Jak a do čeho investovat v roce 2018
Možností investic, aby se naše konta rozrůstala a my byli zabezpečení na stáří, je nepřeberně. Základem je ale dostatek finančních prostředků, které na ně můžeme vyčlenit.
Většinu z těch, kteří mají dostatečné úspory, napadne, že by je mohli zúročit v nemovitostech. Jenže v dnešní době nejsou nemovitosti obecně tím nejvýhodnějším prostředkem k investování.
Expanze českého realitního trhu je prakticky u konce. Úrokové sazby od posledního propadu v roce 2009 pouze klesaly, až se během poloviny roku 2016 dostaly pod dvě procenta. Ceny nemovitostí pak neustále rostly a nejspíš ještě trochu porostou. Slušný byt v Praze pod tři miliony seženete jen velmi obtížně.
Jen za svoje
Pokud tedy máte odpovídající objem financí, klidně do bytu či chalupy investujte a hned začněte s jejich pronájmem. Jestliže byste si museli na koupi nemovitosti brát hypotéku, zvažte raději jinou investici. Nájemníci, kterým byt pronajmete, svým nájmem sice hypotéku zaplatí, ale pravděpodobně už nebude stačit i na opravy, které musíte zabezpečit. Takováto investice je tudíž spíše riziková než výhodná.
Za vhodnější se aktuálně považuje například investování do garáží a parkovacích ploch, zejména ve velkých městech a v jejich sousedství. Nepotřebujete tak velkou investici, snadněji se řeší problémový nájemník, a když máte garáží více, dokážou vydělat stejně jako byt. Jejich pořizovací ceny však nenápadně, ale setrvale rostou, jak je vidět na nabídkách různých realitních webů.
Louky, lesy, půda
Podle mnohých odborníků je nyní nejvýhodnější investovat do nákupu lesů, vodních zdrojů a půdy. Čím méně máme čisté přírody, vody a kvalitní půdy, tím víc cena těchto komodit roste. Z údajů Ministerstva životního prostředí vyplývá, že se už zastavělo přes deset procent území ČR a každý měsíc se zabetonuje plocha o rozloze několika fotbalových hřišť. Pozemky s kvalitní ornicí a vodou tak budou za několik let vyvažovány zlatem. A není v tom ani příliš velká nadsázka.
Víno je trvalka
Investičním trendem posledních let je jednoznačně víno. Mezi nejkvalitnější lokality patří například oblast Bordeaux. Tato investice spadá do kategorie tzv. futures. Jinými slovy, kupujete něco, co ještě ve své podstatě neexistuje. Koupíte si část vinice, na které v průběhu roku uzraje vinná réva a z té se vyrobí lahodný nápoj. Víno v lahvích pečlivě skladujete, a když za několik let experti prohlásí, že daný ročník Bordeaux byl opravdu kvalitní, můžete začít prodávat. Podobně je to i s dalšími víny různých značek.
Dvojí potěšení
Výtvarné umění se stále více stává investiční komoditou. V Česku přibývá lidí, kteří mají více a více peněz, a tak se mnozí rozhodnou vložit je do uměleckých děl proto, že buď mají umění rádi, nebo se o ně začínají zajímat a chtějí si k němu vytvořit vztah. Často se i z pragmatických investorů stanou zapálení sběratelé.
Na investice do umění by se mělo pohlížet trochu jinak než na ty do finančních produktů. Nákup uměleckého díla je vhodný pro trpělivé investory, neboť za nejkratší horizont se v tomto směru považuje pět let. Jen málokomu se poštěstí, že se cena právě nakoupeného obrazu zněkolikanásobí během pár měsíců. Spíše se jedná o vklad pro další generace.
Obchodování s akciemi
Investování do akcií je určeno především pro investory připravené nést zodpovědnost za zhodnocování svých peněz. Ke kladům patří perspektiva vysokého výnosu, vysoká likvidita, nízké poplatky a možnost samostatného řízení portfolia (i on-line).
Klienti obchodníků s cennými papíry jsou ze zákona pojištěni proti úpadku obchodníka do výše náhrady 20 000 EUR Garančním fondem obchodníků s cennými papíry. Pokud český daňový poplatník (fyzická osoba) prodá akcie po době delší než šest měsíců, jeho zisk nepodléhá zdanění. Nevýhodou je naopak vysoká rizikovost a potřeba pravidelně sledovat pohyb akcií na burzách.
Hravá investice
Koho by napadlo, že investice do dětských stavebnic může přinést vysoké zúročení vašeho vkladu. Například společnost LEGO jednou za několik let vydá limitovanou edici. Modelů kosmické lodi nebo například Eiffelovy věže pustí na trh jen několik desítek balení. Máte-li možnost ji koupit, rozhodně to udělejte. Během jednoho roku se může díky sběratelské poptávce její cena zvýšit až o 90 %.
Peníze ve zlatě
Na závěr se zastavme ještě u investic do zlata. Rok 2017 byl pro investory do tohoto drahého kovu sice rokem ziskovým, ale celkový zisk dosáhl necelých 11 %. Týkal se navíc jen investorů, kteří nakupují zlato za dolary, většinový český investor naopak prodělal díky posilující koruně kolem 6 %. V první polovině roku 2018 bude mít na zlato největší vliv změna monetární politiky FEDu, respektive očekávané zvýšení sazeb. To se na ceně zlata podepíše negativně, protože se dá očekávat přesun zájmu investorů směrem k výnosově atraktivnějším dluhopisům. Investice do zlata se proto v současnosti příliš nedoporučuje.
Text: René Flášar
Foto: Shutterstock