Jak na omítání rohů a koutů?
Jsou to místa, na něž se nanáší omítky a stěrky složitěji než na rovnou stěnu. Můžete však využít pomůcky, které usnadní práci i soudržnost materiálu.
Pro upřesnění pojmů se popis postupu nanášení omítky obvykle dělí na zmíněné rohy a kouty, přičemž rohem se rozumí vystupující hrana, zatímco kout je místo pravoúhlého spojení dvou sousedních stěn do uzavřeného úhlu. Nanášíte-li kombinaci vrstev jádrové a štukové omítky, je nutné rohy omítat velmi pečlivě a pozorně, protože jakékoli nerovnosti či nedodržené svislé roviny by později působily jako příslovečná „pěst na oko“.
Latě a skoby
Tradiční zednický postup je takový, že se rohy omítají podle latě (desky) upevněné tak, aby přes omítaný roh přečnívala v délce, která odpovídá tloušťce nanášené omítky. Tloušťku vrstvy určují na rovných stěnách omítníky, podle nichž se vrstva jádrové omítky strhává zednickou latí. Pro vyrovnání vrstev na rozích slouží jako rovina právě zmíněná deska, kterou po zavadnutí jádra a uvolnění skob opatrně sundáte. Štuk se poté natahuje hladítkem a rohy se zatáčejí pomocí filcového či polyuretanového hladítka tak, aby nebyly ostré jako břitva, ale byly spíše mírně zakulacené, protože pak budou odolnější vůči poškození nárazem či otěrem.
Tradiční omítání hran se dělá podle latě dočasně upevněné ke zdivu pomocí zednických skob
Rohové profily a lišty
Patří mezi užitečné příslušenství, které se prodává zejména jako součást zateplovacích systémů, u nichž je jejich použití nezbytné. Podomítkové profily (např. LK plast s tkaninou Vertex) však lze použít i v interiéru, zejména při omítání sádrokartonových stěn tenkovrstvými omítkami, ale začlenění této fixační a stabilizační pomůcky je možné víceméně kdykoli, určitě tím nic nezkazíte. Rohy, kouty, ostění, ale třeba i hrany parapetů, všude tam vytvoří do omítky či lepidla vložené plastové lišty s perlinkou ochranný prvek, který zabrání zejména pozdějšímu vytváření prasklin a trhlin na těchto exponovaných místech.
Rohový profil se při omítání vkládá do předem nataženého lepicího tmelu na povrchu izolantu nebo zdiva. Zatlačí se do lepidla, stejně jako perlinka po stranách lišty, a srovná se pomocí vodováhy. Vytlačené lepidlo se stáhne pomocí ocelového hladítka.
Náš tip
Rohová lžíce nebo rohové hladítko (příp. vymazávačka) velmi usnadní omítnutí koutů a hran a logicky se prodává v otevřeném (na kouty) nebo uzavřeném (na hrany či rohy), tedy ve vnějším a vnitřním, provedení. U některých prodejců jsou rohové lžíce dostupné rovnou v sadě v obou provedeních.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Lux Tools