Jak kombinovat bylinky v truhlíku

květináč pro bylinky

Spolu a přesto každá zvlášť. Způsob, jak vyzrát na odlišné pěstební nároky. Foto: Shutterstock

Povšechný název bylinky může být při výsadbě zavádějící, protože jednotlivé rostlinky mají různé nároky a společnost jiných druhů ne vždy uvítají. Pro prvotní orientaci pomůže jednoduché vodítko, které najdeme v bloku Kdo s kým.

máta v květináči

Mátu kvůli její rozpínavosti vysazujeme samostatně. Foto: Shutterstock

Obdobně jako si nemusí vždy „sednout“ lidé, to mají i bylinky. Některé jsou navíc rozpínavé, takže by si omezený prostor truhlíku nebo květináče záhy uzurpovaly pro sebe, což je případ máty a meduňky. Po jedné rostlině bývá v květináči lépe šalvěji i bazalce.

Základem pro společnou výsadbu jsou shodné pěstební nároky. Celkem jednoduché to je u druhů z jižních zemí, které si všechny potrpí na sluníčko, teplo a spíše sušší půdu. Naopak bylinky, jejichž listy využíváme například ke zdobení polévek či chlebíčků, potřebují k tomu, aby byly šťavnaté a plné silice, rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na světlém stanovišti, ale bez palčivého poledního slunce, které listy vysuší, či dokonce popálí.

Příprava truhlíku pro bylinky

V truhlíku i květináči hrozí rostlinám dva protichůdné problémy s půdou, a to vysušení nebo přemokření. V prvním případě dochází při absenci vláhy k uschnutí rostlin, ve druhém k uhnití kořenů, vzniku plísní, ale i nedostatečnému přísunu vzduchu. Důležitá je proto skladba vrstev, do nichž budeme bylinky sázet. Na dno truhlíku musíme vložit drenážní vrstvu například z kamínků, štěrku, keramzitu apod. Na něj můžeme rozložit vrstvičku dřevěného uhlí, které nejen zkvalitní půdu, ale působí i antibakteriálně. Finální vrstvu bude tvořit buď substrát přímo určený pro bylinky, anebo směs zahradní zeminy, písku a uleželého kompostu.

truhlík osázený bylinkami

Truhlík můžeme osázet buď suchomilnými druhy, nebo bylinkami dávajícími přednost vlhčí půdě a mírnému slunci (foto: Hornbach)

Zálivka na míru

Myslet musíme také na pravidelnou zálivku, nejvíce potřeba je po výsadbě, než rostlinky zakoření. Neobejdou se bez ní ani suchomilné druhy, jen to s ní nesmíme přehánět. Pokud je truhlík umístěn pod širým nebem, přizpůsobíme zálivku množství srážek. Nezbytný je zde dobrý odtok přebytečné vody, aby se po dešti nevytvořil v nádobě „rybníček“. Nemůžeme-li odpovídající zálivku zaručit, volíme samozavlažovací květináč nebo truhlík.

Které bylinky sázet k sobě?

  • Středomořské druhy: rozmarýn, tymián, dobromysl, saturejka, yzop, estragon, olivová bylinka, levandule a saturejka.
  • Kuchyňské bylinky: petržel, libeček, pažitka, kerblík, šťovík krvavý, kopr, koriandr, vietnamský koriandr.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Hornbach

Jak kombinovat bylinky v truhlíku