Jak na opravu hřebenáčů

Střešní krytina plní nejen funkci ochrannou, ale také funkci hydroizolační. I proto je dobré pravidelně kontrolovat, zdali nedošlo k jejímu poškození, například vlivem silného větru, velkého množství ležícího sněhu na střeše nebo i neopatrného pohybu po ploše střechy. Díky tomu lze objevit případné vady dříve, než voda pronikající do konstrukce napáchá větší škody. Jednou z nejčastějších oprav, které musí majitelé domů, chat a chalup čas od času řešit, je prasklý nebo chybějící hřebenáč.

 

 

 

Pokud jsme při kontrole střechy zjistili, že jeden z hřebenáčů na střeše je poškozený, je potřeba jej co nejdříve vyměnit. Právě včasnou výměnou zabráníme vniknutí vody, sněhu a jiných nečistot do střešního pláště. Zajímavým příslušenstvím jsou pro tyto případy příchytky hřebenáčů. Jak se s nimi pracuje? Nad prasklým hřebenáčem ohneme rukou příchytku hřebenáčů nahoru.  Příchytky z kvalitního, dostatečně silného materiálu se ani při tlaku a opakovaném ohýbání nepoškodí.

 

Správně mají být hřebenáče přichyceny k laťování nejen příchytkami, ale také vruty. To při výměně poškozeného prvku trošku komplikuje práci. Hřebenáč bývá na užší straně připevněn vrutem k lati, a to pod hřebenáčem za ním následujícím, který jej překrývá. Poškozený prvek tudíž nejde snadno vyndat a prasklý hřebenáč je rychlejší rozbít úplně, např. kladivem. Po vyndání střepů (vč. těch pod hřebenáčem!) je nutné místo důkladně očistit.
Vezmeme si nový hřebenáč. Nyní bychom jej měli připevnit na středu užšího konce vrutem k lati. To ovšem zpravidla nejde, protože jej vsunujeme pod širší konec následujícího hřebenáče. Pokrývači to řeší tak, že tašku naříznou na jejím užším okraji uprostřed od kraje tašky až k místu, kterým má projít vrut. Díky vzniklé drážce, pak nový hřebenáč jde pod předcházející  hřebenáč vsunout a vlastně na vrut nasadit.

 

Poslední fází výměny hřebenáče je zpětné přimáčknutí příchytky hřebene. Pro jistotu je vhodné nový hřebenáč asi uprostřed připevnit tzv. šroubovitým hřebíkem. Tento žárově pozinkovaný prvek, napůl hřebík a napůl šroub, se nejčastěji využívá pro připevnění koncového a rozdělovacího hřebenáče, ale výborně se uplatní i při upevňování doplněných hřebenáčů. Prodává se v cihlově červeném a hnědém provedení s již navlečenou těsnicí podložkou, která zabraňuje vniknutí vody do konstrukce střechy.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HPI-CZ

Jak na opravu hřebenáčů