Jak ještě více ušetřit za vodu

Cena vody se v České republice v roce 2014 zdraží o více jak 50% oproti roku 2004, kdy se kubík vody pohyboval okolo 40 korun.  Přitom ještě v roce 1990 stál pouhých 80 haléřů.
Rok co rok čteme to stejné – voda znovu podraží. Odborníci odhadují, že si Češi připlatí za vodu v roce 2014 přibližně o 5% více než letos. Češi ale už začali s vodou šetřit, tak jaké jsou důvody?

 

Bezdotykové baterie ušetří ještě více než pákové

 

Viníci jsou právě oni spotřebitelé. Spotřeba vody představuje hlavní parametr v ceně – čím více vody proteče, tím je cena levnější. Čísla ukazují, že právě tato spotřeba se za posledních 20 let zmenšila o polovinu. „Do cen vodného a stočného se promítají mimo jiných složek i nemalé náklady na opravy havárií, údržbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury. Vzhledem k poměrně značnému historickému dluhu na obnově máme dnes jednu z nejzastaralejších sítí mezi vyspělými evropskými městy. Abychom průměrné stáří 50 let mohli postupně snižovat, musí být částka na tyto investice minimálně konstantní, ale spíše alespoň mírně rostoucí. Pokud tedy klesá spotřeba, znamená to, že nutná částka na výše uvedené investice se musí rozpočítávat na menší počet litrů a tedy cena logicky nemůže klesat,“ sdělil Ladislav Šticha, tiskový mluvčí PVS a.s. a dodává: „v letošním roce se podařilo obnovit historicky největší rozsah vodovodní a kanalizační sítě a i proto už nemusí být pro rok 2014 úprava cen tak dramatická jako v roce letošním.“ Dalším cenu ovlivňujícím faktorem je novela o obnovitelných zdrojích či omezení evropských dotací.

 

Skokové zdražení v 90. letech sice přimělo k šetření, jenže ceny rostou každým rokem. Jak tedy ušetřit? „Lze tedy jen doporučit i nadále ekonomické chování, to znamená zamezit nadměrnému průtoku,“ uvedl Marek Adamčík ze společnosti Oras a dodává: „Šetřit vodou neznamená zhoršit osobní hygienu nebo pohodlí, moderní technologie instalací vodovodních systémů pomáhají vodu racionalizovat.“
Spotřeba vody u starých baterií je zbytečně velká. Při stejném tlaku vody ve stejném potrubním systému proteče baterií se dvěma kohoutky 18-20l/min (sprcha),  baterií s jednou pákou 12l/min a baterií se systémem eco dokonce jen 7l/min.

 

Jak ušetřit?
Až 70% vody se spotřebuje v koupelně a na toaletě. Nejméně ekonomické je koupání ve vaně. Menší vana spořádá asi 100 litrů vody a ta větší kolem 200 litrů. Ušetřit zde můžete tak, že vyměníte vanu za sprchový kout. Při sprchování je spotřeba vody v rozmezí 30 – 50 litrů. Spotřebu můžete ještě snížit např. instalací úsporné sprchové hlavice, která dokáže ušetřit až 30 procent vody nebo termostatickou baterií např. Eterna, díky níž ušetříte dalších 30 – 50 procent vody. Ovladač EcoLed vybavený  barevnou signalizací vás informuje, zda spoříte vodu a chováte se ekologicky. Ve srovnání s klasickou baterií s ní spotřebujete až o 50 % méně vody a ušetříte i velké množství energie potřebné na její ohřev. Pokud ji vypnete do 2 minut, odmění vás  blikajícím zeleným světlem oznamujícím, že se chováte ekologicky. Probliknutím červeného světla upozorní, že jste přesáhli  ekologickou dobu používání baterie a po 4 minutách sprchování se baterie automaticky vypne. Když se chcete sprchovat dál, stačí jednoduše znovu stisknout ovladač. V případě čtyřčlenné rodiny je návratnost této investice zhruba 2 roky.

V případě, že máte v koupelně ještě vodovodní baterii s kohoutky, měli byste pořídit baterii pákovou či bezdotykovou. Úspora je zhruba 40% a tkví v rychlém nastavení požadované teploty. Bezdotykové baterie vám pustí jen tolik vody, kolik potřebujete a v porovnání s pákovými ušetří až  50% vody.
Dalším neekonomickým elementem jsou klasická splachovadla u WC. Jedno spláchnutí se pohybuje kolem 10 litrů vody. Vhodné jsou tzv. duální systémy, kde lze zvolit mírné či plné spláchnutí. Spotřeba u tohoto systému činí 3 nebo 6 litrů.

 

A na čem všem dalším se dá v domácnosti ušetřit?

•          Vypínejte vodu při čištění zubů či holení

•          V případě starších modelů kohoutků sledujte zda-li nekapou. Slabě kapající kohoutek vám tak prokape kolem 25 litrů za den. Je-li kapání intenzivnější (více jak deset kapek za minutu), může být ztráta i 60 litrů.

•          Moderní domácí spotřebiče – myčka, pračka. Plná myčka dokáže mýt se spotřebou vody kolem 12 litrů, kdežto ve dřezu bychom spotřebovali až 5x více.

•          Spotřeba vody v kuchyni – je 3x větší pod tekoucí vodou než ve dřezu. Výhodné jsou i termostatické bezdotykové baterie, jež zaručují úsporu vody, neboť jí poskytne jen tolik, kolik zrovna potřebujeme. Navíc tato funkce zaručuje vysokou hygienu, která je v kuchyni velmi žádoucí. Na těle baterie je digitální displej ukazující aktuální teplotu, kterou si můžeme přednastavit, a tak se vyhneme možnému popálení. Teplotu a průtok lze také snadno ovládat pomocí dvou postranních páček. Tato kuchyňská baterie je také vybavena ventilem pro připojení myčky nádobí, který se automaticky uzavře po skončení programu.

•          Prádlo nemusíte vždy předpírat ani ho prát na 60°C. Pračky s předním plněním potřebují méně vody než ty s horním plněním.

•          K zalévání zahrady využívejte dešťovou vodu

•          Ušetřete na teplé vodě – Mezi hlavní výdaje domácností patří náklady na topení a přípravu teplé užitkové vody.

 

 

Kvalitní ohřívač vody

Teplá užitková voda se dá připravovat několika způsoby. Nejčastěji v elektrickém akumulačním zásobníku (tzv. bojleru),  v plynovém zásobníku nebo poslední dobou v čím dál tím více oblíbeným ohřevem pomocí tepelného čerpadla.
Ohřev pomocí tepelného čerpadla je více než třikrát levnější oproti tradičnímu ohřevu v elektrickém zásobníku a o více než polovinu levnější oproti ohřevu teplé užitkové vody v plynovém zásobníku. Mezi nejobvyklejší dodavatele těchto tepelných čerpadel patří např. společnost Stiebel Eltron nebo Tatramat.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Jak ještě více ušetřit za vodu