Jak měřit pravý úhel
Na přesné změření a zakreslení pravého úhlu v dílně či na stavbě si vystačíte s úhelníkem. Využít však můžete i různé laserové přístroje nebo také kolíky a provázky.
Změřit pravý úhel je nutné poměrně často, ať už při zdění, nebo při dláždění a obkládání a řadě dalších prací. Do pravého úhlu bývá nutné zaříznout polystyren, pórobetonovou tvárnici, trámek, palubky či pracovní desku na kuchyňskou linku.
Pravý úhel však potřebujete vytyčit i při výkopových pracích nebo úpravě zahrady a také při zakládání a vyměřování staveb. Téměř ve všech případech si vystačíte s jednoduchým nářadím. Chytrá elektronika vám však může práci ulehčit.
Kov, plast i dřevo
Pro vyznačení pravých úhlů na různých typech materiálu slouží dílenské úhelníky v řadě velikostí. Bývají ze dřeva či z plastu, profesionálové však obvykle používají ocelové úhelníky s pravítkem s vyrytými jednotkami. S jednoduchým úhelníkem snadno určíte pravé úhly a kolmice, zároveň ho můžete použít k naměření rozměrů a u některých typů využít třeba i šablony pro vyznačení bodů k vrtání.
Ocelové úhelníky mohou být někdy zbytečně těžké, ale na rozdíl od dřevěných jsou rozměrově a tvarově zcela stabilní. Plastové méně vydrží, ale jsou lehké a nedeformují se.
Pro měření pravých úhlů můžete samozřejmě využít i mechanické či digitální dílenské úhloměry. Zatímco klasický úhelník je jen k zakreslení úhlu o 90 stupních nebo polovičního úhlu o 45 stupních, úhloměr umožňuje změření či zakreslení jakéhokoli požadovaného úhlu. Je tedy praktické mít k dispozici i tuto pomůcku.
K přesnému zakreslování libovolných úhlů slouží i pevné či nastavitelné pokosníky. S jejich pomocí přenesete potřebný úhel na jakýkoli předmět či materiál podobně jako se šablonou. Pokosník tedy využijete spíše k přesnému překopírování jiných než pravých úhlů. Využívá se především při tesařských postupech, například při řezání různých spojů a při práci s pokosovou pilou.
Zednický pravý úhel
Potřebujete-li přesně zaměřit pravý úhel větších rozměrů například na stavbě nebo při vytyčování záhonu či základů pro pergolu, použijte zednický „fígl“ se třemi latěmi.
Potřebovat budete tři vyměřené latě, z nichž sestavíte trojúhelník. Toto jednoduché měření vychází z faktu, že každý trojúhelník o poměru stran 3 ku 4 ku 5 (3 : 4 : 5) má jeden úhel pravý a platí to i pro jakékoli násobky těchto čísel. Pro pochopení je nejjednodušší dosadit za uvedené hodnoty poměrů délku v metrech. Sestavte tedy trojúhelník z latí o délce 3, 4 a 5 metrů a získáte pravý úhel v dostatečné velikosti třeba k vytyčení základů. Za jednotlivé hodnoty poměrů však lze dosadit třeba půlmetry nebo jednotky o délce dvaceti centimetrů.
Ve větších plochách lze zcela stejným postupem určit pravé úhly pomocí trojúhelníku, jehož strany se vytyčí pomocí provázků v příslušných délkách napnutých mezi kolíky.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem