Jak na opravu škrábanců

Chaty a chalupy zažívají v létě velký provoz. Máme spoustu návštěv, na prázdniny přijedou děti a tak přibudou nějaké ty škrábance na nábytku, možná i čmáranice na zdi, nebo se podaří poškodit vanu.

 

 

Na každý problém najdeme na trhu pomocníky, které tyto problémy pomohou řešit. Dokonce i vana může být zase jako nová. S oprýskaným smaltem si na malé ploše poradí různé tyčinky na opravy poškozeného smaltu, třeba Smalt Ceys a další produkty, které najdeme v e-shopech nebo v aktuálních nabídkách hobby marketů.

 

 

Pokud je vana z litého akrylátu (PMMA), můžeme ji přeleštit. Pozor na levné sendvičové vany, ty brousit nelze. Jemné škrábance přeleštíme jen brusnou pastou (např. Tempo na autolaky) a následně filcovým kotoučem na vrtačce. Pustit se můžeme i do hlubších vrypů, které nejprve přebrousíme smirkovým papírem o zrnitosti 600 – 1400. Začneme hrubším a skončíme jemnějším, brousíme pod vodou. Pak opět použijeme brusnou pastu a nakonec přeleštíme filcem. Dno se brousí pouze do hloubky 0,5mm, v lemech vany do hloubky 3mm.

 

Opravy podlah a nábytku
U prodejců podlah, nábytku i v e-shopech si můžeme pořídit různé sety na opravu olejovaných povrchů (například Picobello od značky Floor Wood). Vrypy ve voskovaném povrchu se převoskují, jdou-li až do dřeva, přebrousí se a znovu navoskují. Na opravu existují také různé fixy a voskové tyčinky. Prodávají se samostatně i v sadách – obvykle po šesti odstínech – a dají se mezi sebou míchat.

 

Malůvky na zdi
Ušpinili mazlíčci zeď nebo ji pomalovaly děti? Tyto karamboly odstraní speciální houbičky, například Magic Pad od značky Domol. Z domácích prostředků pomůže „guma“ z chleba, nebo špetka sody na vlhkém hadříku. S mastným flekem si poradí škrob nebo dětský zásyp. Dejte jej na ubrousek, přiložte na flek a lehce třete, aby se mastnota vpila do posypu.

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: CEYS, DEDRA, DOMOL, PICOBELLO

Jak na opravu škrábanců