postupujeme opatrně, abychom docílili věrohodného efektu a z nábytku vytvořili „historický“ kousek.
Patinování pomocí vosku
Předchozí metodu můžeme ještě doplnit voskováním. Na první, dokonale suchou vrstvu barvy naneseme tam, kde budeme chtít vytvořit odřený efekt, pomocí obyčejné svíčky vosk. Opět vybíráme místa, která by se používáním přirozeně odřela. Nábytek natřeme další barvou. Ta na navoskovanou plochu příliš nepřilne. Necháme zcela zaschnout a pak špachtlí barvu v místě voskování i s voskem opatrně seškrábneme. Zbytky vosku odstraníme nahřátým suchým hadříkem. Někde můžeme použít i brusnou houbičku.
Patinování suchým štětcem nebo houbičkou
Tady nebudeme nic odstraňovat z vrchní barvy, ale rovnou jí aplikujeme jen malé množství. Na spodní nátěr přidáme další odstín, ale štětec do barvy namáčíme jen lehce a ještě ji částečně otřeme do hadříku. Téměř suchým štětcem naneseme malé množství barvy buď na celou plochu nábytku, nebo jen na hrany a na vystupující části (plastické rámečky, vyřezávané dekory apod.). Dlouhé tahy štětcem vedeme buď ve stejném směru, nebo nejprve jedním a pak kolmo na něj druhým směrem. Tahy štětcem by měly být dobře patrné, tím vznikne efekt patiny.
Jestliže chceme zvýraznit jen hrany a vystupující prvky nábytku, můžeme k tomu použít i molitanovou houbičku.
Patinování metodou vymývání
Na první, suchou vrstvu barvy naneseme druhou vrstvu nátěru. Tu už ale zaschnout nenecháme, naopak je žádoucí, aby šla barva mokrou houbičkou ještě částečně odstranit. Tahy houbičkou opět vytvářejí žádanou patinu.
Speciální barevné nátěry
S barvami se dá doslova kouzlit. S jejich pomocí a speciálními postupy vytvoříme na nábytku a doplňcích i „starobylou“ patinu nebo je oživíme neobvyklými dekory pomocí šablon či namalovanými od ruky. Barvy nemusíme nanášet jen štětcem, houbičkou či válečkem, v některých případech se hodí barvy ve spreji. Podle natíraného podkladu volíme barvy na dřevo, kov nebo jiné hmoty, dobře se pracuje s rychleschnoucími vodou ředitelnými barvami.
Text: Iva Tvrzová a Balakryl
Foto: Shutterstock a archiv firem